Dziś jest środa, 8 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
2 styczeń 2018.

Inteligentne urządzenia do transmisji danych pomiarowych.

NUMERON zna się, jak nikt inny na odczycie i transmisji danych pomiarowych, a nasze urządzenia są inteligentne, ponieważ mogą przeprowadzić samodzielnie transmisję danych z licznika, w sposób całkowicie automatyczny, nie potrzebując do tego żadnych zewnętrznych aplikacji. Ponadto, potrafią przyspieszyć transmisję z 9600 bitów na sekundę, do rzeczywistych prędkości osiąganych na współczesnych liniach transmisji danych.

Każdy licznik energii, który ma być odczytywany zdalnie, jest wyposażony w interfejs komunikacyjny oraz moduł komunikacyjny. Moduł komunikacji zdalnej jest połączony z licznikiem zwykle za pomocą interfejsu w standardzie RS485, w starszych modelach spotyka się interfejs pętli prądowej (CLO).

Duża część układów zdalnej transmisji danych z liczników energii opiera się na modelu: Licznik - Moduł Komunikacyjny - Medium Transmisyjne - Odbiorca danych. Układ taki nosi nazwę odczytu bezpośredniego. Schematycznie wygląda to jak niżej:

 

Ten typ transmisji realizują urządzenia: N2000 N2010 N2020
Tor transmisji oznaczony kolorem zielonym obrazuje odczyt licznika w trybie bezpośrednim. Oznacza to, że na komputerze odczytowym działa oprogramowanie, które za pomocą odpowiedniego mechanizmu i medium transmisyjnego łączy się z modułem komunikacyjnym, który jest z kolei połączony z licznikiem energii. Oprogramowanie, znając protokół licznika, zestawia z nim połączenie i odczytuje dane, które interpretuje na swoje potrzeby. Jeśli należy odczytać dane z wielu liczników, odbywa się to po kolei z każdego z nich. Istotnym ograniczeniem takiego układu jest połączenie na styku licznika i modułu komunikacji zdalnej. Producenci liczników nie stosują na tym złączu prędkości przekraczających 9600 bitów na sekundę. Pomimo więc np. połączenia po sieci Ethernet, której przepustowość jest liczona w megabitach na sekundę, odczyt danych z takiego układu będzie odbywał się z efektywną prędkością 9600 bitów na sekundę. Oczywiście taki bezpośredni dostęp do licznika jest konieczny, aby licznik sparametryzować.

Zaletą zielonego toru transmisji jest jego prostota. Wadą jest zaś to, że skomutowane połączenie uniemożliwia dostęp do danych z licznika pozostałym klientom chcącym te dane również pozyskać - jeden odczytujący klient blokuje łącze pozostałym - wymagane jest wypracowanie harmonogramu dostępu do licznika.

Zakładając, że mamy do odczytania jeden licznik i czytamy go codziennie, taki układ wymaga od nas około 30-120 sekund czasu na pozyskanie danych, w zależności od zakresu danych jaki chcemy codziennie z licznika odczytać. Przy większej liczbie liczników podłączonych do jednego interfejsu ten czas proporcjonalnie się wydłuża.

NUMERON przyjął inny model odczytu liczników, mianowicie model nazwany "inteligencją rozproszoną" lub "rozproszonych inteligentnych agentów". Mając na uwadze prędkość interfejsu szeregowego licznika założyliśmy, że całą pracę związaną z odczytem licznika powinien wykonywać wyposażony w inteligencję procesor znajdujący się w module komunikacyjnym, który po odczycie automatycznie wysyła odczytane dane gdzieś w świat lub umożliwia dostęp do nich większej liczbie klientów niż jeden, z prędkością większą niż anachroniczne 4800.

Aby zrealizować taki model pozyskiwania danych wymagane jest wyposażenie modułu komunikacyjnego w dysk flash i mechanizm harmonogramowania zadań konfigurowany najlepiej przez www. Przedstawia to poniższy rysunek:

 

Po odpowiednim zaprogramowaniu takiego modułu, co polega na wpisaniu do niego typów i numerów liczników (niestety protokoły IEC i dlms nie umożliwiają automatycznej identyfikacji), inteligentny moduł odczytuje wybrane liczniki z zadaną częstotliwością i zapisuje je na swoim wewnętrznym dysku. Dane te są już w tym momencie dostępne na witrynie www urządzenia, można je stamtąd pobrać tak, jak pobiera się każdy plik z witryny www.

Urządzenie do odczytu liczników wykorzystuje swoje wewnętrzne porty szeregowe (w zależności od typu urządzenia, od jednego do trzech). Po zakupie dodatkowego modułu programowego, możliwe jest również stworzenie wirtualnych portów szeregowych, przez które nasze urządzenia mogą odczytywać liczniki podłączone fizycznie do innych urządzeń i które mogą być rozmieszczone w różnych lokalizacjach. Wygląda to tak:

 

Dane, które zostały umieszczone na wewnętrznym dysku mogą być następnie dystrybuowane dalej na kilka sposobów.

 

Ten typ transmisji realizują: N2010 i N2020
Układ fioletowy pozwala na połączenie się z urządzeniem i odczytanie plików danych zgromadzonych na dysku. Dane są pobierane z dysku, więc ich wysyłka jest przeprowadzana na maksymalnej prędkości, jaką daje medium transmisyjne - w przypadku sieci Ethernet trwa to maksymalnie kilka sekund. Aplikacja na komputerze nie musi oczekiwać i kontrolować protokołu licznika, otrzymuje po prostu gotowy plik danych w oryginalnym formacie, tak jakby był odczytany wprost z licznika. Ten tryb transmisji jest wykorzystywany bardzo często dla odczytów wielkości bieżących z licznika (tryb online). Zawartość pliku danych dla tego trybu jest konfigurowana oddzielnie.

 

Ten typ transmisji realizują: N2000
Układ niebieski działa całkowicie automatycznie. Nie wymaga nawet aplikacji akwizycyjnej na komputerze. Dane są umieszczane przez moduł komunikacyjny wprost na serwerze ftp lub wysyłane jako załącznik do poczty elektronicznej. Robi to kolejny, odpowiednio skonfigurowany, harmonogram urządzenia. Z serwerów pocztowych lub ftp, pliki są pobierane poprzez standardowe aplikacje i umieszczane w lokalizacji, z której dane są interpretowane i zapisywane do bazy danych systemu zarządzania danymi pomiarowymi. System ENERGIA4 ma takie mechanizmy już wbudowane w swoją strukturę więc nie są potrzebne nawet żadne dodatkowe aplikacje. Pliki danych umieszczane na serwerach mogą być w stanie oryginalnym lub przetworzonym np. w formacie PTPiREE powszechnie wykorzystywanym w wymianie danych na rynku energii w Polsce.

 

Ten typ transmisji realizują: N2000
Układ żółty jest typowym konwerterem protokołów i został opracowany aby dopasować dane pochodzące z liczników energii do protokołu Modbus. W tym celu powstała mapa rejestrów Modbus, których zawartość po każdym cyklu odczytu licznika ( czerwonym ) jest aktualizowana.
Wszystkie możliwe tryby pracy urządzeń NUMERON na jednym rysunku.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie aby urządzenie pracowało jednocześnie we wszystkich trybach. Taki sposób organizacji odczytu danych ma wiele plusów:
* dane są transmitowane do odbiorców z maksymalną prędkością jaką zapewnia łącze komunikacyjne modułu. Pozwala to efektywniej wykorzystywać łącza teletransmisyjne i co najważniejsze, skrócić czas pozyskania danych pomiarowych
* urządzenie buforuje w swojej pamięci dane z wszystkich odczytów, robiąc to w sposób cykliczny. W przypadku awarii licznika lub przerw w transmisji, uzupełnienie danych jest bardzo szybkie
* wielodostęp do danych, zwłaszcza danych chwilowych (online). W takim modelu jeden interfejs licznika nie jest ograniczeniem, gdyż moduł odczytuje dane z licznika do swojej wewnętrznej pamięci w jednym procesie, a w drugim udostępnia te dane tylu klientom, ilu aktualnie tych danych potrzebuje
* przy całej swojej zaawansowanej technologii zachowuje bezpośredni dostęp do licznika metodą klasyczną czyli drogą zieloną. Umożliwia to zdalną parametryzację i dostęp do licznika. Można również tą drogą odczytać dane pomiarowe, jeśli ktoś do takiego typu odczytu jest przywiązany 
* istnieje możliwość wstępnej wizualizacji danych lub wstępnej obróbki danych. 
* Nasze moduły generują pliki w standardzie PTPiREE, wprost w swojej pamięci i wysyłają je na wskazane serwery ftp bez potrzeby pośrednictwa większych systemów informatycznych
* dane pomiarowe można wysłać przez ftp lub pocztę do wielu adresatów
* wysyłane dane można szyfrować i kompresować.

Źródło: Pracownia Informatyki NUMERON Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl