Dziś jest środa, 8 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 listopad 2017.

Command Sequencer- innowacyjna funkcjonalność dostępna w zenon Energy Edition

Command Sequencer- innowacyjna funkcjonalność dostępna w zenon Energy Edition

Technologiczny lider w produkcji oprogramowania firma COPA-DATA działa na rynku od 30-tu lat temu, a od ponad 20 bardzo aktywnie w przemyśle energetycznym. Ponad 100 000 instalacji na całym świecie sprawiło, że firma jest rozpoznawalną i rekomendowaną marką, obecną w 50 krajach(również w Polsce). Misją firmy jest tworzenie ergonomicznego oprogramowania optymalizujacego procesy produkcji w różnych branżach, które odpowiada na wszystkie nawet najbardziej specyficzne potrzeby klientów. Produktem, który sprawił, że COPA-DATA jest znana inżynierom z branży energetycznej jest nagradzany m.in. na targach ENERGETAB - zenon Energy Edition.

Na rynku istnieje przynajmniej kilka dobrych rozwiązań, które różnią się pozornie jedynie szczegółami. Jednak to właśnie te szczegóły mają ogromne znaczenie i decydują o możliwości zastosowania oprogramowania w danej instalacji energetycznej. Przedstawiciele COPA-DATA wiedzą o tym i na podstawie ponad 20-letnich obserwacji, badań oraz wymiany doświadczeń z klientami z branży energetycznej firma stworzyła i wprowadziła w 2006 roku na rynek, oprogramowanie zenon Energy Edition będące odpowiedzią na potrzeby przemysłu energetycznego. Dzięki sterownikom IEC 60870 i DNP3 oprogramowanie zenon stało się wkrótce czołowym rozwiązaniem stosowanym w automatyzacji stacji energetycznych. Wprowadzenie sterownika IEC 61850 i jego pozytywna certyfikacja przez instytut badawczy KEMA było kolejnym ważnym krokiem w kierunku zajęcia pozycji lidera wśród systemów komunikacji, wizualizacji i kontroli. Program zenon Energy Edition jest rozwiązaniem SCADA przeznaczonym dla automatyki elektrowni i podstacji, technologii kontroli sieci oraz zarządzania farmami wiatrowymi,elektrowniami fotowoltaiczynymi oraz wspierający tzw.Smart Grid (Inteligetne Sieci).Pozwala on na pełny monitoring i kontrolę procesów produkcji i dystrybucji energii). Ma wiele standardowych i niestandardowych funkcji, o których szerzej poniżej.

Parametryzowanie zamiast programowania

Wiele programów wciąż opiera się na programowaniu i skryptach tworzonych na zamówienie klienta. zenon Energy Edition działa zupełnie inaczej. Nasze rozwiązanie zwalnia wdrażających je integratorów z konieczności ciągłego programowania wciąż tych samych funkcji dla każdego elementu. Zamiast tego wartości określa się jeden raz i przypisuje się je obiektom, aby móc później w łatwy sposób wykorzystać je w dowolnym momencie, przez proste wskazanie i kliknięcie myszą. To tylko jedna spośród wielu przydatnych cech odróżniających zenon'a od tradycyjnych systemów.

Nieograniczona integracja i niezależność

COPA-DATA jest Gold Partnerem firmy Microsoft i opiera swoje rozwiązanie na platformach Windows. Klienci zawsze mają gwarancję, że każda najnowsza wersja oprogramowania zenon jest kompatybilna z najnowszą wersją systemu.Obecnie z Windows 10 (oprogramowanie ma certyfikat zgodności Microsoftu). Dzięki technologii zenon Webserver, można przenieść projekty na dowolną przeglądarkę WWW bez konieczności wykonywania dodatkowych działań inżynieryjnych. Daje to kompletną swobodę i elastyczność dostępu do projektu. Ponadto - zenon jest całkowicie niezależny. Tylko od użytkowników zależy bowiem na sprzęcie jakiego typu i jakiego producenta będą go używali. Oprogramowanie pracować może bowiem praktycznie na dowolnie skonfigurowanym zestawie.

Komunikacja i przetwarzanie stanów

Podstawową funkcją każdego systemu automatyzacji instalacji energetycznych jest komunikacja i wymiana informacji. Oprogramowanie zenon zapewnia bezpieczną i otwartą komunikację z możliwością użycia całej gamy charakterystycznych dla branży energetycznej protokołów od GOOSE po IEC 60870. Dzięki sterownikom natywnym i protokołom komunikacyjnym oprogramowanie zenon Energy Edition jest doskonale dopasowane do wszystkich zadań komunikacyjnych z różnymi IED oraz z systemami zdalnymi. Stosowane są protokoły takie jak:IEC 61850 Client/Server i GOOSE, IEC 61400-25, IEC 60870-5 (101/103/104), DNP3, IEC 62056-21, OPC UA, Modbus, IEEE C37.118 (Synchrophaser), Slave/Server Side z zenon Process Gateway dla ICCP/ TASE.2/ IEC 60870-6, IEC 60870-5, DNP3, OPC UA, Modbus.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Technologie w energetyce wymagają stosowania ścisłych procedur oraz przestrzegania surowych norm. W firmie COPA-DATA doskonale to rozumiemy. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że bezpieczeństwo systemu SCADA nigdy nie jest warunkiem statycznym, ale procesem ewolucyjnym, wymagającym stałego ulepszania. Dzięki zastosowaniu tej metody, od pierwszej wersji, która pojawiła się w 1989 roku, oprogramowanie zenon stało się najbardziej niezawodnym i zapewniającym 100% bezpieczeństwo wśród wszystkich dostępnych systemów SCADA. Nasi menedżerowie produktu i inżynierowie cały czas są zaangażowani w proces poprawiania bezpieczeństwa oprogramowania zenon. Aby zapewnić 100% bezpieczeństwo danych, przestrzegamy norm standardu IEC 62351 i dostarczamy informacje dla NERC/CIP, jeżeli jest to wymagane przez integratora systemu. Dla IEC 62351 wdrożyliśmy uwierzytelnianie ACSE (ISO 8650-1) dla klienta IEC 61850, oferując zgodność z PICS z S1 dla profilu ISO 9506. Stale pracujemy nad zgodnością z innymi profilami i będziemy sukcesywnie je wdrażać.

Blokady topologiczne i procesowe

Mechanizmy blokad topologicznych umożliwiają wyraźne wskazanie użytkownikowi konsekwencji wszelkich jego decyzji podejmowanych podczas eksploatacji. zenon Energy Edition niezależnie szacuje wpływ każdego przełączenia na całą sieć topologiczną. W globalnym modelu topologicznym systemu zenon tego rodzaju współzależność uniemożliwia występowanie przypadkowych stanów w sieci. Na przykład mechanizm blokady "napięcie względem masy" zapobiega zwarciom w całej sieci. Dla lepszej ochrony nieokreślone lub błędne przełączenia powodują podświetlenie linii na różne kolory. Dostarczane w ten sposób informacje są łatwo i szybko dostrzeżone, dzięki czemu operatorzy mogą natychmiast zauważyć problemy. Stworzony model topologiczny może być także użyty dla blokowania sterowań. Model topologii jest wykonywany przez narysowanie linii i użycie wyłączników i odłączników.

Reaguj w porę - alarmy graficzne

Spójna i dopasowana idea zarządzania alarmami jest kluczowym elementem bezpiecznej pracy systemu. Oprogramowanie zenon Energy Edition to system SCADA, który w pełni wspomaga Cię w jej stworzeniu i wdrożeniu. W zenon Energy Edition zarządzanie alarmami jest funkcją natywną i łatwą w konfiguracji, bez potrzeby pisania kodu. Obsługa alarmów umożliwia optymalne użycie i funkcjonalność, a także jest w pełni zintegrowana z funkcją redundancji zenon. Wizualne instrukcje alarmowe czyli obszary alarmowe umożliwiają utworzenie aplikacji prowadzącej użytkownika od wskazania podsumowanego alarmu do szczegółowego ekranu alarmu. Możliwe jest także tworzenie w podsumowujący sposób wizualizacji alarmów aktywnych, aktywnych/potwierdzonych i nieaktywnych/niepotwierdzonych.

Wszechstronne raportowanie z oprogramowaniem zenon

Rewolucyjny system raportowania opracowany przez inżynierów COPA-DATA jest opcjonalnym wyborem dla zastosowań energetycznych. System pozwala integrować dane z rozproszonych źródeł i prezentować je w raportach graficznych, które można tworzyć z danych online lub historycznych. Raporty umożliwiają precyzyjny podgląd statusu elektrowni i wskaźników jakościowych (Power Quality Indicators). Określone raporty mogą być generowane automatycznie, co czyni oprogramowanie zenon niezastopionym narzędziem do tworzenia zgodnej i spójnej dokumentacji.

Nieograniczone możliwości dzięki Command Sequencer

W marcu tego roku do klientów trafiła najnowsza wersja ergonomicznego rozwiązania HMI/SCADA, zenon 7.60, które jest całkowicie zgodne z zasadami i wytycznymi dla Smart Factory. Umożliwia ono użytkownikom m.in. przeprowadzanie ukierunkowanych analiz i ocen oraz obliczeń w Big Data. Dostarcza również wszystkich istotnych informacji w dowolnym czasie, miejscu i do właściwych osób. Dodatkowo, przedsiębiorstwa mogą skorzystać z ekonomicznego, skalowalnego rozwiązania w chmurze opartego na technologiach zenon i Microsoft Azure. Dodatkowo użytkownicy zenon Energy Edition mogą korzystać z licznych benefitów nowego modułu "Command Sequencer". Może on być m.in. wykorzystywany do konfigurowania sekwencji poleceń. W łatwy i intuicyjny sposób pozwala kompilować sekwencje poleceń korzystając z funkcji drag&drop [przeciąg i upuść] w edytorze PFC.

Podsumowując, zenon to uniwersalne narzędzie, które doskonale sprawdza się zarówno w eneregetyce konwecjonalnej i odnawialnej. Dzięki zenon Energy Edition nowoczesne zakłady energetyczne mogą wydajnie, bezpiecznie,ergonomicznie spełniać oczekiwania stawiane przed nimi wykorzystując jednocześnie najnowsze technologie takie jak Big-Data, przechowywanie danych w chmurze czy też zdalny dostęp do projektów przy zachowaniu 100% gwarancji stabilności i bezpieczeństwa danych.

Autor:Urszula Bizoń-Żaba/Dyrektor Operacyjny (na podstawie materiałów udostępnionych przez Ing. Punzenberger COPA-DATA GmbH)

Źródło: COPA-DATA Polska Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl