Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
1 grudzień 2005.

Zasilanie obwodów elektronicznych

Obwody elektroniczne wymagają zasilania napięciem stałym. Niektóre obwody zasilane są napięciem jednostronnym, co oznacza, że napięcie odniesienia równa się 0 V, a napięcie pracy stanowi pewną wartość dodatnią, np.: 5, 12 lub 15 V DC. Wartość napięcia zależy od typu obwodu lub elementów, które będą zasilane.

Są też obwody, które wymagają zasilania dwustronnego, co oznacza, że napięcia mają wartości dodatnie i ujemne w odniesieniu do napięcia 0 V (lub potencjału uziemienia obwodu). Wzmacniacze akustyczne, wzmacniacze instrumentów i wiele innych typów układów przetwarzania sygnałów wymagają zasilania dwubiegunowego tj.+-12 lub +-15 V DC.
Wyróżnia się dwa tryby zasilania: liniowy lub switching-mode (zasilanie typu switching-mode opiera się na zastosowaniu elementów o małej stratności dielektrycznej, takich jak kondensatory, cewki indukcyjne i transformatory, oraz wykorzystaniu łączników posiadających dwa stany położenia: zamknięty lub otwarty). Zasilanie liniowe jest najłatwiejsze do zaprojektowania, zbudowania, obsługi i zrozumienia. Bardziej wydajnym typem zasilania jest switching-mode. W artykule tym zajmiemy się jednak tylko niskonapięciowym zasilaniem liniowym. 
Zasilanie liniowe uzyskuje się z transformatora, który ma możliwość stopniowego zmniejszania lub podwyższania napięcia. Prostownik i kondensator filtrujący przekształcają napięcie zmienne AC w napięcie stałe DC, które po przekształceniu ciągle ma pewne pulsacje, a układ regulacyjny usuwa pozostałe pulsacje i nadmierne napięcie, zapewniając tym samym jego poprawną wartość na wyjściu. 

Rys. 1. Rysunek przedstawia symbol diody. Paradoksalnie kierunek grotu strzałki w symbolu diody wskazuje kierunek przeciwny do przepływu prądu. Takie umowne oznakowanie pozostaje prawdziwe dla wszystkich symboli półprzewodników z grotami w kształcie strzałki

Stopniowe obniżanie napięcia

Transformatory obniżają lub podwyższają napięcie zmienne (zazwyczaj 230 V AC). Wiele aparatów elektronicznych wymaga zasilania napięciem stałym o wartościach dużo niższych niż napięcie międzyprzewodowe. W tej sytuacji należy zastosować transformator obniżający napięcie. Z drugiej jednak strony niektóre elementy elektroniczne, np. części komputerów lub monitory, wymagają napięć wyższych. Wówczas należy zastosować transformator podwyższający napięcie.
Transformator wymaga zasilania napięciem zmiennym. Jego konstrukcja składa się z dwóch cewek nawiniętych na jednym stalowym rdzeniu. Przepływ prądu zmiennego przez jedną z cewek (uzwojenie pierwotne) powoduje namagnesowanie rdzenia. Wielkość i biegunowość parametrów magnetycznych różni się w zależności od prądu i napięcia zasilania. Podczas gdy prąd pierwotny powoduje wytworzenie wielkości magnetycznych, strona wtórna odpowiada wytworzeniem wielkości elektrycznych, wywołanych stale rosnącym i malejącym polem magnetycznym.

Całą treść artykułu znajdą państwo w grudniowym wydaniu Utrzymania Ruchu.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty czasopisma.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl