Dziś jest poniedziałek, 20 styczeń 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8277 +0.59% 1EUR 4.2447 +0.24% 1GBP 4.9698 +0.03%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
20 styczeń 2020
Programowanie sterowników PLC Siemens SIMATIC S7-300 - poziom podstawowy 
więcej
23 styczeń 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 75 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 marzec 2017.

Przegląd modułów kontrolno-sterujących ADAM

Przegląd modułów kontrolno-sterujących ADAM

ADAM to znana od wielu lat i stale rozwijana rodzina modułów kontrolno-pomiarowych produkowana przez firmę Advantech. Urządzenia te odpowiedzialne są za akwizycję danych z czujników, odczyt cyfrowych i analogowych sygnałów z urządzeń oraz sterowanie elementami wykonawczymi. Moduły łączą się z centralnym sterownikiem za pomocą sieci przewodowych lub bezprzewodowych, wykorzystując wszystkie popularne na rynku protokoły komunikacyjne i zapewniają wyjątkową elastyczność konfiguracji i zarządzania ich pracą. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem, jakie rodziny produktów wchodzą w skład omawianej serii.

Moduły ADAM - spojrzenie ogólne

Rodzina modułów ADAM firmy Advantech to niezwykle popularne i dostępne w szerokim spektrum wykonań urządzenia przeznaczone do budowy instalacji automatyki przemysłowej. Ich cechą szczególną jest szerokie spektrum wykonań pozwalające na dobranie najlepszego rozwiązania w każdej sytuacji oraz rozbudowaną funkcjonalność. Są przeznaczone do realizacji pomiarów (akwizycja danych) i sterowania (I/O).
Kompletne portfolio tych urządzeń podzielono na dwie kategorie: Ethernet I/O (rodzina ADAM 6000) oraz RS-485 I/O (rodzina ADAM 4000), które dodatkowo są podzielone na dwie subkategorie analogowe I/O i cyfrowe I/O. Część z komponentów obsługuje ponadto protokół komunikacyjny Modbus. Do najbardziej zaawansowanych instalacji kierowany jest z kolei system modułowy ADAM-5000, a do małych rozwiązań klasy IoT - nowa rodzina WISE-4000.

Seria 6000


Fot. 1. Moduły IO Wise 4000
Moduły ADAM 6000 pozwalają na ich zdalne zarządzanie, monitorowanie i konfigurowanie poprzez zwykłą przeglądarkę internetową. Dodatkowo możliwe jest konfigurowanie oraz aktualizacja oprogramowania przez połączenie z drugim urządzeniem bezpośrednio lub przez sieć po dołączeniu do switcha. Możliwość połączenia łańcuchowego (Daisy Chain) zapewnia uproszczenie okablowania sieciowego i możliwość budowy instalacji bez korzystania z wieloportowych switchy.
Z kolei funkcja Auto Bypass pozwala na zabezpieczenie działania instalacji, gdy w jakimś z jej segmentów dojdzie do awarii zasilania. ADAM-y obsługują wszystkie popularne protokoły (Modbus TCP, ASCII UDP), a producent określa je jako Peer-to-Peer (P2P) enabled.
Oznacza to, że moduły są w stanie przekazywać status określonych wejść na wyjścia (mapowanie jest definiowane przez użytkownika), dzięki czemu można tworzyć złożone instalacje akwizycji danych i sterowania nie tylko w przemyśle.
W ofercie Advantecha znaleźć można kilkadziesiąt różnych modułów ADAM 6000 o różnej funkcjonalności i konfiguracji. Ogólnie można je podzielić na następujące kategorie:

Rodzina ADAM 6200 - moduły I/O z funkcją Daisy Chain i obsługą Modbus. Przykładowe jednostki wchodzące w skład tej grupy:
 • ADAM-6217 - 8 izolowanych kanałów we. analogowych,
 • ADAM-6224 - 4 izolowane kanałów wy. analogowych,
 • ADAM-6250 - 15 izolowanych kanałów cyfrowych we/wy.,
 • ADAM-6251 - 16 izolowanych kanałów cyfrowych we.,
 • ADAM-6256 - 16 izolowanych kanałów cyfrowych wy.,
 • ADAM-6260 - 6 kanałów wy. przekaźnikowych,
 • ADAM-6266 - 4 kanały wy. przekaźnikowych plus 4 linie wejściowe cyfrowe.


Fot. 2. Rodzina ADAM 6000

Rodzina ADAM 6000 - moduły Ethernet I/O. Przykładowe jednostki wchodzące w skład tej grupy:
 • ADAM-6015 - 7 kanałów wejściowych izolowanych do pomiaru temperatury RTD, obsługa Modbus
 • ADAM-6017 - 8 analogowych kanałów wejściowych izolowanych, 2 kanały cyfrowe wy., obsługa Modbus,
 • ADAM6018 - 8 kanałów we. izolowanych do pomiaru temperatury termoparą, 8 kanałów cyfrowych wy., obsługa Modbus,
 • ADAM-6024 - 12 kanałów we/wy, obsługa Modbus,
 • ADAM-6050 - 18 kanałów cyfrowych wy. z izolacją,
 • ADAM- 6051 - 14 kanałów cyfrowych wy. z izolacją, 2 kanały licznika, obsługa Modbus,
 • ADAM-6052 - 16 kanałów izolowanych cyfrowe I/O, obsługa Modbus,
 • ADAM 6060 - 6 kanałów we. cyfrowych i 6 wyjść przekaźnikowych, obsługa Modbus.
Dodatkowo w ofercie Advantecha są też moduły obsługujące inne protokoły przemysłowe:
 • ADAM-6100EI - moduły z obsługą protokołu EtherNet/IP
 • ADAM-6100PN - moduły z obsługą protokołu Profinet.

Rodzina Wise 4000


Fot. 3. System modułowy ADAM 5000

Wise 4000 to nowa seria bezprzewodowych modułów I/O przeznaczona do aplikacji IoT. Są to jednostki będące rozwinięciem klasycznych modułów ADAM o komunikację bezprzewodową. Urządzenia pracują w paśmie 2,4 GHz i przeznaczone są do tworzenia rozproszonych sieci pomiarowych, w których pełnią one funkcję elementu dostarczającego do hosta informacji o stanie i parametrach obiektów w instalacjach przemysłowych, aplikacjach smart city, w urządzeniach kontroli parametrów środowiskowych i podobnych.
Moduły WISE-4000 wyróżniają się dużą uniwersalnością w zakresie integracji z systemami informatycznym obiektu, gdyż nie wymagają połączenia przez bramki dostępowe (obsługują wiele protokołów komunikacyjnych, w tym Modbus/TCP, TCP/IP, UDP, DHCP, HTTP). Mają wbudowany port RS485 i mogą odbierać za pomocą cyfrowych linii I/O dane od dowolnych urządzeń Modbus/RTU i przekazywać je dalej do sieci.
Port RS485 pozwala dodatkowo na realizację funkcji rejestratora danych z urządzeń Modbus/RTU i realizuje znakowanie czasowe danych, co poprawia skuteczność monitoringu i zapobiega przypadkowej utracie części danych, co niestety zdarza się przy korzystaniu ze sprzętu zbudowanego w koncepcji wirtualnego portu COM.
W tym przypadku możliwe jest także bezpośrednie przekazywanie danych (ze znacznikami czasu z RTC) do chmury obliczeniowej (prywatnej lub konta Dropbox) po to, aby były one tam buforowane i zapamiętywane pod kątem przyszłych analiz, a także chronione przed utratą. Użytkownicy mogą także skorzystać z funkcji Private Server po to, aby odebrane dane przesłać do serwera webowego (funkcja RESTful API i protokół MQTT z WebAccess).

Rodzina urządzeń składa się z pięciu modeli:
 • WISE-4051 - 8 wejść cyfrowych i 1 port RS-485, WISE-4012 - 4 wejścia cyfrowe, 2 wyjścia cyfrowe, WISE-4050 - 4 wejścia cyfrowe, 4 wyjścia cyfrowe,
 • WISE-4060 - 4 wejścia cyfrowe, 4 wyjścia przekaźnikowe,
 • WISE-4012E - 6 wejść/wyjść z funkcją WebAccess.

Moduły zostały umieszczone w niewielkich obudowach o wymiarach 80× 148×25 mm pozwalających na montaż na szynie DIN 35 mm, ścianie lub w stojaku. Zawiera wygodnie umieszczone złącze terminal-block do podłączenia przewodów i ma wbudowane lampki kontrolne ułatwiające obsłudze kontrolę stanu (status, komunikacja, sieci i inne). Urządzenia są zasilane napięciem 10~30 VDC i pobierają tylko 2,2 W mocy przy 24 VDC. Pracują w zakresie temperatur -25~70°C.

Pozostałe rozwiązania modułów I/O


Fot. 4. Moduły I/O ADAM 4000

Poza omówionymi dwiema rodzinami modułów ADAM w ofercie znaleźć można serię 4000, która łączy w całość produkty wyposażone w interfejs RS485 i przeznaczona jest do tworzenia rozproszonych sieci kontrolno-pomiarowych. Atutem jest tutaj prostota okablowania, gdyż do komunikacji modułów z kontrolerem wymagane są jedynie 2 linie.
Moduły ADAM-4000 mają odporną na warunki środowiskowe obudowę i pracują w zakresie temperatur -40...85°C. Elementem wejściowym może być sygnał analogowy, termopara lub RTD, wyjście - sygnał cyfrowy lub wyjście przekaźnika. Wejścia i wyjścia są galwanicznie izolowane od siebie, co zapewnia znakomitą odporność na zakłócenia, stabilną pracę i bezpieczeństwo. Moduły z serii 4000 wspierają protokół Modbus.
Ostatnią grupę produktów tego typu tworzy modułowy system I/O - ADAM 5000. Są to rozwiązania przeznaczone do pracy w zakładach przemysłowych i dużych instalacji o zaawansowanych możliwościach w zakresie komunikacji i pomiarów.
Sercem takiego systemu są kontrolery PAC sterowane przez oprogramowanie SCADA. Bazują one na architekturze PC i wykorzystują procesory takie jak Intel Atom, np. ADAM-5560CE/ KW Micro PAC obsługujące 224 linii I/O. Współpracują one z modułami komunikacyjnymi, np. ADAM-5091 i ADAM-5095, modułami wejść analogowych (ADAM-5017P i 5018P), wyjść cyfrowych (5053S i 5057S), wielokanałowymi licznikami (ADAM-5080 i 5081) oraz innymi elementami jak zasilacze.
Cechą wspólną tych rozwiązań jest to, że całość montuje się w jeden spójny system w obudowie, wkładając poszczególne jednostki w sloty obudowy kontrolera. Zapewnia to nieograniczone możliwości kompozycji systemu sterowania i akwizycji danych dla dużej instalacji.

Podsumowanie

Moduły z rodziny ADAM tworzą kompleksowe środowisko o wszechstronnych możliwościach połączeniowych i konfiguracyjnych. Duża liczba jednostek, obsługa wszystkich wykorzystywanych w przemyśle protokołów komunikacyjnych oraz zaawansowane możliwości zarządzania i łączenia modułów w system dają nieograniczone możliwości tworzenia aplikacji ze świata przemysłu, infrastruktury nowoczesnych miast i aplikacji IoT.

Źródło: Magazyn Elektronik 2/2017
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl