Dziś jest środa, 8 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
12 kwiecień 2016.

Zabezpieczanie oświetlenia LED przed przepięciami

Zabezpieczanie oświetlenia LED przed przepięciami

Przepięcia mogą zarówno trwale uszkodzić zasilacz, sterownik elektroniczny np. DALI lub też same diody LED, jak również przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się diod i przez to znaczne skracają ich teoretyczną żywotność.

Rozróżniamy 3 źródła powstawania przepięć, które mogą mieć wpływ na zasilacze i diody LED np. w latarniach ulicznych:

  • Bezpośrednie uderzenie pioruna w latarnię lub w napowietrzne przewody zasilające - jest to zjawisko stosunkowo rzadkie, ale jednocześnie najgroźniejsze w skutkach dla instalacji elektrycznej i oświetlenia LED. W tym przypadku możemy chronić tylko sąsiednie latarnie.
  • Uderzenie pioruna powoduje w wyniku indukcji elektromagnetycznej powstanie w promieniu kilkuset metrów groźnych przepięć w przewodach elektrycznych. Ponieważ średnio w Polsce w roku przypada prawie 2,5 uderzenia pioruna na 1 km2, dlatego niebezpieczeństwo pojawienia się przepięć w sieciach zasilających latarnie z lampami LED jest stosunkowo duże.
  • Najczęściej w sieciach elektrycznych pojawiają się tzw. przepięcia łączeniowe. Jest wiele źródeł tych przepięć, np. przepalenie się wkładki topikowej, załączenie transformatora, silników, przekaźników czy wyładowanie kondensatorów. Przepięcia te są stosunkowo niewielkie w porównaniu ze skutkami uderzenia pioruna, zwykle jest to maksymalnie do 6 kV i kilku kiloamperów, natomiast mogą trwać dużo dłużej niż przepięcia wywołane przez wyładowanie piorunowe.

Zabezpieczanie oświetlenia LED przed przepięciami

Innowacyjne ograniczniki przepięć firmy CITEL do zabezpieczania LED

W Europie nie ma specjalnej normy poświęconej zabezpieczeniu oświetlenia LED przed przepięciami, zastosowanie mają ogólne normy odnośnie oświetlenia i ograniczników przepięć takie jak IEC EN 60598, 61547, 61000 i 61643. Jeden z największych producentów ograniczników i iskierników gazowych na świecie, francuska firma CITEL, która produkuje ograniczniki przepięć od 70 lat, jako pierwsza na świecie opracowała ograniczniki przepięć do zabezpieczania oświetlenia LED. Wliczając wykonania na rynek amerykański jest to ponad 100 typów, które mogą zaspokoić różne potrzeby w tym zakresie. Ze względu na wartość możliwych przepięć prawie wszystkie te ograniczniki są typu 2+3 (dawne oznaczenie C+D) i dostosowane do nominalnego prądu wyładowczego 8/20 µs o wartości 5kA i maksymalnego 10kA. Ograniczniki te wytrzymują też tzw. udar kombinowany 10kV/5kA, a niektóre nawet 10kV/10kA, zapewniając poziom ochrony Up poniżej 1,5kV dla napięcia roboczego 230V AC.

Zabezpieczanie oświetlenia LED przed przepięciami - ogranicznik przepięć

Dobierając odpowiedni ogranicznik do konkretnego projektu trzeba określić kilka jego istotnych cech. Po pierwsze należy określić, jakie ma być napięcie zasilania - 230V AC czy 24V DC. Po drugie, czy interesują nas ograniczniki do lamp LED ze sterowaniem natężeniem światła czy bez takiego sterowania. Najprostsze ograniczniki do zabezpieczania tylko zasilania zewnętrznych lamp LED należą do typoszeregu MLPC1 lub MSB10-400. Natomiast niektóre ograniczniki z typoszeregu MLP pozwalają zabezpieczyć jednocześnie zasilanie i sterowanie natężeniem światła LED typu DALI czy RS485. Jest to możliwe, gdyż w jednej obudowie znajdują się 2 ograniczniki przepięć - jeden do zabezpieczenia zasilania np. 230V AC, a drugi do zabezpieczenia toru sterowniczego. W przypadku systemu sterowania DALI jest to dla napięcia maksymalnego 28V DC, a dla RS485 to 7V DC i prąd 300mA. Po trzecie w zależności od stopnia ochrony mamy ograniczniki MLP1 dla klasy ochrony I i MLP2 dla klasy II (ochrona tylko L/N).

Kolejnym zagadnieniem jest określenie niezbędnego stopnia ochrony - ograniczniki MLP występują w wykonaniu z zamontowanymi na stałe przewodami w obudowach ze stopniem ochrony IP65 oraz z zaciskami do podłączania kabli w obudowach z IP20. Typoszereg MLP umożliwia także wybór wykonania ze zdalną sygnalizacją uszkodzenia (miejscowa sygnalizacja w formie zielonej diody LED jest w standardzie, bo wymagają tego normy), jak też określenie stanu funkcjonowania chronionej instalacji w przypadku uszkodzenia ogranicznika. W ofercie istnieją też wykonania ograniczników MLP...2L na 2 fazy L1 i L2, co pozwala albo zabezpieczać 1 ogranicznikiem jednocześnie 2 lampy z diodami LED o niezależnym zasilaniu, albo chronić 2 tryby pracy jednej lampy tzn. gdy prąd płynie w L1 to lampa świeci na 100%, a gdy włączamy zasilanie przewodem L2, to lampa w środku nocy może pracować na np. 50% swojej mocy.

Ogranicznik przepięć instaluje się zwykle w oprawie lampy blisko źródeł LED tuż przed zasilaczem. Drugim rozwiązaniem może być zainstalowanie w złączu we wnęce na dole słupa latarni. Preferowane jest to pierwsze rozwiązanie, gdyż w ten sposób najlepiej chroni się zasilacz i diody LED. Wadą tego rozwiązania jest, że w przypadku ograniczników bez zdalnej sygnalizacji uszkodzenia, a jedynie z sygnalizacją w formie zielonej diody LED wmontowanej w obudowę aparatu, nie ma możliwości łatwego sprawdzenia ewentualnego uszkodzenia ogranicznika, chyba że jest to wykonanie przerywające obwód zasilania w przypadku awarii.

Umieszczenie ogranicznika w złączu we wnęce słupa ma 2 zalety - można go zainstalować w istniejących już lampach z oświetleniem LED oraz bez kłopotu sprawdzić stan ogranicznika dzięki dostępnej zielonej diodzie LED. Tu jednak pewną wadą jest odległość od chronionego zasilacza i samych diod LED - ogranicznik umieszczony u podstawy słupa latarni właściwie chroni przed pojawiającymi się przepięciami w przewodach zasilających i sterowniczych, natomiast w przypadku uderzenia pioruna w pobliżu latarni może się zaindukować niebezpieczne przepięcie w przewodach między podstawą latarni a oprawą z diodami LED.

Oczywiście niezależnie od ochrony każdej latarni z oświetleniem LED należy też pamiętać o ochronie zwykłymi ogranicznikami przepięć kosztownych urządzeń sterujących zainstalowanych w szafkach oświetleniowych.

Źródło: Energoelektronika
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl