Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
27 lipiec 2015.

Adresowalne systemy detekcji gazów: koszt instalacji przewodowych oraz ograniczenia związane z powierzchnią

Adresowalne systemy detekcji gazów: koszt instalacji przewodowych oraz ograniczenia związane z powierzchnią

Analogowe systemy detekcji gazów są powszechnie wykorzystywane w wielu aplikacjach przemysłowych. Przez szereg lat znajdowały zastosowanie w monitoringu zagrożonych obszarów zbierając informacje z maszyn i wszelkiego rodzaju wskaźników pomiarowych. Typowym zastosowaniem były instalacje rejestrujące poziom i stężenie gazów toksycznych lub palnych w rozwiązaniach rejestrujących.

Wieloletnie użytkowanie systemów przemysłowych badających warunki panujące na obszarach niebezpiecznych pozwala wyrobić sobie zdanie na temat alternatywnych sposobów diagnostycznych. Nie zawsze nowe czy wręcz nowoczesne rozwiązanie jest najlepsze, toteż optymalnym podejściem jest uważna analiza zagrożeń i związanych z nimi potrzeb, a dopiero potem dobór odpowiedniego rozwiązania.

Ta krótka notka ma na celu dokonanie charakterystyki porównawczej dostępnych na rynku systemów wraz z przedstawieniem zalet systemów adresowalnych w taki sposób, aby ich wybór podyktowany był rzeczywistą koniecznością, a także w pełni uzasadniony technologicznie.

Analogowy system detekcji gazów wymaga niezależnych połączeń (pętli) analogowych pomiędzy panelem sterowniczym, a czujnikiem. Z kolei każda z tych pętli korzysta z oddzielnych 2- lub 3-żyłowych przewodów łączeniowych.
Dla pojedynczego detektora kiedy wymagana jest tylko podstawowa funkcjonalność wystarczające jest rozwiązanie przedstawione na powyższym rysunku.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na detektory gazu, zwiększa się również ilość okablowania, co jest wprost uzależnione od architektury całego systemu. Przy naprawdę wielu detektorach sprawa robi się dosyć dramatyczna pod tym względem. Nawet stosunkowo niewielkie instalacje na małych obszarach, gdzie pojawia się nadprogramowa ilość przewodów może być problematyczna jeśli chodzi o użytkowanie, nie mówiąc o kosztach montażowych. Dodatkowo, pojawia się problem przy ich ułożeniu, gdyż muszą być one odpowiednio rozmieszczone, podłączone i potem konserwowane.

Aby sprostać zadaniu oczujnikowania bardziej rozbudowanej aplikacji konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowych puszek łączeniowych lub kaset sterowniczych. W połączeniu ze zwiększoną ilością kabli, wspomnianą wyżej, daje to większe koszty dla ekip montażowych. Stąd też przed wykonaniem jakiejkolwiek instalacji tego typu należy przemyśleć kilka istotnych komplikacji:

  • Koszt okablowania
  • Cena amortyzacji
  • Problemy konstrukcyjne
  • Wysokie koszty pracy (montaż)
  • Zakup dodatkowego wyposażenia (puszki łączeniowe)
  • Czas realizacji

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, może się okazać, że koszt wykonania instalacji przewyższa cenę części detekcyjnej.

Systemy adresowalne

Zastosowanie systemu detekcji bazującego na adresowalnej magistrali upraszcza cały proces instalacji dzięki sprawniejszemu montażowi (ograniczenie czasu), a także nie wymaga dodatkowych przewodów, co też wpływa na poprawę ogólnej funkcjonalności.
Jedna pętla zawiera cztery żyły kablowe: dwoma przesyłane jest napięcie 24V DC aby zasilić poszczególne urządzenia, a dwie służą do komunikacji. Pojedyncze połączenie na magistrali wystarczy do zsynchronizowania wszystkich detektorów na danej linii, a ponadto - przy konfiguracji czteroprzewodowej - możliwe jest jego wykorzystanie w strefach zagrożonych wybuchem (EX); przy założeniu, że same detektory są także w wykonaniu ATEX.

W przeciwieństwie do zwykłych systemów analogowych, systemy adresowalne mogą integrować inne urządzenia w jednej pętli: sygnalizatory, głośniki, przekaźniki etc. Jest to o tyle dobry sposób, że cała dostępna aparatura jest łatwo dostępna, co pozwala użytkownikowi na sprawniejszą kontrolę nad danym obszarem. Obecność np. wieży sygnalizacyjnej może okazać się kluczowe w miejscu, gdzie wystąpi zagrożenie.
Inną zaletą jest redukcja ilości okablowania: skoro przy jednej pętli można wykorzystać kilka urządzeń, to znika problem niezależnego podłączania każdego z niego. To samo dotyczy zasilania - możliwe jest wykorzystanie jednej pętli.

Aby ukazać jak wyraźne są różnice pomiędzy ceną okablowania analogowego systemu, a adresowalnego systemu detekcji, instytut Oil Terminal dostarczył stosownych danych na bazie obliczeń porównawczych wybranej aplikacji.
I tak odpowiednio: dla systemu analogowego wymagana długość przewodu wynosiła 62 km; dla porównania w wersji adresowalnej było to 11 km. Warto mieć na uwadze fakt, że nie jest to oszczędność na samym przewodzie, lecz także uchwytów montażowych, rozgałęźników, korytek i innych elementów mocujących.

Adresowalne detektory gazu z Dacpolu
Pomysł na zastosowanie adresowalnych detektorów gazu bazuje na standardowych rozwiązaniach zawierających od 1-4, 1-32 oraz 1-255 czujników, które działając jako kompletna całość, nierzadko oferują więcej funkcji niż w systemach analogowych.
Komunikacja odbywa się za pośrednictwem protokołu RS-485 z dostępną pełną diagnostykę i możliwość zbierania sygnałów z czujników przez operatora. Sprawna komunikacja z systemem umożliwia szybkie wykrywanie nieprawidłowości i natychmiastowe reagowanie, co dodatkowo ułatwia opcja oddzielnego adresowania (nadawania kodu).

Konfigurowalność i możliwość rozbudowy systemu umożliwia także podłączenie do jednej pętli wspólnie z detektorami gazu, również czujników typowo przeciwpożarowych i temperatury.

Źródło: Dacpol
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl