Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 czerwiec 2017.

Energia4 NUMERON - system wsparcia efektywności energetycznej

Energia4 NUMERON - system wsparcia efektywności energetycznej

Efektywność energetyczna to w środowisku przemysłowym najpopularniejsze i najbardziej nośne hasło roku 2017.

Rzeczywistą i najsilniejszą motywacją do działań efektywnościowych w przemyśle jest:

  • Obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.
  • Redukcja kosztów koniecznej modernizacji infrastruktury zakładu, poprzez możliwość skorzystania z dofinansowań (dotacje, białe certyfikaty).
  • Przymus ze strony instytucji (wraz z groźbą kar finansowych) wywierany na podmioty, które nie wywiązują się z nałożonych obowiązków ustawowych (obowiązkowy audyt energetyczny dla dużych przedsiębiorstw; obowiązek umorzenia białych certyfikatów przez przedsiębiorstwa zobowiązane).

Konieczność diagnozy "PRZED" - AUDYT OTWARCIA

Przed przystąpieniem do realizacji działań efektywnościowych zawsze pojawia się konieczność diagnozy stanu obecnego, opisu sytuacji wyjściowej, tak aby móc świadomie planować przyszłe działania i szacować ich możliwe efekty.

Dobrą praktyką jest wykonanie pogłębionej diagnozy, bazującej na właściwej informacji technicznej, która wskazuje konkretne trendy zużycia, wizualizuje wahania i nieprawidłowości.

Ta diagnoza powinna być oparta na rzeczywistych, wiarygodnych danych i dostarczać pełnej, wartościowej wiedzy o stanie gospodarki energetycznej zakładu. Pogłębionej wiedzy dostarczyć może jedynie właściwe opomiarowanie mediów oraz zaawansowany system informatyczny na bieżąco monitorujący zużycie energii.

Prawodawca w Ustawie, wprost odnosi się do funkcjonalności, którymi w tym zakresie dysponuje E®4.

Zgodnie z art. 37. Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku oraz dyrektywą 2012/27/UE, audyt energetyczny przedsiębiorstwa, opiera się na następujących wytycznych:

  • audyt należy przeprowadzać na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc
  • zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo
  • powinien opierać się, o ile to możliwe, na analizie kosztowej cyklu życia budynku lub zespołu budynków oraz instalacji przemysłowych, a nie na okresie zwrotu nakładów, tak aby uwzględnić oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stopy dyskonta

Konieczność diagnozy "PO"

Po zrealizowaniu działań efektywnościowych, inwestorzy potrzebują narzędzia do prowadzenia obserwacji tj. monitorowania efektów zrealizowanych działań.

E?4 automatyzuje wtedy obowiązek sprawozdawczy, który ciąży na kierownictwie projektu. Generowane przez system raporty, służą dokumentowaniu osiągnięcia założonych wskaźników i celów energetycznych projektu oraz dalszym usprawnieniom gospodarki energetycznej.

Ciągłe doskonalenie bieżącej eksploatacji polega na bieżącym i cyklicznym sprawdzaniu, monitorowaniu, aktualizowaniu wprowadzonych ulepszeń i dążeniu do identyfikacji nowych potencjalnych obszarów oszczędnościowych.

Model ciągłego doskonalenia jest także fundamentem systemu zarządzania energią - ISO 50001. Norma funkcjonuje w cyklu PCDA (PLAN - Planuj, czyli wykonuj audyty, wyznaczaj cele; DO - Wykonaj, czyli wdrażaj programy poprawy efektywności energetycznej; CHECK - Sprawdzaj, czyli mierz i monitoruj; ACT - Działaj, czyli doskonal system).

E®4 doskonale wpisuje się w system ISO 50001, jako niezbędny element cyklu PCDA.

E®4 - Check - Sprawdzaj, czyli mierz i monitoruj

Model Systemu Zarządzania Energią ISO 50001:

E?4 to dla użytkownika przede wszystkim źródło cennej wiedzy (bieżącej oraz archiwalnej), która może służyć do podejmowania decyzji zarządczych w rożnych obszarach funkcjonowania firmy. Zawsze prowadzi także do obniżenia kosztów i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

E®4 monitoruje wszystkie surowce energetyczne wykorzystywane przez przemysł: energię elektryczną, gaz, wodę, parę wodną itp.

Źródło: NUMERON
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl