Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 marzec 2015.

Zagrożenie wybuchem podczas korzystania z anten

Zagrożenie wybuchem podczas korzystania z anten

Z historycznego punktu widzenia najczęściej używanym typem wyposażenia radiowego w warunkach przemysłowych były radiotelefony i krótkofalówki, a także różnego rodzaju sprzęt wykorzystujący połączenie między stacją naziemną, a satelitą. Obecnie, w dobie coraz popularniejszych bezprzewodowych systemów sieciowych, terminali wyposażonych w łączność GSM, bezprzewodowych systemów SCADA i im podobnych, powszechniejsze stało się zwiększone zapotrzebowanie na takie rozwiązania - w tym również w strefach zagrożonych wybuchem, gdzie sprostać on musi zwiększonym wymaganiom.

Identyfikacja zagrożeń
Ryzyko związane z wykorzystaniem wyposażenia działającego w oparciu o fale radiowe można przyporządkować do dwóch kategorii:

  • ryzyko związane z sygnałami elektrycznymi pomiędzy nadajnikiem i anteną
  • ryzyko związane z promieniowaniem radiowym emitowanym przez antenę

Punkt dostępu iWAP107
Punkt dostępu iWAP107 w obudowie EX d z anteną Ex e

Sygnały elektryczne
Sygnał radiowy generowany przez obwód nadajnika jest zwykłą falą elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości. Jak wszystkie tego typu obiekty, może on być scharakteryzowany poprzez napięcie, natężenie prądu i moc, dzięki czemu standardowe przepisy zapobiegające wystąpieniu zapłonu w strefach zagrożonych wybuchem znajdują tu zastosowanie. Przykładowo, możliwe jest wykonanie obwodu nadajnika jako iskrobezpiecznego zgodnie z normą EN60079-11 lub ochrona nadajnika wraz z anteną poprzez zastosowanie obudowy zgodnie z EN60079-18. Jednakże podane metody okazują być niepraktyczne zważywszy na charakter urządzeń radiowych.

antena kierunkowa iANT100 antena kierunkowa iANT 100
Antena kierunkowa iANT 100 w wykonaniu Ex e Antena iANT219 do grup I, II i IIIM

Promieniowanie radiowe
Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez antenę może powodować ryzyko wystąpienia zapłonu w dwojaki sposób: poprzez bezpośrednie nagrzewanie oparów palnych substancji lub palnych gazów w bliskim jej sąsiedztwie bądź też poprzez indukowanie prądów w pobliskich elementach przewodzących.
Bezpośrednie nagrzewanie oparów i gazów palnych przez fale radiowe jest na ogół minimalizowane na bazie szacunków mówiących, iż moc wymagana do wytworzenia znaczącego wzrostu temperatury w gazie jest bardzo wysoka (dla przykładu: kuchenka mikrofalowa opiera swoją zasadę działania na bardzo efektywnym kojarzeniu ze sobą fal radiowych o określonej częstotliwości i mocy rzędu kilkuset watów skierowanych w wodę wewnątrz pożywienia, aby podnieść jego temperaturę).
Z kolei struktury przewodzące wystawione na działanie pola fal radiowych mogą same zachowywać się jak anteny i skutkiem tego generować duże prądy indukowane. Jeżeli prąd taki osiągnie odpowiednio wysoką wartość, a przy tym występuje ubytek lub przerwa w strukturze przewodzącej, to tym samym pojawia się ryzyko wytworzenia iskry wzdłuż nieciągłości. Wytyczne przytoczone przez normę EN60079-0:2009 definiują maksymalny dopuszczalny poziom EIRP (moc wypromieniowywana przez antenę o idealnej charakterystyce radiacji) dla różnych grup gazowych oraz maksymalne poziomy energii emitowanej przez sygnały pulsujące.

Skutkiem występującego ryzyka związanego z wykorzystaniem anten w strefach zagrożonych wybuchem jest potrzeba użycia wyposażenia iskrobezpiecznego lub kombinacji nadajników standardowych zabudowanych w obudowach ognioszczelnych.

Źródło: Energoelektronika
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl