Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
2 lipiec 2015.

Akumulatory bezobsługowe to podstawa działania UPS-a.

Akumulatory bezobsługowe to podstawa działania UPS-a.

Bateria to najważniejszy element UPS-a. Awaria akumulatora może spowodować paraliż funkcjonowania całej serwerowni. Co za tym idzie dostęp do kluczowych danych firmowych zostaje przerwany, co z kolei może spowodować przestój w pracy przedsiębiorstwa i wymierne straty finansowe. Każdy użytkownik komputera zdaje sobie sprawę z tego, jak zbawienny jest fakt posiadania zasilacza UPS, gdy po wielogodzinnej pracy nagle następuje zanik zasilania sieciowego. Wspomnieć należy również o niemierzalnych stratach w szpitalach i innych placówkach medycznych przy potencjalnym zatrzymaniu urządzeń medycznych.

Infrastruktura Data Centerstanowi podstawę możliwości biznesowych Big Data

W dzisiejszym świecie nie można sobie na to pozwolić i mimo niezłej jakości dostarczanej energii z sieci, stosowanie systemów zasilania awaryjnego jest nie tylko uzasadnione, ale i konieczne.

.

zasilacze UPS w pełnym zakresie mocy

Najczęstszym źródłem energii, w tego typu systemach, jest obok silnika cieplnego - elektrochemiczne źródło energii elektrycznej - akumulator kwasowo-ołowiowy.

Akumulator kwasowo-ołowiowy, jako źródło energii elektrycznej znany jest ludzkości od połowy XIX w. W przeciągu 150 lat był ciągle udoskonalany. Eliminowano wady, zwiększano pojemności przy minimalizacji wymiarów, wydłużano żywotność. Zasada działania jednak wciąż pozostaje taka sama: wytwarzanie siły elektromotorycznej na elektrodach zanurzonych w elektrolicie. Pomimo na pozór prostej konstrukcji dzisiejsze akumulatory to w rzeczywistości zaawansowane technologicznie urządzenia zbudowane z najwyższej, jakości materiałów. Na szczególną uwagę zasługują tutaj akumulatory bezobsługowe wykonane w technologii AGM (często błędnie nazywane żelowymi). Szczelne obudowy wyposażone są w zawory bezpieczeństwa upuszczające nadmiar gazów wydzielanych na skutek przeładowania. Elektrolit uwięziony jest w separatorach z włókna szklanego, nie ma ryzyka jego wylania ani konieczności uzupełniania wody. Mogą pracować w dowolnej pozycji, a stopień samorozładowania jest minimalny, co umożliwia długie składowanie bez konieczności doładowywania. Doskonale nadają się do pracy buforowej, (czyli np. UPS-ów). Ich żywotność sięga 12 lat. Ogólnie dostępne pojemności to 1-200 Ah, napięcia 2,6 i przede wszystkim 12 V. W celu uzyskania większych napięć lub pojemności możliwe jest łączenie akumulatorów szeregowo, równolegle, lub inne kombinacje tych połączeń.

Trwałość akumulatorów instalowanych w UPS-ach wynosi zazwyczaj od 5 do 10 lat. Po tym czasie pojemność akumulatora drastycznie maleje, a czas podtrzymywania pracy urządzenia znacząco spada. Dlatego też po czwartym roku działania UPS-a należy zaplanować budżet na wymianę baterii.
Akumulatory, które nie podlegają sprawdzeniu nie tylko mogą ulec awarii, ale także mogą wybuchnąć. Spotkaliśmy się z przypadkami, gdy niesprawna bateria eksplodowała, powodując pożar serwerowni. Straty poniesione w jego wyniku były nieocenione. Można było uniknąć tej tragedii inwestując w regularny serwis urządzeń i stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących harmonogramu wymiany akumulatorów.

zestaw akumulatorow

Wymianą akumulatorów powinni zająć się specjaliści. Da nam to pewność, że zostały prawidłowo podłączone, a tym samym, że będą sprawnie działały.

Serwis akumulatorów zależy od wybranego przez Klienta rodzaju kontraktu. W zależności od ustaleń dobierany jest odpowiedni plan serwisowy, w którym określone są terminy wizyt specjalistów, zakres usług, daty wymiany materiałów eksploatacyjnych. Plan dobierany jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Specyfika niektórych firm, nie pozwala na przeprowadzenie serwisu w godzinach pracy czy produkcji przedsiębiorstwa.

Długość wizyty serwisowej jest uzależniona od rodzaju przeprowadzonej kontroli, ale chodzi o to, żeby zajęło to jak najmniej czasu i nie ingerowało w pracę firmy. Dodatkowo najnowsze urządzenia UPS mają możliwość zdalnego monitoringu, więc część problemów, na podstawie raportów online, jesteśmy w stanie rozwiązywać zdalnie. Intuicyjny interfejs urządzeń pozwala także na łatwą kontrolę ich pracy przez osobę, która nadzoruje serwerownię. Odpowiednia reakcja na komunikat urządzenia, szybka reakcja na sygnał alarmowy dotyczący pracy urządzenia znacząco skraca czas podjęcia działania, które wykluczy większą awarię.

akumulatory fiam

Do systemów zasilania awaryjnego szczególnie polecamy stosowanie akumulatorów z wyższej półki jakościowej, przy jednocześnie rozsądnym poziomie cenowy. Produkty włoskiej firmy FIAMM wyróżniające się najwyższą, jakością wykonania i doskonałymi parametrami. Można je z powodzeniem stosować w aplikacjach o najwyższym znaczeniu. Często pozorna oszczędność z tytułu zakupu tańszego akumulatora kończy się jego szybszą wymianą, lub co gorsza brakiem pewności zasilania. Dlatego każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy stać go na "oszczędzanie" na tak ważnych elementach.

Źródło: Energoelektronika
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl