Dziś jest wtorek, 10 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8704 +0.53% 1EUR 4.283 +0.26% 1GBP 5.0915 +0.77%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 grudzień 2019
XII EDYCJA SEMINARIUM Z ZAKRESU "Eksploatacji urządzeń elektrycznych w strefach zagrożenia wybuchem Ex ATEX" 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 lipiec 2016.

Świadomość kosztów sprężonego powietrza

Świadomość kosztów sprężonego powietrza

Dla każdej fabryki zachowanie sprawności i ciągłości procesu produkcyjnego jest najważniejsze. W tym kontekście bardzo ważna jest świadomość energochłonności procesów, które to umożliwiają.

Sprężone powietrze kształtuje koszt w rachunku za energię na poziomie od 10% do kilkunastu procent, a w niektórych branżach nawet 30-50%. Sprawność procesu sprężania jest bardzo niska, stanowi jedynie od 10% do maksymalnie 20%, co oznacza, że jest to medium ponad 5-krotnie droższe od energii elektrycznej, zużytej do jego produkcji. Bilans procesu produkcji sprężonego powietrza przedstawia poniższy Rysunek.


Rys. Bilans procesu produkcji sprężonego powietrza

Za ścianą sprężarkowni problem się pogłębia. Statystycznie, aż 30% strumienia tracone jest na wycieki sprężonego powietrza, 10% to powietrze tracone na chłodzenie, odmuchy, wydmuchy czy sprzątania maszyn i posadzek, a kolejne 10% to straty wynikające z nadprodukcji ciśnienia. Jedynie połowa sprężonego powietrza, które dociera do użytkowników, jest efektywnie wykorzystana.


Rys. Straty ze strumienia wyprodukowanego sprężonego powietrza

W jaki sposób poprawić efektywność tego procesu?

Chłodzenie sprężonym powietrzem z łatwością można zastąpić innym sposobem odbioru ciepła - poprzez ciecz, wentylator czy rurkę wirową. Wszelkie odmuchy warto zastąpić nożami powietrznymi zasilanymi dmuchawą ( p<,3 bar). Najtrudniejsza jest jednak zmiana nawyków pracowników, którzy przyzwyczajeni do traktowania sprężonego powietrza jakby było za darmo, wybierają zawsze najkrótszą drogę do osiągnięcia swojego celu.

W wielu fabrykach operatorzy sprzątając swoje maszyny sprężonym powietrzem, powodują realne zagrożenie dla siebie i współpracowników. Drobiny metalu, tworzyw sztucznych lub drewna dzięki sprężonemu powietrzu podrywane są w górę, po czym osiadają już nie tylko na maszynach z których pochodzą, ale też na wszystkim wokół: na posadzkach, obudowach, parapetach i wreszcie na pracownikach, którzy zmuszeni są do wdychania szkodliwego pyłu. Warto uświadamiać pracowników, że chociaż dłuższe, to zdecydowanie bezpieczniejsze i efektywniejsze sprzątanie gwarantuje używanie np. wysokopróżniowych odkurzaczy przemysłowych.

Duże oszczędności sprężonego powietrza, można osiągnąć poprzez zmniejszenie strat generowanych przez zbyt wysokie ciśnienie. Niejednokrotnie w sieci jest ciśnienie na poziomie 7 bar, a zapotrzebowanie odbiorników to tylko 4 - 5 bar. Trzeba pamiętać, że wyższe ciśnienie skutkuje zwiększeniem zużycia mocy na sprężanie powietrza. Obniżenie ciśnienia o 1 bar może zmniejszyć wycieki aż o 13% oraz zmniejszyć zużycie energii przez sprężarki o ok. 7%.

Wycieki sprężonego powietrza, to statystycznie ok. 30% powietrza pobieranego przez Zakład. Najczęściej można je obniżyć aż o połowę, ale tylko poprzez konsekwentne i regularne działania - detekcję prowadzoną przez wykwalifikowany zespół oraz regularną naprawę znalezionych nieszczelności.

Warto również dokonać zakupu urządzeń pomiarowych, mierzących jednocześnie przynajmniej przepływ i ciśnienie sprężonego powietrza. Na ten cel warto wydać zaledwie 10% rocznych kosztów sprężonego powietrza. Taka inwestycja wtedy - przy odpowiedniej polityce narzucenia celów oszczędnościowych dla użytkowników - zwraca się w ciągu około roku. Monitoring pozwala na narzucenie użytkownikom celu oszczędzania sprężonego powietrza oraz na kontrolę jego wypełniania. Umożliwia także wyznaczenie obszarów największych strat, na których np. detekcja i naprawa wycieków powinna być częściej wykonywana.

Świadomość kosztów sprężonego powietrza, to podstawa procesu jego oszczędzania. Jeśli chcesz uzyskać informacje, co warto zrobić, aby oszczędzić sprężone powietrze - zapraszamy na stronę www.7bar.pl, gdzie pobrać można bezpłatny poradnik dotyczący oszczędności oraz do kontaktu (tel. 61 834 35 80, biuro@7bar.pl).

Źródło: 7 bar sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl