Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 maj 2015.

Parametry ofertowe dmuchaw: Obietnice i rzeczywistość

Parametry ofertowe dmuchaw: Obietnice i rzeczywistość

Coraz częściej oferty sprzedaży dmuchaw nie zawierają szczegółowych informacji, głównie ze względu na brak dostępu do konkretnych danych na temat wydajności i rzeczywistego zakresu dostawy. Błędna ocena i brak odpowiedniego porównania ofert skutkują tym, że w efekcie klient musi zapłacić za cały system więcej niż powinien.

Zawsze gdy instalujemy nowy zespół dmuchaw lub modernizujemy stary, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zagadnień, aby uniknąć nieoczekiwanego wzrostu rachunków za energię. W zależności od danych, na podstawie których obliczano wydajność urządzenia, rzeczywiste zużycie energii może być nawet o 20% wyższe niż przewidywane. Aby uniknąć takich przykrych i kosztownych pomyłek, wymagane dane dotyczące przepływu sprężonego powietrza należy poprawnie wskazać w zapytaniu skierowanym do oferenta. Po otrzymaniu ofert należy je poddać rzetelnej i realistycznej ocenie przez wykwalifikowanych specjalistów.

Mieszanka różnych danych

W przypadku technologii sprężonego powietrza, istnieje cały szereg wskaźników, które można wykorzystywać do porównywania wydajności energetycznej procesów i urządzeń. Z tego względu kupujący często nie zdają sobie sprawy, że porównując ze sobą różne oferty porównują różne produkty - mówiąc w przenośni - jakby porównywać jabłka i pomarańcze. Nawet tak pozornie oczywisty wskaźnik jak "wydajność" kryje za sobą dużo więcej niż nam się wydaje - może chodzić o wydajność izentropową, izochoryczną, mechaniczną lub ogólną, a i to nie wyczerpuje jeszcze listy możliwości. To samo dotyczy natężenia przepływu powietrza. Może chodzić o swobodny wydatek powietrza (FAD), masowe natężenie przepływu lub objętościowe natężenie przepływu mierzone na wlocie, wylocie w warunkach otoczenie lub w warunkach normatywnych i tak dalej. W związku z tym, laikowi może być trudno dokonać obiektywnego porównania, ponieważ wiele szczegółów pozostaje niedopowiedzianych. Co dokładnie mierzono? Gdzie to mierzono? Jak? Czy wzięto pod uwagę wszystkie straty i urządzenia pobierające energię? W końcu to właśnie te aspekty mają decydujące znaczenie przy ocenie wydajności energetycznej całego systemu po jego instalacji.

Stosujmy odpowiednie wskaźniki

Norma ISO 1217:2009 jest stosowana w sektorze sprężonego powietrza od dziesięcioleci do oceny sprężarek wyporowych. Norma ta pozwala na obiektywne porównanie zakresu ofert i dostarczanych urządzeń pod względem wydajności i objętościowego natężenia przepływu. Chociaż ta i inne normy odzwierciedlają aktualny stan techniczny, stosowanie się do nich nie jest prawnie wymagane.

Aneks B do normy opisuje pomiary bloku śrubowego (lub bloku sprężarki). Aneks C dotyczy sprężarek o napędzie elektrycznym rozpatrywanych jako kompletne systemy (tj. kompletnych urządzeń gotowych do eksploatacji wraz z deklaracją zgodności IIA zgodną z dyrektywą unijną w sprawie maszyn). Aneks E obejmuje urządzenia z regulacją obrotów, w tym urządzenia z przetwornicą częstotliwości, potocznie zwaną falownikiem.

Norma najpierw opisuje wartości fizyczne, a później punkty referencyjne. Na przykład parametry na wlocie lub wylocie, takie jak ciśnienie i temperatura, muszą się odnosić do rzeczywistego wlotu i wylotu kompletnego urządzenia lub punktów jego podłączenia do sieci, a nie do pomiarów wykonanych w obrębie urządzenia. Dokładne określenie metod pomiarowych stosowanych do obliczenia efektywnego swobodnego wydatku powietrza dodatkowo gwarantuje, że uwzględniono wszystkie czynniki mogące zmniejszać rzeczywistą użytkową wartość objętościowego lub masowego natężenia przepływu, takie jak wstępne podgrzanie wlotu powietrza w obudowie dźwiękowej.

Sekcja pomiarowa

Dopuszczalne odchylenia od wartości fizycznych w warunkach pomiarowych i warunkach wskazanych w umowie powinny być określone liczbowo, podobnie jak dopuszczalna tolerancja wyliczonych danych oraz zasady ich przekształcenia na warunki określone w umowie.

W skrócie norma ISO 1217:2009 stwierdza, że gdy pomiary wykonuje się zgodnie z normą, rzeczywisty swobodny wydatek powietrza (wartość użytkowa objętościowego natężenia przepływu) i moc jednostkowa nie powinny się różnić od parametrów wskazanych w ofercie o więcej niż 4-5% w zależności od wielkości urządzenia. Kluczową rolę odgrywa tu współczynnik mocy specyficznej, ponieważ pokazuje zużycie energii w relacji do wytworzonego objętościowego natężenia przepływu w kW na m2/h. Jest to wartość analogiczna do jednostkowego zużycia paliwa w samochodach, wyrażonego w litrach na 100 kilometrów.

Żądajmy gwarancji wyników

Wymóg określenia wartości gwarantowanych w ofercie zapewni nam poczucie bezpieczeństwa podczas zakupu. Więksi producenci zwykle oferują możliwość weryfikacji parametrów wydajnościowych na miejscu w fabryce w obecności klienta z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych zgodnych z normami ISO. Należy skorzystać z tej możliwości, gdyż późniejsze wykonanie dokładnych pomiarów parametrów wydajnościowych w miejscu instalacji może być trudne i drogie. Wśród czynników, które się do tego przyczyniają, znajduje się zaporowy koszt budowy urządzeń pomiarowych do mierzenia objętościowego natężenia przepływu zgodnych z wymogami norm. Trzeba przyznać, że porównywanie zakresu oferty, elementów dostawy, ciśnień, objętościowych natężeń przepływu i innych parametrów wydajnościowych przy jednoczesnej kontroli warunków pomiaru i obliczaniu odchyleń to dość trudne zadanie. Jeżeli nadal mamy wątpliwości, zawsze można skorzystać z usług organizacji przeprowadzających kontrole techniczne.


Technik organizacji przeprowadzającej kontrole przy dmuchawie w Gerze

Żądajmy danych odnoszących się do kompletnego systemu

Ocena realnych kosztów eksploatacji urządzenia jest możliwa jedynie wtedy, gdy oferta odnosi się do całej stacji. Zaleca się zatem, aby żądać pełnej listy zakresu dostawy oraz dokładnego przypisania deklarowanych parametrów efektywności do poszczególnych elementów stacji.

Podejdźmy realistycznie do wyznaczania wartości ciśnienia

Szczególną uwagę należy zwrócić na wartość ciśnienia. Jeżeli ciśnienie w ocenianej konfiguracji jest znacznie wyższe niż rzeczywiste ciśnienie robocze, oznacza to, że  popełniono błąd. Może doprowadzić to do niepożądanego wzrostu ciśnienia w urządzeniach z wewnętrznym sprężaniem. Skutkiem jest nie tylko niepotrzebna strata energii. W pewnych warunkach nastąpi też wyższa emisja hałasu wytwarzanego przez sprężane  powietrze.
W przypadku zmiennych poborów należy również szczegółowo określić zakres dostarczanej ilości sprężonego powietrza. Bez ustalenia jasnych warunków ramowych nie otrzymamy ofert, na podstawie których moglibyśmy podjąć odpowiednią decyzję.

Porównajmy oferty: kompleksowo, krytycznie i realistycznie

Pierwszym etapem porównywania ofert jest określenie dokładnej lokalizacji punktów podłączenia powietrza procesowego i energii elektrycznej, do których odnoszą się wartości w ofercie. Nie każdy producent sporządza listę wszystkich wartości, które stosują się do oferowanego zakresu dostawy. Niektórzy określają jedynie zużycie energii bloku sprężającego, mimo że dostawa obejmuje całe urządzenie, a rzeczywiste wartości mogą być inne ze względu na to, że przyłącza powietrza procesowego i zasilania znajdują się w różnych miejscach.
Ponadto energia jest zużywana lub tracona w różnych, często niepozornych miejscach. Obejmuje to straty przy mechanicznym przekazywaniu energii przez pasy klinowe lub przekładnie, straty ciśnienia w podzespołach urządzenia (tłumiki hałasu, zawory zwrotne, filtry itp.) oraz dodatkową energię elektryczną wymaganą do zasilania urządzeń pomocniczych takich jak pompy olejowe, wentylatory, pompy próżniowe itp. Jeżeli korzystamy z regulacji obrotów - falownika napięcia, jego wydajność, a w szczególności obniżenie sprawności silnika w wyniku konwersji napięcia, które często wcale nie jest takie małe, również powinny zostać uwzględnione jako pobór mocy przez falownik.

Dodatkowo wydajność urządzenia ulega znacznym wahaniom w zależności od obciążenia. Inna będzie przy obciążeniu częściowym, a inna przy pełnym. Jest to jeden z powodów, dla których zgodnie z aneksem E normy ISO 1217 wymaga się, aby dla urządzeń z regulacją obrotów pomiary były wykonywane dla pięciu różnych parametrów obciążenia obejmujących całe spektrum kontrolne. To istotne wymaganie pomaga zapewnić dokładność prognoz zużycia energii, gdyż są one powiązane z rzeczywistym obciążeniem i okresem użytkowania przy konkretnym zastosowaniu.

Podsumowanie - lista kontrolna:

  1. Należy wyraźnie określić warunki ramowe i dokładnie zdefiniować temat oferty. Obejmuje to żądanie informacji na temat pełnego zakresu dostawy i danych o wydajności całej jednostki w docelowym stanie operacyjnym - tak jak mówi międzynarodowa norma ISO 1217:2009. Należy się również upewnić, że dane nie odnoszą się do części rozpatrywanych w oderwaniu od całości.
  2. Oferta powinna zawierać koszt poddania całego systemu testom wskaźników wydajności w zakładzie producenta przed dostawą oraz gwarancję wyników wydajności zgodnie z normą.
  3. Porównując oferty, należy brać pod uwagę warunki realne. Oznacza to, że powinniśmy porównywać nie tylko optymalne wyniki wskaźników wydajności, ale oceniać wydajność w całym zakresie parametrów kontrolnych, w tym uwzględniając pracę przy niepełnym obciążeniu.

Autorzy:
Marcus Jungkunst, Daniela Koehler,
Kaeser Kompressoren SE
Źródło: Kaeser Kompressoren SE
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl