Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
15 czerwiec 2015.

Dziesięć kroków do zapewnienia wydajnego systemu sprężonego powietrza

Dziesięć kroków do zapewnienia wydajnego systemu sprężonego powietrza

Niższe koszty energii elektrycznej, niezawodność i wyższa wydajność - oto powody, dla których naprawdę warto poświęcić trochę czasu i uwagi na planowanie instalacji sprężonego powietrza. Poniższe punkty stanowią krótki przegląd najważniejszych zagadnień.

1. Określenie rzeczywistego wymaganego ciśnienia dla systemu sprężonego powietrza

Ciśnienie wymagane zależy od ciśnienia potrzebnego do zasilania podłączonych urządzeń, straty ciśnienia wynikającej z połączenia z siecią sprężonego powietrza, orurowaniem i systemami uzdatniania sprężonego powietrza oraz różnicy wynikającej z przełączania sprężarek. Ciśnienie wymagane należy zatem obliczyć, rozpoczynając od ustalenia minimalnego ciśnienia urządzeń zasilanych przez sprężarki. Różnica między minimalnym ciśnieniem roboczym na odbiorach sprężonego powietrza a maksymalnym ciśnieniem wytwarzanego sprężonego powietrza nie powinna przekraczać 1 bar. W niektórych przypadkach (na przykład gdy wymagana jest wysoka jakość sprężonego powietrza) wartość ta może być nieco wyższa. Jeżeli jednak różnica ta jest znacząco większa, należy ponownie przeanalizować projekt instalacji sprężonego powietrza.


Aby określić odpowiednie parametry ciśnienia, należy uwzględnić wszystkie elementy systemu. Najlepszym sposobem, aby to uczynić, jest rozpoczęcie od obliczenia zapotrzebowania urządzeń podłączonych do instalacji sprężonego powietrza. Najlepiej, aby różnica ciśnień nie przekraczała 1 bar.

2. Znaczenie odpowiedniego orurowania

Instalacja nieodpowiedniego orurowania może negatywnie wpłynąć na jakość sprężonego powietrza. Materiał, z którego wykonane są rury, powinien być zatem dostosowany do warunków produkcji (np. odporny na korozję, oddziaływanie środków chemicznych itp.). Orurowanie należy rozmieścić i zamontować w taki sposób, aby utrzymać straty ciśnienia na minimalnym poziomie. Strony internetowe dostawców systemów sprężonego powietrza oferują użyteczne narzędzia, które mogą pomóc w obliczaniu optymalnej średnicy rur. Połączenia między rurami zawsze powinny być całkowicie szczelne, aby zapobiec wyciekom, które mogą generować wysokie koszty. W instalacjach sprężonego powietrza należy unikać złączy gwintowanych i uszczelnianych włóknami konopnymi. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, rury powinny być spawane lub połączone złączkami zaciskowymi. Po montażu w regularnych odstępach czasu należy sprawdzać, czy instalacja jest szczelna.


Nowoczesne osuszacze sprężonego powietrza, takie jak Secotec TF z systemem akumulacji pracującym na zasadzie ciepła utajonego, zapewniają znaczne oszczędności energii i zajmują niewielką powierzchnię.

3. Zbiorniki sprężonego powietrza - odpowiednie planowanie, wybór i umiejscowienie

Zbiorniki odgrywają ważną rolę w tworzeniu wydajnego systemu sprężonego powietrza. Należy wybrać odpowiednie zbiorniki dostosowane do sposobu pobierania sprężonego powietrza przez urządzenia (ciągły lub przerywany). Zbiorniki powinny mieć również wielkość odpowiadającą potrzebom instalacji. Należy je zainstalować w takich punktach sieci sprężonego powietrza, w których istnieje zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze.

4. Dostosowanie systemu uzdatniania sprężonego powietrza do rzeczywistych potrzeb

Minimalne wymagania obejmują osuszanie chłodnicze, które zapobiega korozji, uszkodzeniom urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem oraz pogorszeniu jakości wytworzonych produktów z powodu obecności wody. W zależności od rodzaju procesów produkcyjnych może być wymagane dokładniejsze uzdatnianie, na przykład za pomocą filtrów lub z wykorzystaniem osuszaczy adsorpcyjnych. Uwaga: podczas planowania systemu sprężonego powietrza należy bezwzględnie przewidzieć układy stabilizacji ciśnienia! Zapobiegnie to przeciążeniu elementów systemu uzdatniania sprężonego powietrza w trakcie uruchamiania sprężarek i napełniania sieci, uniemożliwiając przedostanie się kondensatu do instalacji sprężonego powietrza.

5. Inteligentny wybór i łączenie sprężarek

Przed zainwestowaniem jakichkolwiek zasobów finansowych w instalację sprężonego powietrza należy dokonać odpowiedniej analizy. Podczas planowania nowego systemu należy przeprowadzić symulację uwzględniającą maksymalne i minimalne zużycie. Pomoże to określić odpowiednią wielkość sprężarek i zdecydować, czy powinny być wyposażone w regulację prędkości, czy nie. Rodzaj sprężarki (z wtryskiem oleju chłodzącego lub bez wtrysku) zależy od przewidywanego zastosowania. Nigdy nie należy wybierać sprężarek, które są zbyt duże, gdyż podczas pracy przy obciążeniu częściowym mogą być mało efektywne i trudne w regulacji. Należy tak zróżnicować wielkość sprężarek, aby uniknąć istnienia obszarów pracy, w których niemożliwe jest sterowanie.


Jedną z korzyści układu stabilizacji ciśnienia jest zapobieganie dostawaniu się kondensatu do sieci sprężonego powietrza po uruchomieniu sprężarek.

6. Sterowanie nadrzędne: więcej niż tylko poprawa wydajności

Obecnie układy sterowania nadrzędnego powinny nie tylko móc włączać i wyłączać sprężarki odpowiednio do zapotrzebowania, aby ograniczać powiązane straty, lecz również zapewniać pełny monitoring i posiadać funkcje związane z konserwacją. Możliwość wyświetlenia zużycia sprężonego powietrza i zapotrzebowania na energię jest potrzebna, aby zagwarantować, że zużycie jest zgodne z przepisami z zakresu zarządzania energią określonymi w normie PN-EN ISO 50001.

7. Właściwa przestrzeń a odpowiednia jakość produkcji

Ponieważ sprężarki wydzielają ciepło, podczas planowania pomieszczenia sprężarkowni należy pamiętać o właściwej wentylacji. Należy też zaplanować odpowiednią przestrzeń, pozwalającą na konserwację urządzeń. Z myślą o zimniejszych porach roku zasadne jest ponadto zainstalowanie termostatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu, dzięki której urządzenia będą mogły pracować w odpowiedniej temperaturze roboczej przez cały czas.

8. Odzysk ciepła sposobem na zaoszczędzenie

Sprężarki przekształcają niemal 100% zużywanej energii w ciepło. W związku z tym należy koniecznie rozważyć możliwość odzysku ciepła, które będzie można wykorzystać do ogrzewania np. wody technologicznej. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty energii w innych obszarach produkcyjnych.


Układy sterowania nadrzędnego, takie jak Sigma Air Manager, mają wszystko pod kontrolą. Dzięki nim sprężarki są włączane i wyłączane w zależności od zapotrzebowania na sprężone powietrze, co pozwala ograniczyć zużycie energii do absolutnego minimum.

9. Ochrona środowiska

Kondensat powstały podczas oczyszczania sprężonego powietrza zawiera zanieczyszczenia pochodzące z powietrza wlotowego. W związku z tym musi być efektywnie odprowadzany automatycznymi spustami, a następnie w trosce o środowisko naturalne, uzdatniany w celu bezpiecznego odprowadzenia do sieci kanalizacyjnej.

10. Dotacje mogą pomóc w znalezieniu funduszy

Znaczną część nakładów inwestycyjnych na sprężarki oraz powiązany z nimi sprzęt można odzyskać dzięki programom finansowania z Unii Europejskiej. Czasem jest to nawet 30% całości kosztów. Aby sprawdzić, czy przedsiębiorstwo może w ten sposób ograniczyć wydatki, należy się zapoznać z obowiązującymi krajowymi wytycznymi.

Źródło: KAESER KOMPRESSOREN Sp. z o. o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl