Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1701 +0.57% 1EUR 4.5694 +0.38% 1GBP 5.1588 +1.05%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
16 marzec 2015.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - zastosowania

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - zastosowania

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - zastosowania

Holenderska firma Victron Energy jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie przetwornic energii dla zastosowań nieprzemysłowych. Posiada w swojej ofercie urządzenia łączące w sobie zaawansowaną ładowarkę akumulatorów oraz inwerter sinus. Występują w dwóch seriach: Multi - podstawowej oraz Quattro - rozbudowanej o drugie wejście AC. Warto wspomnieć, że produkty te występują w wersjach przystosowanych do napięć AC zarówno 230V i 120V, mają inwertery różnych mocy i ładowarki o rożnym prądzie ładowania. Połączenie inwertera z ładowarką umożliwia znalezienie zastosowania w wielu różnych aplikacjach. Oto kilka podstawowych.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - samochody kempingowe

Samochody kempingowe. Oprócz standardowej instalacji 12VDC w samochodach kempingowych wymagana jest instalacja 230VAC umożliwiająca podłączenie wielu urządzeń. Zastosowanie ładowarko-inwertera zapewnia prąd przemienny sinus w instalacji 230V, a w przypadku podłączenia do sieci (np. na kempingu) umożliwia naładowanie akumulatorów pokładowych.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - łodzie

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w łodziach. Podczas postoju w porcie pokładowa instalacja AC pobiera prąd z portowej sieci, a ładowarka ładuje pokładowe akumulatory. W przypadku braku zasilania z sieci energia pobierana jest z akumulatorów - część na potrzeby instalacji DC, a część zostaje przekształcona za pośrednictwem inwertera i dostarcza energię do instalacji prądu przemiennego.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - karetki

Podobne zastosowanie możemy znaleźć w karetkach, gdzie część sprzętu medycznego musi być zasilana z 230V AC. To samo dotyczy tzw. mobilnych warsztatów, gdzie istnieje konieczność dostarczenia zasilania do elektronarzędzi takich jak np. wiertarki, czy szlifierki. Również w pojazdach specjalnych, czy wojskowych część urządzeń elektrycznych wymaga prądu przemiennego.

W przypadku off-gridowych systemów zasilania fotowoltaicznego, wspomaganych przez generatory użycie urządzeń Multi i Quattro również jest wskazane. W tym przypadku zamiast podłączenia zasilania z sieci podłączony zostaje generator. Gdy energia z paneli fotowoltaicznych nie jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie odbiorów, załączony zostaje generator uzupełniający braki w energii.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - Victron Energy

Przy kiepskiej jakości zasilania z sieci elektroenergetycznej Victron proponuje zastosowanie Multi lub Quattro do zapewnienia awaryjnego zasilania. W przypadku normalnej pracy sieć zasila odbiory i doładowuje baterię akumulatorów, jeśli jest to wymagane. Kiedy nastąpi zanik zasilania sieciowego, samoczynnie załącza się inwerter i pobierając energię z baterii akumulatorów wytwarza prąd przemienny na wyjściu, aby zasilanie odbiorów pozostało niezakłócone. Taki rodzaj pracy przypomina standardowy UPS.

Kolejną ciekawą aplikacją jest wsparcie generatora prądotwórczego, a w zasadzie podniesienie jego mocy. W przypadku dużego zapotrzebowania na moc chwilową i zbyt niskiej mocy maksymalnej generatora, akumulatory za pośrednictwem inwertera wspomagają generator i pokrywają zapotrzebowanie odbiorów.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - schemat

Podałem kilka podstawowych przykładów zastosowania
urządzeń łączących w sobie inwertery sinus
i ładowarki akumulatorów.
Aplikacji oczywiście może być znacznie więcej.

Może właśnie Ty wymyślisz jedną z nich?

Źródło: DACPOL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl