Dziś jest niedziela, 1 listopad 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
19 listopad 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 82 
więcej
2 grudzień 2020
Seminarium EX - edycja XV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
7 lipiec 2020.

Komunikacja w sektorze Energetycznym IEC 60870 i IEC 61850

Kontrolery SENECA obsługują język programowania Straton IEC 61131-3. W Straton zintegrowane są funkcje zarządzania zgodne z protokołami IEC 60870-5-101, IEC 60870-5-104 i IEC 61850 wykorzystywane w aplikacjach zarządzania energią.

IEC 60870

W dziedzinie elektrotechniki i automatyki źródeł wytwórczych międzynarodowa norma IEC 60870 określa systemy nadzoru i zdalnego sterowania w zakresie produkcji, transportu i dystrybucji energii elektrycznej, gazu i wody.

Norma IEC 60870 umożliwia interoperacyjność między urządzeniami różnych producentów i jest podzielona na sześć części, które określają ogólne informacje, warunki działania, interfejsy elektryczne, wymagania wydajnościowe i standardowe protokoły transmisji.
Stos (typ danych) używany w Straton obsługuje w szczególności:

  • IEC 60870-5-101 (komunikacja szeregowa)
  • IEC 60870-5-104 Slave (komunikacja przez TCP/IP).

W ostatnich latach, szczególnie w sektorze energetycznym, ten protokół komunikacyjny stał się de facto standardem w automatyce podstacji i jest wspierany przez większość producentów komponentów.

W warstwie aplikacji obie wersje (-101 i -104) są identyczne, co oznacza, że mają taką samą strukturę danych odniesienia.

W rezultacie konfiguracja i implementacja zarówno dla komunikacji szeregowej (-101), jak i sieci TCP/IP (-104) są zawarte w jednym środowisku Straton.

Protokół IEC 60870-5-10x określa, które komunikaty i wartości powinny być wysyłane spontanicznie z Slave (kontrolera) do Master (PC) po każdej zmianie.

Po ustanowieniu połączenia węzeł nadrzędny wysyła żądanie do węzła podrzędnego w celu uzyskania statusu zmiennych. Slave sprawdza wszelkie zmiany i wysyła dane tylko w razie potrzeby.

Serwer IEC 61850 i GOOSE

IEC 61850 jest również przyjętą na całym świecie normą, która definiuje projektowanie i komunikację paneli elektrycznych, urządzeń sterujących i systemów automatyki dla podstacji, w których jest duże zapotrzebowanie na przesyłanie informacji i danych.

Abstrakcyjny model danych zdefiniowany w IEC 61850 może być mapowany na innej liczbie protokołów, jak w przypadku GOOSE (Generic Object Oriented Substation Events, mechanizm, który umożliwia wysyłanie dowolnych danych zgrupowanych w zbiorze w mniej niż kilka milisekund). Zasadniczo protokoły te działają w sieciach LAN z wysokowydajnymi switchami Ethernet, aby spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące urządzeń ochronnych.

Dostawcy technologii stoją przed poważnymi wyzwaniami w zakresie scalania różnych standardów komunikacji, co prowadzi do wyższych kosztów rozwoju, integracji i utrzymania, szczególnie dla operatorów sieci elektroenergetycznych.

Norma IEC 61850 ma na celu optymalne wysyłanie wiadomości między nadawcą a odbiorcą, dzięki czemu komunikacja jest możliwie najbardziej bezpośrednia, aby uniknąć utraty wydajności i funkcjonalności. IEC 61850 zapewnia spójny standard poprzez ujednolicenie automatyki podstacji i rozproszonego wytwarzania energii, od urządzeń przełączających po funkcje sterowania i monitorowania.

SENECA opracowała szereg rozwiązań w celu ułatwienia integracji standardów branżowych i uproszczenia procesu konfiguracji dla klienta końcowego.
Stos SENECA dla protokołu serwera IEC 61850 obejmuje źródło, konfigurator, kompilator i środowisko wykonawcze.

Źródło: Autor: Maciej Dumania
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl