Dziś jest środa, 16 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8934 -0.05% 1EUR 4.297 +0.05% 1GBP 4.961 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
17 październik 2019
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu 
więcej
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
16 marzec 2015.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - zastosowania

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - zastosowania

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - zastosowania

Holenderska firma Victron Energy jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie przetwornic energii dla zastosowań nieprzemysłowych. Posiada w swojej ofercie urządzenia łączące w sobie zaawansowaną ładowarkę akumulatorów oraz inwerter sinus. Występują w dwóch seriach: Multi - podstawowej oraz Quattro - rozbudowanej o drugie wejście AC. Warto wspomnieć, że produkty te występują w wersjach przystosowanych do napięć AC zarówno 230V i 120V, mają inwertery różnych mocy i ładowarki o rożnym prądzie ładowania. Połączenie inwertera z ładowarką umożliwia znalezienie zastosowania w wielu różnych aplikacjach. Oto kilka podstawowych.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - samochody kempingowe

Samochody kempingowe. Oprócz standardowej instalacji 12VDC w samochodach kempingowych wymagana jest instalacja 230VAC umożliwiająca podłączenie wielu urządzeń. Zastosowanie ładowarko-inwertera zapewnia prąd przemienny sinus w instalacji 230V, a w przypadku podłączenia do sieci (np. na kempingu) umożliwia naładowanie akumulatorów pokładowych.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - łodzie

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w łodziach. Podczas postoju w porcie pokładowa instalacja AC pobiera prąd z portowej sieci, a ładowarka ładuje pokładowe akumulatory. W przypadku braku zasilania z sieci energia pobierana jest z akumulatorów - część na potrzeby instalacji DC, a część zostaje przekształcona za pośrednictwem inwertera i dostarcza energię do instalacji prądu przemiennego.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - karetki

Podobne zastosowanie możemy znaleźć w karetkach, gdzie część sprzętu medycznego musi być zasilana z 230V AC. To samo dotyczy tzw. mobilnych warsztatów, gdzie istnieje konieczność dostarczenia zasilania do elektronarzędzi takich jak np. wiertarki, czy szlifierki. Również w pojazdach specjalnych, czy wojskowych część urządzeń elektrycznych wymaga prądu przemiennego.

W przypadku off-gridowych systemów zasilania fotowoltaicznego, wspomaganych przez generatory użycie urządzeń Multi i Quattro również jest wskazane. W tym przypadku zamiast podłączenia zasilania z sieci podłączony zostaje generator. Gdy energia z paneli fotowoltaicznych nie jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie odbiorów, załączony zostaje generator uzupełniający braki w energii.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - Victron Energy

Przy kiepskiej jakości zasilania z sieci elektroenergetycznej Victron proponuje zastosowanie Multi lub Quattro do zapewnienia awaryjnego zasilania. W przypadku normalnej pracy sieć zasila odbiory i doładowuje baterię akumulatorów, jeśli jest to wymagane. Kiedy nastąpi zanik zasilania sieciowego, samoczynnie załącza się inwerter i pobierając energię z baterii akumulatorów wytwarza prąd przemienny na wyjściu, aby zasilanie odbiorów pozostało niezakłócone. Taki rodzaj pracy przypomina standardowy UPS.

Kolejną ciekawą aplikacją jest wsparcie generatora prądotwórczego, a w zasadzie podniesienie jego mocy. W przypadku dużego zapotrzebowania na moc chwilową i zbyt niskiej mocy maksymalnej generatora, akumulatory za pośrednictwem inwertera wspomagają generator i pokrywają zapotrzebowanie odbiorów.

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy - schemat

Podałem kilka podstawowych przykładów zastosowania
urządzeń łączących w sobie inwertery sinus
i ładowarki akumulatorów.
Aplikacji oczywiście może być znacznie więcej.

Może właśnie Ty wymyślisz jedną z nich?

Źródło: DACPOL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl