Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
9 grudzień 2005.

RFID na liniach produkcyjnych

RFID na liniach produkcyjnych

Inżynierowie wykorzystują w produkcji zdalną identyfikację radiową,  posiłkując się często bazami danych i specjalnym oprogramowaniem.  Oto kilka słów o tym: jak działa RFID i jakie tworzy realne możliwości, w jaki sposób umożliwia oszczędności, lepsze śledzenie produkcji i kontrolę jakości.
Łatwo się mówi, ale systemy i same etykiety do zdalnej identyfikacji radiowej wciąż pozostają stosunkowo drogie. Tym bardziej jeśli w praktyce sprowadza się do tego, że etykieta radiowa musi być na każdym wyrobie i jeśli etykiety pozostają jednorazowego użytku. Gdy największa amerykańska sieć hipermarketów Wal-Mart zażądała w czerwcu 2003 r. od 100 swoich największych dostawców, by etykiety radiowe były na wszystkich paletach i opakowaniach dostarczanych do jej ośrodków dystrybucyjnych najpóźniej począwszy od stycznia 2005 r., wielu z nich zaczęło gorączkowo szukać możliwości, jak zredukować koszty i zwiększyć zwrot z (koniecznych) inwestycji. 
Jednym z tych 100 dostawców była mleczarnia Wells Dairy, dostarczająca do sieci Wal-Mart lody Blue Bunny i świeży nabiał. To największa w USA mleczarnia stanowiąca własność rodzinną z największą na świecie wytwórnią lodów w LeMars, pracującą do 160 godzin tygodniowo.
O ile wielu dostawców próbowało spełnić nowe wymogi poprzez dodanie etykiety RFID tuż przed dostawą, Wells postanowił poszukiwać korzyści we wdrożeniu systemu identyfikacji radiowej począwszy od wczesnych stadiów produkcji. Brad Galles, szef działu automatyki w zakładach Wellsa rozpoczął w połowie 2004 r. współpracę z Rockwell Automation w ramach pilotażowego projektu. Opracowane własne rozwiązanie opierało się na modułach Allen-Bradley 1756 EWEB dla systemu ControlLogix, użytych do przetwarzania danych z czytników kodów RFID od Alien Technology. Użyto 96-bitowych etykiet radiowych Squiggly  915 MHz. 

Karoseria samochodu z osadzoną etykietą RFID na linii montażowej zakładów Toyota South Africa
Etykiety są programowane (zapisywane) za pośrednictwem wyposażonego w antenę czytnika kodów, a następnie doczepiane do pojemnika, zawierającego dwa wiaderka lodów, pakowanych 30 razy na minutę. Następnie raz zapisane etykiety są odczytywane do 4 razy w trakcie szybkiego zamrażania tych pojemników i ich załadunku. System RFID przekazuje odczytywane informacje z powrotem do systemu sterowania i udostępnia je w obrębie sieci w skali całego przedsiębiorstwa. Typowy, tradycyjny system metkowania RFID, nazywany żargonowo slap-and-ship (przyklej i wysyłaj) zmuszałby Wellsa do ręcznego przepakowania i ponownego kompletowania palet, co - zdaniem Gallesa - zwiększałoby koszty robocizny.

- Z zewnątrz postrzegamy to tak, że implementacja technologii RFID stała się jak gdyby katalizatorem stymulującym zmiany procesu zmierzające do poprawy wydajności - stwierdził Galles. - Skoro zakończyło się zbieranie danych, można je wykorzystać tak, by poprawić kontrolę przepływu materiałów i zautomatyzować wiele procesów w sferze: kontroli jakości, gospodarki materiałowej i magazynowej. Upraszcza to również sam proces zbierania danych. Dodatkowo u Wellsa system RFID odciążył personel, przyczyniając się do poprawy dokładności zliczania w stadium zamrażania, zmniejszając liczbę niewłaściwie załadowanych palet i minimalizując ręczne interwencje.
Mleczarnia Wellsa i Rockwell Automation dodali do systemu RFID wiele możliwości funkcjonalnych dzięki połączeniu systemu z rozbudowanym systemem informatycznym, choć przetwarzanie danych odbywa się poza sferą radiowej identyfikacji. Przykładowo, każda etykieta RFID w mleczarni jest połączona z bazą danych, w której przechowywane są parametry produkcyjne każdego opakowania lodów, łącznie z: czasem produkcji, numerem partii i specyfikacją linii produkcyjnej. Dzięki temu operatorzy Wellsa dokładnie wiedzą, kiedy użyto każdej z etykiet i z której partii pochodzi każda z palet.
W istocie stopień złożoności danych (96 bitów) zawartych w każdej z etykiet RFID pozwala na posiadanie w bazie danych użytkownika informacji o stanie fizycznym i parametrach środowiskowych; poświadczenie, że nastąpiły zmiany w procesie lub że zostały wykonane testy. Umożliwia to podjęcie decyzji i działań zmierzające do dalszej poprawy jakości. 
- Wartość RFID polega na tym, że może wnosić wartość dodaną: poprzez poprawę "widoczności" procesów produkcyjnych, poprzez zbieranie danych tak - by w sposób kompatybilny współpracować z tymi systemami, które już są i działają w przedsiębiorstwie - stwierdził Galles. - By uzyskać największą wartość i efektywność inwestycji ważne było w naszym przypadku takie zaprojektowanie systemu RFID, by wykorzystać istniejący już system ControlLogix, używany w zarządzaniu naszymi procesami.

Artykuł pod redakcją Adama Majczaka

Całą treść artykułu znajdą Państwo w grudniowym numerze Control Engineering.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl