Dziś jest poniedziałek, 1 czerwiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.968 -0.88% 1EUR 4.4202 -0.68% 1GBP 4.9223 +0.02%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
16 czerwiec 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 79 
więcej
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
12 marzec 2019.

Przyrządy przenośne do wibrodiagnostyki maszyn wirnikowych - kryteria optymalnego doboru

Prewencyjne lub predykcyjne utrzymanie ruchu nie może się obyć bez diagnostyki aktualnego stanu maszyny. Dlatego tak istotny dla pracowników służb Utrzymania Ruchu jest dobór narzędzi pomiarowych.

Odpowiednio dobrany system diagnostyczny umożliwia wykrywanie awarii natychmiast po jej wystąpieniu. Dzięki wczesnemu ostrzeganiu następne pomiary pozwalają na śledzenie dynamiki rozwoju uszkodzenia lub zjawiska negatywnie wpływającego na żywotność maszyny np. niewywagi lub nieosiowości w zespole maszyn. Ponadto wyniki pomiarów umożliwiają podejmowanie decyzji na temat zatrzymania maszyny a następnie korekty ustawienia lub wymiany uszkodzonych części. Diagnostyka stanu maszyn może się odbywać w sposób ciągły lub poprzez doraźne, z określoną częstotliwością pomiary wykonywane sprzętem przenośnym.

Ze względu przede wszystkim na cenę najczęściej w Polsce są kupowane przyrządy przenośne. Dzięki mobilności operator może za pomocą jednego systemu diagnozować stan wielu maszyn. Tak więc cena inwestycji w wibrodiagnostykę pojedynczej maszyny jest najniższa.

Oferowane obecnie przyrządy przenośne do wibrodiagnostyki maszyn można w zależności od konfiguracji funkcji pomiarowych i użytkowych podzielić na:

Jednofunkcyjne mierniki np. stetoskopy elektroniczne do prostej analizy sygnałów drganiowych w zakresie częstotliwości akustycznych. Ocena jest oparta na porównywaniu poziomu sygnałów dla wielu, pracujących w tych samych warunkach maszyn, zwykle z tą samą prędkością obrotową i pod podobnym obciążeniem. Jeśli sygnały przekraczają najczęściej występujący poziom to te maszyny są oceniane jako zagrożone awarią. Ocena jest bardzo subiektywna, wymaga operatora z doświadczeniem lub zbudowania biblioteki sygnałów ze wszystkich maszyn w zakładzie operatora.

Mierniki nie nadają się do oceny maszyn pracujących z różną prędkością roboczą np. z falownikami, ze zmiennymi obciążeniami lub o przerywanym charakterze pracy. Za to dla maszyn wielorolkowych np. sorterów lub maszyn drukarskich jest to łatwe w obsłudze i proste do oceny optymalne narzędzie, w zupełności wystarczające do wykrywania problemów w łożyskach.

Jedno- lub wielofunkcyjne przyrządy tzw. Testery, które w swojej konfiguracji posiadają funkcje z analizą drgań o różnych zakresach częstotliwości. Dzięki temu przyrządy mogą diagnozować ogólny stan maszyn w oparciu o normy drgań ISO ( zakres do 1000 Hz ), z wykorzystaniem algorytmu FFT do tworzenia przebiegów widma drgań ( zakres będący wielokrotnością częstotliwości Hz roboczej prędkości obrotowej ) oraz stan łożysk tocznych ( powyżej 30 kHz ).

Testery zwykle nie posiadają ani elementów pamięci, ani portu do transferu danych a wyniki wyświetlane na ekranie przyrządu muszą być zapisywane i przenoszone do oprogramowania komputerowego ręcznie. Przyrządy posiadają za to już zapisane poziomy drgań określane przez normę jako stan dobry, pogorszony, zły i w trakcie dalszej eksploatacji zagrażający awarią. W przypadku łożysk tocznych takie progi są podawane przez producentów metod diagnostycznych po wprowadzeniu np. prędkości obrotowej w obr/min. i średnicy łożyska w mm. Dzięki temu wynik pomiaru może natychmiast być porównany i oceniony wg trzy stopniowej skali lub wg skali kolorów zielony-żółty-czerwony. Dodatkowo są wyposażane w inne funkcje np. stetoskopu elektronicznego lub pomiar temperatury.

Testery doskonale sprawdzają się jako przyrządy dla serwisantów i obchodowych. Przede wszystkim wszędzie tam gdzie natychmiast, na obiekcie, nawet po pojedynczym pomiarze potrzebna jest decyzja: czy wymienić uszkodzoną część maszyny, czy eksploatować ją dalej lub czy dokonać korekty negatywnego zjawiska np. poziomu niewywagi.

Testery są też dobrym punktem startowym do stworzenia komórki diagnostycznej w firmie, gdzie do tej pory nie były wykonywane pomiary wibrodiagnostyczne. W krótkim czasie pozwalają obniżyć ilość awarii maszyn oraz zwiększają wydajność Służb Utrzymania Ruchu dzięki szybkiej analizie pomiarów.

Wielofunkcyjne, jedno- lub wielokanałowe przyrządy tzw. Analizatory drgań. W swojej konfiguracji posiadają te same funkcje jak testery ale także inne funkcje pomiarowe jak np. zawansowana analiza widma drgań FFT z automatycznym wyszukiwaniem w widmie charakterystycznych wzorów uszkodzeń ( symptomów ) oraz pomiary wielokanałowe drgań. Także diagnostyka łożysk jako najbardziej krytycznych części maszyn jest oparta o pogłębioną analizę przebiegów czasowych wspartą o biblioteki symptomów charakterystycznych dla łożysk. Lista funkcji jest rozszerzona także o funkcje pomiarowo-użytkowe jak wyważanie wałów w łożyskach własnych czy osiowanie zespołów maszyn z użyciem detektorów laserowych.

Analizatory są wyposażone w pamięć oraz port do transferu danych i współpracują ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem do magazynowania i analizy wyników.

W trakcie obchodu, korzystając z trybu tzw. trasy pomiarowej sprzęt pozwala na pomiar drgań kilkoma metodami na podanych w trasie maszynach. Dzięki temu można ocenić czy punkt pomiarowy jakim jest węzeł łożyskowy pracuje prawidłowo a jeśli nie to czy problemem jest zainstalowane łożysko wewnątrz czy inne zjawisko np. jakość posadowienia. Wyniki pomiarów można przesłać następnie do komputera i stworzyć raport z wykorzystaniem funkcji analitycznych.

Dostępne obecnie analizatory posiadają tzw. otwartą konfigurację czyli możliwość wyboru funkcji pomiarowych z listy. Dzięki temu użytkownik może zakupić wyłącznie te funkcje, które są niezbędne do wykonania określonego poziomu kontroli. Może także rozłożyć inwestycję w sprzęt na etapy zaczynając od konfiguracji wyjściowej wzbogacając system po pewnym czasie o kolejne funkcje użytkowo-pomiarowe.

Analizatory są optymalnym rozwiązaniem, gdy firma ma dużą ilość maszyn krytycznych i buduje bazę danych na temat stanu swoich maszyn. Dzięki analizatorom w rękach wyszkolonego personelu można także zrezygnować z usług firm zewnętrznych, obniżając koszty utrzymania ruchu w zakładzie.

Oczywiście przy doborze sprzętu diagnostycznego nie można opierać się wyłącznie o sprzęt przenośny wg podanego powyżej podziału na trzy grupy. Istotnym elementem jest krytyczność maszyn z punktu widzenia ciągłości produkcji i bezpieczeństwa dla ich obsługi. Niezwykle istotna przy doborze rozwiązania jest dostępność do urządzeń podczas ich pracy. W przypadku maszyn wysoce krytycznych trudnodostępnych ( lub bez dostępu podczas pracy ) diagnostyka powinna opierać się na rozwiązaniach stacjonarnych. Jednak istnieje możliwość zastosowania tzw. kontroli zdalnej polegającej na tym, że podczas postoju można zamontować na maszynie różnego rodzaju akcesoria, które pozwalają wyprowadzić sygnały do miejsc dostępnych dla operatora z aparaturą przenośną. Cena kompletu akcesoriów takich jak przetworniki, przewody sygnałowe, złączki przegrodowe i terminale jest znacznie niższa niż koszty awarii, i wielokrotnie niższa niż system kontroli ciągłej.

Większość maszyn przemysłowych jest jednak dostępna ?z marszu?. Tak więc optymalnym rozwiązaniem będzie dobranie takiego poziomu sprzętu, aby wykryć wszystkie potencjalne awarie charakterystyczne dla parku maszynowego, który jest w danym zakładzie. Jeśli ilość maszyn nie jest zbyt duża i nie jest konieczne budowanie szerokiej bazy danych wystarczy prosty miernik, jeden tester lub kilka. Jeśli maszyn jest wiele, ilość danych zbyt duża, aby je archiwizować ręcznie albo konstrukcja maszyn na tyle skomplikowana, że awaria jest trudna do wykrycia przy użyciu testera wtedy optymalnym rozwiązaniem jest wielofunkcyjny analizator o konfiguracji dobranej pod potencjalne źródła awarii. Optymalnym rozwiązaniem może być układ mieszany, kiedy w rękach służb Utrzymania Ruchu jest np. kilka tańszych testerów do ogólnej oceny stanu wszystkich urządzeń i droższy analizator do szczegółowej analizy maszyny, w której ta pogłębiona analiza jest konieczna. Dopiero piramida pomiarowa, od prostych mierników do analizatora na jej szczycie tworzy efektywny układ zabezpieczający przed nieprzewidzianą awarią.

Źródło: Źródło: AS Instrument Polska
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl