Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
7 styczeń 2016.

TAURON Dystrybucja z nową linią 110 kV

TAURON Dystrybucja z nową linią 110 kV

W krakowskim oddziale TAURON Dystrybucja pracuje już nowa dwutorowa linia 110 kV do stacji elektroenergetycznej Białka Tatrzańska. Inwestycja poprawi pewność zasilania mieszkańców gminy i daje możliwości rozwoju regionu.

Nowa stacja Białka Tatrzańska i linia 110 kV zostały zaprojektowane w związku z wnioskami klientów z Białki Tatrzańskiej dotyczącymi zwiększenia mocy przyłączeniowej i realizacji nowych przyłączeń. Klienci wnioskujący o zasilanie to między innymi Kotelnica Białczańska, Park Wodny Bania i okoliczne wyciągi narciarskie. Łączna moc wnioskowana przez klientów na tym obszarze wynosiła 12,4 MW, co uzasadniało budowę nowej stacji elektroenergetycznej oraz rozbudowę sieci. W grudniu 2010 r. zakończono budowę stacji 110/15 kV Białka Tatrzańska, która jest najwyżej położoną nieruchomością przeznaczoną pod budowę urządzeń energetycznych. Następnie rozpoczęły się prace nad budową linii zasilających stacje.

Nowa linia 110kV TAURONA 
w Bukowinie TatrzańskiejNowa linia 110kV TAURONA
w Bukowinie Tatrzańskiej
Pewność zasilania

Realizacja przebudowy i uruchomienie dwutorowej linii 110 kV uniezależnia zasilanie stacji Białka Tatrzańska i znajdującej się nieopodal stacji Bukowina od zakłóceń na 28 km odcinku linii 110 kV. Tyle aż wynosiła długość linii relacji Szaflary - Niedzica wraz z odczepem do stacji Białka Tatrzańska, zasilającego dotychczas stację. Obecnie wybudowana linia poprawia w znaczący sposób pewność zasilania klientów w gminie Bukowina Tatrzańska i umożliwia pełną realizacje zawartych umów o przyłączenie.

- Gmina rozwija się bardzo dynamicznie. Powstają tu nowe tereny rekreacyjne i inwestycje dla uprawiania sportów zimowych oraz rozbudowywana jest oferta hotelowa i gastronomiczna. Dzięki temu, że teren jest tak atrakcyjny turystycznie pozostają u nas młodzi ludzie, którzy widzą tu możliwości mieszkania i pracy. Nie byłoby to możliwe bez zapewnienia dostaw energii i bez takich inwestycji, jakie zrealizował TAURON. Korzystają z tej inwestycji i infrastruktury wszyscy mieszkańcy gminy. Ci zasilni w swoich prywatnych domach, jak i ci, którzy dzięki bezpieczeństwu dostaw i możliwości przyłączenia, mogą rozwijać na naszym terenie swoje biznesy i przedsiębiorczość - skomentował inwestycję Stanisław Łukaszczyk, wójt gminy Bukowina.

Projekt przebudowy jednotorowej linii 110 kV do stacji 110/15 kV Białka Tatrzańska wiązał się z wymianą 15 słupów oraz przewodów i dowieszeniem drugiego toru, na długości około 3 km. Ze względu na walory krajobrazowe terenu linia została zaprojektowana i wybudowana tak, aby była jak najmniej inwazyjna dla otaczającego ją krajobrazu. Słupy są konstrukcyjnie lekkie, a ich naturalny kolor wpasowany jest w tło otaczających je wzniesień.

Wysokie góry, trudne zadania

Podhale, z jednej strony jest obszarem trudnym do zasilnia ze względu na długie i śnieżne zimy oraz silne wiatry, z drugiej jednak - ze względu na swoje walory turystyczne i dynamiczny rozwój bazy turystycznej - bardzo ważnym i rozwojowym. Teren ten obejmuje kilkanaście gmin atrakcyjnych turystycznie w tym zimową stolicę Tatr, do której również ze względu na liczne i prestiżowe imprezy sportowe oraz wyjątkowy świąteczno-noworoczny klimat, co roku ściąga bardzo wielu turystów. Z punktu widzenia energetycznego obszar ten charakteryzuje się bardzo dużym obciążeniem w okresie sezonu zimowego i znacznie mniejszym w okresie letnim. Obciążenie szczytowe Podhala wynosi około 90 MW.

Nowa linia 110kV TAURON Dystrybucja na terenie górskim
Nowa linia 110kV TAURON Dystrybucja na terenie górskim

- Od wielu lat prowadzimy działania zmierzające do poprawy zasilania dla obszaru Podhala - powiedział podczas oddania linii do użytku Janusz Onak, dyrektor oddziału w Krakowie. -Poza budową linii, w tym roku zakończona została modernizacja rozdzielni 110 kV w stacji Skibówki, nastąpiła zmiana układu zasilania linii 110 kV zasilającej stacje Skibówki i Kamieniec, dodatkowo na ukończeniu jest modernizacja rozdzielni 110kV w stacji Kamieniec. Równocześnie rozpoczętych jest kilkanaście projektów na sieciach SN, których zadaniem jest poprawa pewności zasilania mieszkańców Podhala.

Źródło: TAURON
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl