Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
13 lipiec 2015.

Kredyt technologiczny - najlepszy sposób finansowania innowacji dla MŚP

Kredyt technologiczny - najlepszy sposób finansowania innowacji dla MŚP

Kredyt technologiczny był jednym z najpopularniejszych konkursów organizowanych w ramach unijnej perspektywy na lata 2007-2013. W nowej perspektywie budżetu unijnego na lata 2014-2020, zostanie kontynuowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w poddziałaniu 3.2.2 pod nieco zmienioną nazwą "kredyt na innowacje technologiczne". Celem poddziałania będzie dofinansowanie inwestycji technologicznych na wdrożenie nowych technologii oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych produktów lub usług. Podstawowe warunki uzyskania kredytu są dwa - przedsiębiorstwo powinno być z sektora MŚP, a technologia - innowacyjna w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, której okres stosowania na świecie jest nie dłuższy niż 5 lat.

Kto może starać się o dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój skierowane jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw realizujące inwestycje na terenie RP. Firmy ubiegający się o środki finansowa w ramach kredytu technologicznego muszą spełniać następujące kryteria:

  1. posiadać zdolność kredytową - weryfikacji dokonuje bank komercyjny
  2. uzyskać promesę kredytową, czyli pisemne przyrzeczenie udzielenia kredytu - promesy udziela również bank komercyjny.

Spełnienie tych dwóch kryteriów gwarantuje przedsiębiorcom, że uzyskane w przyszłości dofinansowanie może zostać wykorzystane na spłatę części kapitału.

"Kredyt technologiczny to doskonała opcja
dla osób prowadzących firmę, umożliwiająca jej efektywny rozwój"

Maksymalna kwota dofinansowania z Unii, a kwota kredytu.

Wielkość otrzymanego dofinansowania w ramach poddziałania 3.2.2 POIR może osiągnąć poziom nawet 70% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota dotacji (premii technologicznej) to nawet 6 mln złotych. Sam kredyt natomiast może pokryć do 75% wartości planowanej inwestycji. BGK rozdysponuje poprzez kredyt na innowacje technologiczne dla MŚP, aż 422,05 mln EUR. Poniższa mapa obrazuje maksymalne intensywności pomocy, które stosuje się do inwestycji małych przedsiębiorstw. W przypadku realizacji inwestycji przez średnich przedsiębiorstw odejmowane jest 10 punktów procentowych


Mapa Pomocy Regionalnej na lata 2014-2020

Wskazówki

Przygotowując wniosek o dofinansowanie projektu należy dokładnie scharakteryzować pomysł na innowację technologiczną. Trzeba sprecyzować czy pomysł jest własnym rozwiązaniem, opartym na pracach badawczych, czekającym na opatentowanie, czy też wdrażana technologia zakupiona zostanie od podmiotów trzecich. Już w fazie składania wniosku o dofinansowanie, niezbędne jest zadeklarowanie gotowości do realizacji planowanej inwestycji. W przypadku, kiedy projekt przewiduje wprowadzenie technologii własnej, warto już wcześniej uruchomić procedurę ochronną np. zgłoszenie patentowe lub zastrzec wzór użytkowy dla wprowadzanej technologii. Takie działania gwarantują zabezpieczenie technologii podczas oczekiwania na rozpatrzenie aplikacji przez instytucję udzielającą dofinansowania, należy brać pod uwagę fakt, że proces ten może zająć nawet kilka miesięcy. Należy również wziąć pod uwagę że skomplikowane procedury i restrykcyjna ocena projektów przez Ekspertów BGK sprawia, że duża liczba przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług firm konsultingowych wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu dotacji. Przykładowo firma Edoradca, która zajęła czołowe miejsce w ogólnopolskim rankingu firm doradczych organizowanym przez czasopismo "Fundusze Europejskie" w kategorii Kredyt Technologiczny, może pomóc w wyborze odpowiedniej technologii, przygotować zgłoszenie patentowe, pomóc w pozyskaniu opinii o nowej technologii wystawianej przez Jednostki Naukowe, a także wesprzeć w przygotowaniu całej dokumentacji aplikacyjnej jak i wszystkich pozostałych potrzebnych dokumentów. Profesjonalnie przygotowany projekt ma ogromne znaczenie w odniesieniu sukcesu. Jak wykazują listy rankingowe jest wiele projektów odrzucanych ze względu występujących błędów formalnych czy braku spełnienia wszystkich kryteriów merytorycznych.
Aby otrzymać dopłaty, niezbędne jest przygotowanie następującej dokumentacji:

  • wniosku o przyznanie premii technologicznej,
  • opinii o nowej technologii, potwierdzającej, że technologia będąca przedmiotem wniosku jest w rozumieniu prawa technologią innowacyjną,
  • szczegółowej charakterystyki technologii,
  • opisu produktów i usług, które stanowią efekt zastosowania opisanej technologii
  • biznes planu przygotowanego dla całej inwestycji.

Planowany termin naboru to 7 grudzień 2015 - 20 styczeń 2016

Ekspert EDORADCA: Nowa perspektywa stanowi potężny zastrzyk dla polskiej gospodarki, a na unijnych dotacjach skorzysta cały polski rynek. W ciągu najbliższych kilku miesięcy uruchomi się machina, której działanie wpłynie na pozycje polskich przedsiębiorstw na rynku oraz ich konkurencyjność. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój daje szansę polskim przedsiębiorcom, którzy mają pomysł na rozwój innowacyjnego biznesu, ale nie są w stanie samodzielnie go sfinansować. Warto, aby już teraz podjęli kroki w kierunku realizacji kreatywnej idei.

Źródło: Edoradca
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl