Dziś jest wtorek, 15 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8958 -0.48% 1EUR 4.2969 -0.3% 1GBP 4.8998 +0.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
17 październik 2019
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu 
więcej
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 listopad 2005.

Pomiary i automatyka w energetyce

Energetyka to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki, który bezpośrednio oddziałuje na rozwój społeczno-ekonomiczny krajów w tym także członkowskich UE. Wprowadzanie nowoczesnych technologii energetycznych ma na celu ograniczenie energochłonności produkcji i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Szczególnie w obecnej sytuacji kiedy na światowym rynku energii rośnie deficyt surowców energetycznych.
Ryzyko uzależnienia się krajów UE od dostaw surowców energetycznych generuje działania, w wyniku których wdraża się najnowocześniejsze techniki i technologie racjonalizujące zużycie energii. Powoduje to między innymi dynamiczny rozwój w szeroko pojętej automatyce przemysłowej oraz w systemach pomiarowych. Z drugiej zaś strony, istotnym czynnikiem wzrostu konkurencyjności i rozwoju sektorów gospodarki, w tym energetyki jest szeroko pojęta działalność sfery naukowo-badawczej, dzięki której możliwe jest rozwiązanie bieżących problemów, jak również prowadzenie badań wyprzedzających. Pozwala to na wdrażanie nowych technologii ukierunkowanych na ochronę środowiska mających bezpośrednie i pośrednie powiązanie z produkcją ciepła i energii elektrycznej.
Automatyka przemysłowa podlega ciągłym zmianom. Innowacyjne wdrożenia nowych rozwiązań technologii sieciowych pozwoliło na przejście od systemów centralnych do systemów rozproszonych. Obecne potrzeby ukierunkowują automatykę na pełną integrację systemu, w szczególności na rozwój rozwiązań i profili aplikacyjnych, gdzie automatyka przemysłowa łączy się z automatyką procesową. Towarzyszący temu rozwój technologii informatycznych IT, bezpośrednio oddziałuję na rozwój automatyki. Systemy sieciowe adaptują technologie IT dzięki temu automatyka integruje się z systemami zarządzania zakładem, powodując tym samym rozwój nowych trendów dla systemów obsługi i zarządzania.
Wdrażanie innowacyjnych aplikacji i technologii w energetyce jest możliwe dzięki wykorzystywaniu najnowszych rozwiązań sprzętowych i programowych urządzeń i systemów automatyki, które poprzedzono wieloletnimi cyklami badawczymi, prowadzonymi w ośrodkach badawczo-rozwojowych i naukowych. Takie poczynania wymuszają budowę nowych i rozwój szerokiej gamy istniejących specjalistycznych laboratoriów badawczych, które zasadniczo ułatwiają tworzenie i testowane nowych opracowań konstrukcyjnych, metodologicznych i technik pomiarowych stosowanych w szeroko pojętej energetyce.
Wydaje się, że zacieśnianie współpracy pomiędzy producentami, a sferą naukowo-badawczą może znacząco stymulować ożywienie na polskim rynku pomiarów i automatyki przemysłowej, jak również innych sektorów gospodarki
1. Laboratorium automatyki i pomiarów w procesach energetycznych
W oparciu o obecne trendy rozwoju technologicznego w automatyce w Zakładzie Miernictwa i Automatyki Procesów Energetycznych opracowano i wdrożono  zautomatyzowany laboratoryjny system pomiarowy, który umożliwia prowadzenie badań naukowych i dydaktyki w dziedzinie pomiarów i automatyki w procesach energetycznych.
W skład systemu wchodzą specjalistyczne stanowiska badawcze, takie jak: układ do badania i wzorcowania przepływomierzy wody  i układ do pomiaru i sądowania przepływu gazu w rurociągu , które pozwalają na prowadzanie badań rozwojowych nowych technik pomiaru strumienia cieczy i gazu, miedzy innymi przy wsparciu numerycznego modelowania zjawisk przepływu w rurociągach. Obecnie prowadzone prace dotyczą:
- badania wpływu elementów instalacji na dokładność pomiaru strumienia gazu dla nowych konstrukcji rurek uśredniających;
- metody wzorcowania przetworników przepływu w rurociągach zmodyfikowaną metodą wagową realizowaną automatycznie sposobem ważenia dynamicznego z bezpośrednim zasilaniem pompowym, przystosowaną do strumieni masy wody ok. 200 kg/s;
- optymalizacji procesów sterowania systemów pomiarowych realizowanych na bazie sterowników programowalnych PLC.
Celem prowadzonych zajęć dydaktycznych w laboratorium jest praktyczne zapoznanie się studentów z zasadami działania przemysłowych układów pomiarowych, elementów i układów automatyki: pneumatycznej, hydraulicznej, elektrycznej na obiekcie z wykorzystaniem możliwe jak najnowszych technologii automatyki przemysłowej.
Istotnym elementem systemu laboratoryjnego jest siłownia o pełnej zdolności do produkcji energii elektrycznej dla sieci energetycznej (kocioł gazowy, turbina parowa, turbina gazowa, generator elektryczny) o mocy elektrycznej 0,65 MW na bazie, której stworzono do celów dydaktycznych, automatyczny układ do pomiaru i monitoringu pracy kotła energetycznego . Ponadto laboratorium posiada stanowiska dydaktyczne przemysłowych sterowników programowalnych . Komponenty stanowisk badawczych i dydaktycznych połączone są siecią Profibus, natomiast całość systemu laboratoryjnego w warstwie fizycznej połączona jest siecią Ethernet. W systemie zastosowano także komunikację bezprzewodową.
Struktura laboratoryjnego systemu pomiarowego umożliwia testowanie aplikacji z wykorzystaniem komunikacji sieciowej Ethernet poprzez łączenie stanowisk badawczych i dydaktycznych w zależności od rodzaju i typu testowanej aplikacji. Stanowiska Laboratorium zostały zaprojektowane i wykonane przez pracowników Zakładu, które pozwalają na prowadzenie zajęć z zakresu:
- monitoringu i analizy parametrów pracy kotła energetycznego on-line,
- parametryzacji przemienników częstotliwości,
- programowania sterowników programowalnych PLC,
- programowania i wizualizacji dla układów automatyki i systemów pomiarowych,
- układów regulacji,
- tworzenia i parametryzacji komunikacji sieciowej Profibus PA/DP,
- testowania aplikacji z wykorzystaniem sieci Ethernet.

Janusz Kotowicz, Grzegorz Wiciak, Daniel Węcel

Całą treść artykułu znajdą  Państwo w listopadowym numerze Napędów i Sterowania. Zachęcamy do lektury.

Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl