Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
15 grudzień 2005.

Nowoczesne, niezawodne urządzenia w systemach zasilania gwarantowanego - cz.2

Zasilanie odbiorników AC
Do bezprzerwowego zasilania odbiorników AC można wykorzystywać układy podstawowe (znane jako zasilacze UPS) lub systemy o zwiększonej niezawodności.

Niezależnie od przyjętego rozwiązania układowego - przy doborze falownika do układu zasilania powinny być uwzględniane (oprócz napięcia i mocy) bardzo istotne czynniki, wpływające w sposób ewidentny na poprawność pracy systemu. Do czynników takich można zaliczyć:
- rodzaj obejściowego obwodu "bypass"
- dopuszczalny poziom prądu zwarciowego na wyjściu zasilacza
- dopuszczalny poziom odkształceń prądu obciążenia ("współczynnik szczytu")

Rys.6 Podstawowy układ zasilacza AC

Rodzaj zastosowanego łącznika do włączania obwodu obejściowego decyduje o szybkości eliminacji zwarć i przeciążeń zasilacza, oraz - w przypadku rozbudowanych układów o zwiększonej niezawodności - o eliminacji przerw zasilania. W układach oferowanych przez firmę MEDCOM są stosowane bardzo nowoczesne łączniki (Static Transwer Switch), które są również dostarczane do takich odbiorców jak m.inn. General Electric, American Power Converters. Opracowane w firmie MEDCOM łączniki charakteryzują się bardzo wielką szybkością przełączania, bardzo dużą przeciążalnością oraz bardzo dużą niezawodnością (wewnętrzna redundancja zasilania, pomiarów i sterowania).


Rys.7 Zasilacz bezprzerwowy z bezstykowym łącznikiem obwodu "bypass"

Szybkie włączenie obwodu obejściowego (2-3 ms), duża przeciążalność (1500% / 20ms) oraz szybki powrót (< 0,1 ms) zapewniają bardzo szybkie odłączenie zwarcia w jednym z zasilanych obwodów, bez zakłóceń w pracy pozostałych odbiorników.
Na rys.8 są przedstawione oscylogramy, ilustrujące prasę łączników STS.

a)               

 b)


c)

Rys.8 Oscylogramy pracy łączników STS

Na oscylogramie rys.8a jest przedstawiony przebieg napięcia wyjściowego (góra) oraz przebiegi prądu w linii A i w linii B podczas lokalnego (lub zdalnego) przełączenia STS. Mimo wielkiej szybkości przełączenia (kilkadziesiąt us) prąd nie jest przerywany lecz sprowadzany płynnie do zera. Zapobiega to powstawaniu przepięć łączeniowych.
Na kolejnych oscylogramach jest przedstawione przełączenie po zaniku napięcia w linii A (rys.8b) oraz przełączenie w układzie 3-fazowym.
Łączniki STS są wykonywane dla obwodów 1-fazowych i 3-fazowych w zakresie prądów znamionowych od 25 A do 1000 A. Dostarczane są również wersje z przełączaniem obwodu neutralnego.
Łączniki STS umożliwiają realizację struktur zasilania o podwyższonej niezawodności (rys.9 i rys.10).

Rys.9 Układ zasilania AC o zwiększonej niezawodności

Rys.10 Rozbudowany system zasilania AC o zwiększonej niezawodności

Zastosowanie łączników STS pozwala na uzyskanie niezawodności zasilania 99,999999 - 99,9999999, tj. rocznej przerwy nie przekraczającej kilkudziesięciu ms.
Bardzo istotnym parametrem - przy doborze falownika - jest poziom prądu zwarciowego. Przy standardowych wartościach rzędu 200% In, w ofercie firmy MEDCOM są zasilacze o prądach zwarciowych 600% In (w czasie do 10 s). Umożliwia to realizację rozruchów urządzeń bez obniżania się napięcia na wyjściu zasilacza, jak również szybkie działanie zabezpieczeń w zasilanych obwodach - zwłaszcza podczas pracy autonomicznej. Przy braku napięcia w obwodzie obejściowym, łącznik STS zablokuje przełączenie na niesprawną linię.
Dopuszczalny współczynnik szczytu (Crest-Factor) decyduje o współpracy zasilacza z odbiornikami o silnie nieliniowym charakterze. Przy zastosowaniu falowników serii "Z" można "dysponować" urządzeniem o dopuszczalnym współczynniku szczytu do "4". Pozwala to na bardzo dobrą współpracę zasilacza z odbiornikami, dla których wartość szczytowa prądu może osiągać 4-krotną wartość skuteczną tego prądu.
Dwa ostatnie parametry - razem z łącznikami STS - decydują o prawidłowym zasilaniu odbiorników nieliniowych w systemie zasilania gwarantowanego.

Andrzej Baranecki

MEDCOM

Następna część artykułu zostanie opublikowana już wkrótce. Zachęcamy do lektury.

Źródło: MEDCOM
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl