Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
9 styczeń 2017.

Aparatura "made in Poland" podbija światowy rynek hi-tech

Aparatura "made in Poland" podbija światowy rynek hi-tech

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w jednych wzbudza fascynację, a w innych zatrwożenie. Czy ingerencja w harmonijną i spokojną naturę niesie ze sobą pozytywne skutki?

O definicji słowa hi-tech w kontekście różnorodnej oferty firmy, złożonych projektach naukowo-badawczych oraz tendencjach w branży rozmawiam z Panią Justyną Kowalską-Żmud, specjalistką ds. Marketingu.

 • Dzień dobry. Na wstępie bardzo chciałabym podziękować za spotkanie. Znajdujemy się w małej miejscowości Rogów na Górnym Śląsku. Myślę, że dla wielu przyjezdnych może być zaskakujące, że wśród tak urokliwych i sielskich krajobrazów znaleźć można firmę PREVAC, której logo jest rozpoznawalne na całym świecie.

Tak, to prawda. Zdziwienie budzi już fakt, że firma o takim profilu działalności istnieje w Polsce, a co dopiero w tak małej, ale jakże malowniczej miejscowości jaką jest Rogów. Nikt przyjeżdżając do nas nie spodziewa się, że przekraczając próg firmy wstąpi w całkiem inny świat często zwany "kosmicznym". Z naszą lokalizacją wiąże się jednak wiele plusów. Jesteśmy z dala od zgiełku i korków, które towarzyszą dużym miastom. Mamy bardzo blisko do trzech kluczowych lotnisk, a od zjazdu na autostradę dzieli nas zaledwie kilka kilometrów. Nie narzekamy więc na otaczającą nas infrastrukturę.Aparatura EMIL - Pierwsza, największa na świecie, zautomatyzowana, multifunkcjonalna, wielokomorowa klastrowa aparatura technologiczno-pomiarowa


 • Pani Justyno, a czy mogłaby Pani podzielić się informacją czym się zajmuje Państwa firma? Jestem pewna, że prawdopodobnie nie jestem w stanie powtórzyć przynajmniej połowy nazw oferowanych przez Państwa produktów.

Budujemy wysoce zaawansowane aparatury naukowo-badawcze dla topowych naukowców z całego świata. Pozwalają one zajrzeć w głąb materii i pracować nad komponowaniem całkowicie nowych materiałów lub nad ulepszaniem tych już istniejących. Procesy te odbywają się na poziomie pojedynczych nano-cząstek. Roszada atomów pozwala np. na uzyskanie lepszej lepkości, przewodzenia, większej wytrzymałości czy giętkości materiałów - w zależności od określonej potrzeby. Produkujemy kompletne aparatury jak i pojedyncze komponenty, elektronikę oraz software.

 • Co Pani rozumie pod pojęciem "komponenty"?

Przykładami komponentów są m.in.: manipulatory próżniowe - umożliwiające pozycjonowanie, obrót, grzanie oraz chłodzenie badanych próbek; komory próżniowe - w których utrzymywana jest próżnia rzędu 10-12 mbar, podobna do tej, która panuje w przestrzeni kosmicznej ; instrumenty analityczne, a wśród nich spektrometry elektronowe, źródła emisji jonów, elektronów, promieniowania X oraz ultrafioletowego, naparowarki do epitaksji z wiązki molekularnej, termiczne, itp. ; nośniki próbek - na których umieszcza się próbkę badawczą, a następnie wprowadza się je do wnętrza aparatury próżniowej. Nasze produkty przygotowane są do samodzielnego funkcjonowania jak i do kooperowania ze sprzętem oferowanym przez konkurencję.

 • W części nazw oferowanych przez Państwa produktów pojawiło się słowo "próżnia". Dlaczego jest ona tak ważna?

Próżnia to medium, specyficzne środowisko, które jest lakonicznie mówiąc "bardzo czyste". Aparatury PREVAC to precyzyjne urządzenia, badania na nich odbywają się w skali nano. Powietrze niesie zaś ze sobą wiele zanieczyszczeń. W porównaniu do próżni powietrze atmosferyczne jest jak smoła przez którą przelot cząsteczek, elektronów, atomów, jonów, itp. byłby niemożliwy. Dlatego też we wnętrzu komór próżniowych marki PREVAC utrzymywana jest próżnia rzędu 10-12 mbar, czyli podobna do tej, która panuje w przestrzeni kosmicznej. W środowisku ultra wysokiej próżni naukowiec ma pewność, iż na jego próbkę oddziałują jedynie zadane, pożądane czynniki bez wpływu zanieczyszczeń, które charakteryzują atmosferę.Aparatura EMIL - Pierwsza, największa na świecie, zautomatyzowana, multifunkcjonalna, wielokomorowa klastrowa aparatura technologiczno-pomiarowa


 • Nie ukrywam, że chciałabym się skupić na aparaturze zwanej EMILem, ponieważ to ona jest prowodyrem naszego spotkania. Czy mogłaby Pani opowiedzieć czym jest ta skomplikowana maszyna?

To jeden z naszych topowych produktów i obecnie referencyjna aparatura na skalę światową. Pierwsza jak i największa na świecie, zautomatyzowana, multifunkcjonalna, wielokomorowa klastrowa aparatura technologiczno-pomiarowa. Została ona zainstalowana na synchrotronie BESSY II należącego do Helmholtz-Zentrum w Berlinie (HZB). Pracuje w laboratorium o nazwie EMIL (Energy Materials In-situ Laboratory) skąd wzięła swą nazwę. Jest to aparatura, która z założenia ma dokonać przełomu w dziedzinie przetwarzania jak i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Grupa badawcza pracująca na aparaturze PREVAC koncentruje się bowiem na badaniach nowych fotowoltaików i katalizatorów. Są to materiały, których zastosowanie ma wpływ na rzecz opracowania zrównoważonych, ekonomicznych i bezpiecznych dostaw energii w przyszłości. W ambicji naukowców leży wynalezienie fotowoltaicznej farby elewacyjnej, która zaopatrywałaby budynki w energię elektryczną

 • Czyli może być to przełomowe urządzenie w branży energetycznej?

Zdecydowanie, nowe generacje fotowoltaików badane na aparaturze to krok ku całkowitemu uniezależnieniu aglomeracji od tradycyjnych źródeł poboru energii na rzecz niewyczerpalnej, odnawialnej energii przetwarzanej ze światła słonecznego.

 • Mogłaby nam Pani również przybliżyć pojęcie i zasadę działania synchrotronu?

Synchrotron jest wyjątkową formą ośrodka badawczego. To olbrzymia instalacja w kształcie okręgu, którego obwód wynosi kilka, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Synchrotron często nazywany jest akceleratorem elektronów, gdyż w jego okrągłych tunelach elektrony są przyspieszane i rozpędzają się do prędkości bliskiej prędkości światła. Sercem synchrotronu są gigantyczne magnesy, których pole magnetyczne zakrzywia drogę elektronów po jakiej się poruszają. Rozpędzone cząstki wędrujące w próżni emitują specyficzne promieniowanie synchrotronowe - są to fotony o szerokim zakresie energii zwane potocznie światłem. Jasność tego światła jest miliardy razy większa niż jasność światła na powierzchni Słońca. Trafia ono do tzw. linii badawczych oraz stacji końcowych - czyli m.in. do wnętrza naszych aparatur takich jak chociażby omawiany EMIL - gdzie wykorzystuje się je do przeprowadzania specyficznych badań. Pomiary jakie umożliwia synchrotron, nie umożliwia żadne inne laboratorium, sprzęt czy metoda badawcza.

 • Do całego przedsięwzięcia również Mitsubishi Electric dołożyło swoją cegiełkę.

W projekcie EMIL zainstalowanych zostało pięć sterowników Mitsubishi Electric serii Q, połączonych po Ethernecie. Sterowniki wymieniają informacje z PREVAC SOFTWARE (oprogramowanie naszego autorstwa do wymiany danych poprzez MX Components z poszczególnymi sekcjami - czyli sterownikami PLC Q). Jeden sterownik - można powiedzieć, że "największy" - pełni rolę nadrzędną nad całym systemem. Wymienia informacje pomiędzy sekcjami (UFAM) i służy do globalnej kontroli całej instalacji EMILA. Pozostałe cztery podrzędne sterowniki połączone są również z systemem PREVAC SOFTWARE, a każdy z nich odpowiedzialny jest za jedną sekcją komory dystrybucyjnej próżniowej (komora roboczo nazywana UFO z racji swojego wyglądu). Do każdego z czterech sterowników dołożony jest jeden moduł CC LINK MASTER. Można zatem powiedzieć, że mamy cztery równoległe sieci CC-Link. Każda z tych sieci odpowiedzialna jest za zbieranie danych oraz sterowanie jedną sekcją urządzenia (UFO).
Do sieci jako slave podłączone są moduły ST Lite ze zdalnymi wejściami wyjściami obsługującymi peryferia sekcji oraz serwo w wersji MR-J3T sterowane po CC Link, które są odpowiedzialne za transport badanych materiałów pomiędzy UFAMI.

 • Co Państwa skłoniło skorzystania z naszego sprzętu?

Jedną z najważniejszych zalet która przekonała oddział BERLINA do sprzętu Mitsubishi Electric jest możliwość skalowalności systemu w każdym momencie. Do tej pory do EMILA dołączane są dodatkowe komponenty, które dodaje się do sieci. Innymi słowy, w każdej chwili można do systemu spokojnie dodać kolejne komory próżniowe (UFA).

 • Nowoczesne technologie to niewątpliwie bieżący temat. Czy polskie jednostki badawcze również zaopatrują się w Państwa sprzęt?

Firma działa na rynku od 1996 r. i ma już na swoim koncie sporo instalacji w Polsce. Początki firmy związane z oferowanie za granicę nie były łatwe, bo "made in Poland" nie budziło zaufania. Dziś już z powodzeniem sprzedajemy nasze urządzenia na cały świat. Nowoczesne technologie niewątpliwie są tematem bieżącym i uważam, że powinny nim być. Postęp technologiczny to to dzięki czemu nie stoimy w miejscu. Dzięki naszym aparaturom powstają m. in. nowe gatunki stali, stopów lekkich, katalizatorów, polimerów i szeroko pojętych tworzyw sztucznych, warstwy refleksyjne na szkle architektonicznym czy optycznym, powłoki antyścieralne na narzędziach, zegarkach, poliwęglanach i innych obiektach, lakiery na bazie nanorurek, ubrania membranowe, specjalne kleje umożliwiające klejenie aluminium ze stalą, mikro i nanoelektronika, czy jak w przypadku systemu EMIL - produkcja ogniw fotowoltaicznych, katalizatorów czy też magazynowanie energii. Aparatury mają również szerokie zastosowanie w medycynie m.in. przy produkcji zastawek serca, stentów, implantów całkowicie biozgodnych, jak i w leczeniu nowotworów przy użyciu najnowocześniejszej terapii protonowej. PREVAC ma również swój udział w badaniach przestrzeni kosmicznej poprzez testowanie satelit i spektrometrów montowanych na rakietach kosmicznych. Długo by wyliczać zastosowania naszych aparatur oraz korzyści wypływające z nowoczesnych technologii.

 • Cieszę się, że coraz częściej można spotkać innowacyjne firmy w Polsce i że to my, Polacy, możemy być prekursorami nowych technologii. Gratuluję dotychczasowych sukcesów i życzę wielu pionierskich projektów!

Bardzo dziękuję. My również jesteśmy zadowoleni, że możemy być niejako wizytówką Polski na Świecie w dziedzinie hi-tech. Mam nadzieję, że dobra passa będzie nam towarzyszyła jeszcze przez długie lata

Justyna Kowalska-Żmud

"...nowe generacje fotowoltaików badane na aparaturze to krok ku całkowitemu uniezależnieniu aglomeracji od tradycyjnych źródeł poboru energii na rzecz niewyczerpalnej, odnawialnej energii przetwarzanej ze światła słonecznego."

Źródło: MITSUBISHI ELECTRIC POLSKA
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl