Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
30 grudzień 2005.

Serwonapędy DC rodziny Maestro

Serwonapędy DC rodziny Maestro

Na początku bieżącego roku miała miejsce w Amsterdamie kolejna światowa konferencja brytyjskiej firmy Control Techniques, podczas której dokonano między innymi analizy bieżących trendów w zakresie technologii serwonapędowych w energoelektronice. Uznano bezsprzecznie ich rolę, jako naczelną dominantę elektrycznych układów napędowych początku naszego stulecia. Pomimo wielorakich zalet układów prądu przemiennego, ekonomiczna grupa serwonapędów prądu stałego Control Techniques rodziny Maestro, w wersji Mini, Midi oraz Maxi, jest z niesłabnącym powodzeniem stosowana do dzisiaj na całym świecie. W parze z szeroką gamą serwosilników szczotkowych z magnesami trwałymi o oryginalnej nazwie Matador, zapewnia wysokie walory użytkowe, prostotę instalowania oraz eksploatacji przy niskim poziomie kosztów zarówno napędu jak i silnika.
Serwonapędy DC rodziny Maestro to samodzielne jednostki napędowe (wzmacniacze osi), zapewniające precyzyjne sterowanie serwosilnikiem szczotkowym z magnesami trwałymi o popularnym zakresie momentu od ułamków do kilkunastu Nm, przy znamionowej prędkości obrotowej aż do 4500 obr/min. W odróżnieniu od znanych rodzimych rozwiązań, konstrukcja silnika Matador umożliwia uzyskanie relatywnie poziomej charakterystyki momentu, jako funkcji prędkości obrotowej.

Rys. 1 Rodzina napędów Mini, Midi i Maxi Maestro

Podstawowe dane napędu Maestro z silnikiem Matador
- Zasilanie poprzez transformator gwiazda/trójkąt. Pozwala to na odizolowanie układu od sieci zasilającej oraz, poprzez dobór transformatora, dostosowanie do większości standardów zasilania sieciowego na świecie.
- Typowy zakres momentu uzyskiwany w opisywanym zestawie wynosi od 0.32 Nm do 15 Nm, co zaspokaja większość wymagań aplikacyjnych przemysłu obrabiarkowego oraz producentów maszyn precyzyjnych.
- Układ pozwala na szeroki zakres zasilania sieciowego. W praktyce napędy Maestro funkcjonują poprawnie już dla zasilania 3 x 70 VAC. W takim przypadku ograniczona zostaje jedynie prędkość obrotowa silnika. Prędkość nominalna wynika zarówno z parametrów silnika, jak i z kryterium doboru jednostki napędowej.
- Napęd posiada wejście sprzężenia zwrotnego z tachoprądnicy, co pozwala na lokalne rozwiązywanie problemów pętli prędkościowej, oraz posiada wejście zadajnika prędkości lub momentu z zewnętrznego urządznia PLC. Niniejsza technologia, bez uwzględnienia uchybów ewentualnych przekładni mechanicznych, pozwala na uzyskanie dokładności pozycjonowania w szacunkowych granicach rzędu kilku mikrometrów. Zaspokaja to większość spotykanych wymagań aplikacyjnych w przemyśle.
- Napęd Maestro jest wyposażony w wymienny moduł elektroniki, który zawiera elementy pamięci nastaw stromości narastania i opadania prędkości oraz nastawy regulatora PID pętli prędkości. Pozwala to w sytuacjach awaryjnych na zamianę jednostki napędowej na inną, bez potrzeby ponownego kalibrowania nastaw. Upraszcza to także wszelkie działania serwisowe zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest utrzymanie ruchu ciągłego.
- Poza wejściami sprzężenia zwrotnego pętli prędkości oraz zadajnika prędkości, napęd posiada dodatkowe wejście ograniczające prąd silnika. Przy odpowiednich nastawach można więc wykorzystać tryb regulacji momentu, zamiast prędkości. W praktyce, wejście TPRC zapewnia sterowanie momentem w zakresie od ok. 1 do 8 Nm.
- Wraz z silnikami Matador, rodzina Maestro stanowi w pełni wewnętrznie kompatybilny zestaw serwonapędowy prądu stałego. Standardowe wyposażenie to prądnica tachometryczna 10V/1000 obr/min oraz zestaw mocujący enkoder. Jako opcję można również otrzymać zestaw poszerzony, z zamontowanym enkoderem, tachogeneratorem oraz hamulcem mechanicznym. Odnośnie parametrów enkodera, dostępna jest cała gama rozdzielczości oraz postaci sygnałów wyjściowych, stosownie do wymagań użytkownika.

Silniki serwo DC rodziny Matador

Grzegorz Walaszek

Całą treść artykułu znajdą  Państwo w grudniowym numerze Napędów i Sterowania. Zachęcamy do lektury.


Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl