Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 listopad 2015.

PKP CARGO światowym prekursorem w stosowaniu dronów do ochrony transportów

PKP CARGO światowym prekursorem w stosowaniu dronów do ochrony transportów

PKP CARGO, największy w Polsce i drugi w Europie operator kolejowych przewozów towarowych, jako jeden z pierwszych przewoźników na świecie wykorzystuje drony do zabezpieczania transportów i patrolowania terenów kolejowych.

Po zakończeniu kilkumiesięcznych testów drony będą na stałe wykorzystywane w pracach Zespołu Operacyjnego, który odpowiada za zabezpieczenie towarów przewożonych przez PKP CARGO na terenie całego kraju.

Bezzałogowe statki powietrzne PKP CARGO można programować do samodzielnych startów i lądowań, mogą więc wykonywać zaplanowane wcześniej loty nad składami towarowymi. Wyposażone są w kamery światła dziennego, posiadające wysokiej jakości zoom optyczny, dzięki któremu mogą rozpoznać i nagrać człowieka z odległości jednego kilometra. Rozdzielczość FULL HD zapisanego obrazu pozwala na identyfikację nagranych osób, dzięki czemu możliwe jest zdobycie materiału dowodowego, który umożliwi Policji ściganie sprawców kradzieży. Dzięki kamerom termowizyjnym drony są też w pełni funkcjonalne w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład podczas deszczu lub śnieżycy, czy przy dużym zachmurzeniu.

PKP CARGO wykorzystuje dwa rodzaje dronów: większe - o rozpiętości skrzydeł wynoszącej jeden metr - oraz o połowę mniejsze. Maksymalna prędkość, z jaką poruszają się one w powietrzu dochodzi do 60 km/h. Z uwagi na niewielkie rozmiary oraz kolorystykę, a także niski poziom generowanego hałasu, maszyny w powietrzu są praktycznie niedostrzegalne i niesłyszalne, co zdecydowanie utrudnia działania przestępców. Drony przesyłają zarejestrowany obraz w czasie rzeczywistym do siedziby Zespołu Operacyjnego.

Operatorzy dronów PKP CARGO przeszli staranne szkolenie, obejmujące między innymi prawo lotnicze, procedury operacyjne, zasady wykonywania lotów, a także zajęcia praktyczne z pilotażu bezzałogowych statków powietrznych. Zdali też egzaminy państwowe i otrzymali certyfikaty oraz świadectwa kwalifikacji wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, które są niezbędne do wykonywania lotów dronami na terenie Polski.

- Jesteśmy pierwszym w Polsce i wciąż jednym z nielicznych na świecie przewoźników kolejowych, który wykorzystuje drony do prewencji kradzieży i ochrony przewożonych towarów. Zamierzamy wykorzystywać te maszyny także do innych działań, np. do sprawdzania czy wagony zdawane przez klientów zostały właściwie opróżnione. To znacznie skróci czas takich inspekcji, niezbędnych do płynnej pracy. Drony będą więc dla PKP CARGO skutecznym, oszczędnym, a przede wszystkim wielofunkcyjnym narzędziem - dodaje Maciej Borecki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP CARGO.

Na świecie drony znajdują zastosowanie w wojsku, fotografii czy w dostarczaniu przesyłek. Zaczynają być także wykorzystywane w sektorze kolejowym. W Stanach Zjednoczonych Federalna Administracja Lotnictwa udzieliła pierwszego pozwolenia przewoźnikowi kolejowemu na wykorzystywanie dronów do inspekcji torów dopiero wiosną tego roku.

Zabezpieczając swoje pociągi, PKP CARGO kładzie nacisk przede wszystkim na zapobieganie. Przewoźnik współpracuje ze Strażą Ochrony Kolei (SOK) i Policją, w gestii których leży ściganie sprawców przestępstw.

Jak wynika z danych PKP CARGO, w pierwszej połowie 2015 roku wartość skradzionych przesyłek i towarów na terenach kolejowych spadła o 59 proc. w ujęciu rocznym. Liczba incydentów w tym czasie zmniejszyła się o 44 proc. Odnotowane straty zmniejszyły się o 1,8 mln. zł. - Wykorzystanie dronów z całą pewnością miało wpływ na tak dobry wynik, a warto pamiętać, że był to dopiero okres testowania urządzeń. W tej chwili rozpoczynamy regularne wykorzystywanie maszyn do ochrony naszych transportów - zaznacza Maciej Borecki.

Źródło: PKP CARGO
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl