Dziś jest czwartek, 2 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 grudzień 2005.

Redukcja kosztów utrzymania zastosowaniu zasilania falownikowego

Redukcja kosztów utrzymania zastosowaniu zasilania falownikowego

Przyjmując jako punkt wyjścia powiedzenie, że czas to pieniądz, stwierdzić należy, iż użytkowanie agregatów spawalniczych z zasilaniem falownikowym oraz z łukiem plazmowym może zapewnić najwyższy poziom zwrotu kosztów inwestycyjnych. Ich obsługa, utrzymanie i konserwacja mogą być bowiem dokonane przez pracowników i konserwatorów pracujących już w danej firmie, zaopatrującej się w tego typu urządzenia. Jeśli dany zakład przemysłowy doświadcza któregokolwiek ze wspomnianych poniżej problemów, prawdopodobne jest, że technologia zasilania falownikowego spowoduje zredukowanie zbędnych strat czasu, przestojów oraz przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji.
Problemy te to m.in.: 
- trudności związane z przemieszczaniem ciężkich agregatów spawalniczych pomiędzy różnymi miejscami ich pracy, powodujące długotrwałe wyłączenia urządzeń w oczekiwaniu na przybycie odpowiedniego środka transportu, jak: podnośnik, wózek, ciężarówka czy dźwig,

Przebiegi generowane przez falownik przy wytwarzaniu energii w agregacie spawalniczym

- niemożność przeniesienia dużych agregatów spawalniczych w miejsca pracy zlokalizowane w wąskich, ograniczonych przestrzeniach, 

- trudność znalezienia punktu zasilającego wyposażonego w odpowiednie gniazda elektryczne z napięciem 115 V AC (standard amerykański) oraz 230 V AC, 

- kłopoty z niską jakością energii zasilającej, objawiającą się np. wahaniami napięcia, wymagające stosowania kilku dodatkowych agregatów spawalniczych, które zwiększają pojemność obwodów zasilania. Działania takie mogą powodować również znaczne obniżenie się współczynnika mocy i tym samym pojawienie się dodatkowych opłat za dostarczaną energię. 

- problemy ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu do obsługi skomplikowanych aparatów spawalniczych lub problemy związane z niewłaściwymi ustawieniami parametrów sprzętu. 

Agregaty spawalnicze z zasilaniem bazującym na technologii falownikowej oraz agregaty z łukiem plazmowym mogą być pomocne w rozwiązywaniu wszystkich wymienionych tu problemów, ponieważ zastosowane w nich zaawansowane rozwiązania technologiczne radykalnie obniżają wagę i gabaryty tego typu urządzeń. Jednocześnie oferują niedostępne w konwencjonalnych technologiach metody zarządzania i sterowania energią obwodów pierwotnych agregatów oraz zapewniają bezkonkurencyjną jakość generowanego łuku elektrycznego. 
Urządzenia wykorzystujące nowoczesną technologię falownikową są również znacznie prostsze w obsłudze. Ulepszone procesy zajarzania i podtrzymywania łuku spawalniczego mogą zmienić średniej jakości spawarkę w bardzo dobre urządzenie, prowadząc tym samym do poprawy jakości spawu.  (..)

Więcej energii, mniejszy pobór prądu 

Osoby pierwszy raz stykające się z technologią falownikową zwykle nie mogą uwierzyć, że tak małe urządzenie dostarcza tak dużej energii na wyjściu agregatu spawalniczego. Na przykład małe spawarki typu Stick/TIG ważą niespełna 6,3 kg (fot. 4), mają jednak wystarczającą moc do pracy z elektrodami o przekroju 3,2 mm. Nawet falowniki do agregatów wytwarzających węglowy łuk żłobiący, pracujących z elektrodami węglowymi o przekroju 9,5 mm, z prądami rzędu 600 A, ważą zaledwie około 55 kg. Urządzenia falownikowe zapewniają również wysoki poziom sprawności energetycznej, objawiający się dobrym współczynnikiem mocy, co może przyczynić się do zmniejszenia realnych opłat za zużywaną w zakładzie energię elektryczną. Dobry współczynnik mocy z kolei zmniejsza rzeczywisty pobór prądu, co umożliwia dołączenie większej ilości agregatów spawalniczych do istniejącego obwodu pierwotnego mocy. 
Mechaniczne urządzenia wykonawcze, wykorzystywane w obróbce materiału, odnoszą znaczne korzyści, wynikające z obniżenia poboru mocy strony pierwotnej zasilania oraz sprawnego nią zarządzania. Obniżenie poboru prądu dzięki falownikowi oznacza, że pojedynczy generator może zasilać więcej agregatów spawalniczych wytwarzających łuk elektryczny.  

 


Lekkie agregaty z zasilaniem falownikowym mogą być łatwo przenoszone w różne miejsca pracy

 Artykuł pod redakcją Andrzeja Ożadowicza

Całą treść artykułu znajdą Państwo w grudniowym numerze Utrzymania Ruchu.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl