Dziś jest czwartek, 4 marzec 2021 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 sierpień 2020.

Integracja i łączność urządzeń IoT

Czym jest brama IoT?

Brama IoT to fizyczne urządzenie lub program, który służy jako punkt połączenia między platformami w chmurze, kontrolerami, czujnikami i inteligentnymi urządzeniami. Wszystkie dane przenoszone do chmury lub odwrotnie przechodzą przez bramę IoT, która może być dedykowanym urządzeniem sprzętowym lub programem. Bramę IoT można również zdefiniować jako bramę inteligentną lub interfejs sterowania. Na najbardziej podstawowym poziomie brama IoT ułatwia połączenia między różnymi źródłami danych i miejscami docelowymi. Bramki IoT stają się niezbędnym składnikiem budowania solidnych sieci IoT i zwiększania mocy obliczeniowej w scenariuszach obliczeniowych typu cloud-to-edge i M2M (machine-to-machine).

Schemat funkcyjny bram IoT

Bramki IoT SENECA łączą nowe i starsze systemy oraz ułatwiają bezpieczny i nieprzerwany przepływ danych między urządzeniami peryferyjnymi a scentralizowanymi serwerami. Bramy ustanawiają dwukierunkową komunikację między urządzeniem a sterownikiem, a także oferują możliwości przetwarzania i przechowywania danych w celu świadczenia usług, nawet z bezpiecznymi połączeniami VPN, oraz zarządzania urządzeniami polowymi w czasie rzeczywistym.


Obecnie w ofercie znajduje się 6 urządzeń (R-KEY, Z-KEY, Z-KEY-WIFI, Z-KEY-MBUS, Z-PASS1, Z-PASS2) zdolnych do rozszerzenia sieci i umożliwienia przesyłania danych procesowych pomiędzy różnymi poziomami architektury komunikacji. Są to przemysłowe i wytrzymałe urządzenia, izolowane galwanicznie, z szerokim pasmem napięcia zasilania AC/DC (10..40 Vdc; 19..28 Vac) i szerokim zakresem temperatur pracy (do -20 ..+70°C).

 

Seria KEY

Seria PASS

Porty Ethernet

Max 1

Max 2

Porty szeregowe

Max 2

Max 3

Tagi

Max 500

Max 2000

Brama Modbus

Tak

Tak

Integracja z platformą Cloud

Tak

Tak

Pomoc zdalna / obsługa VPN

Nie

Tak

Szyfrowanie danych

Nie

Tak

Rejestrator danych

Nie

Tak

Wbudowane I/O

Nie

Tak

Modem/GPS

Nie

Tak

Krótkie porównania pomiędzy serią KEY a PASS

Seria KEY

Modele podstawowe serii KEY to urządzenia wielofunkcyjne, które działają jako brama ModBUS, pamięć współdzielona ModBUS, przezroczysty serwer bram/urządzeń szeregowych, sniffery szeregowe i systemy, które można zintegrować z platformą SENECA CloudBOX (oraz z możliwością wysyłania danych do platform chmurowych z obsługą protokołu HTTP post), Access Point/Station (w modelu Wi-Fi).
Bramy z serii KEY obsługują do 8 połączeń klienta Modbus TCP IP i 10 jednoczesnych połączeń Modbus TCP Server.

Oferta obejmuje modele z 1 portem Fast Ethernet 10/100 Tx i 1 lub 2 konfigurowalnymi portami szeregowymi (RS232/RS485). Bramy wykonują konwersję Master/Slave z/do ModBUS RTU, ModBUS ASCII, ModBUS TCP-IP, M-BUS. Konfiguracja jest szczególnie elastyczna za pośrednictwem serwera WWW, aplikacji i narzędzi pomocniczych do konfigurowania tagów (parametrów) i skanowania sieci komunikacyjnej.

Model Z-KEY-WIFI obejmuje zintegrowany moduł WiFi a/b/g/n 2,4 GHz. Połączenie WI-FI może być używane dodatkowo do łączności Ethernet w celu rozszerzenia systemu akwizycji (Stacja) lub utworzenia lokalnej sieci komunikacyjnej (Punkt Dostępowy). Połączenia z portu Ethernet i Wi-Fi są całkowicie niezależne.


W trybie operacyjnym "ModBUS Gateway Shared Memory / protokół HTTP" wszystkie tagi w pamięci współdzielonej mogą być wysyłane do systemu SENECA CloudBOX, który pozwala przeglądać bezpośrednio z przeglądarki internetowej dane z  różnych urządzeń/węzłów.

Seria PASS

Zaawansowane bramy/routery Z-PASS1 i Z-PASS2 są zdecydowanie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem sieciowym. Są to także urządzenia wielofunkcyjne, które działają jako bramy przemysłowe, serwery urządzeń szeregowych, urządzenia do zdalnej pomocy VPN, rejestratory danych i routery 3G+/4G (model Z-PASS2). Mogą zarządzać maksymalnie 32 klientami, co czyni je idealnymi do aplikacji przemysłowych i IoT/Cloud. Urządzenia Z-PASS mają wbudowane cyfrowe wejścia/wyjścia do zarządzania blokadami bezpieczeństwa, zarządzania połączeniami, sygnalizacji połączeń VPN i ogólnego zastosowania.

Wyposażone w 2 porty Fast Ethernet (zarządzalny w trybie Switch i LAN/WAN), 3 porty szeregowe i 1 port USB host 2.0, bramy serii PASS obsługują serwer ModBUS TCP, ModBUS RTU Master/Slave, serwer FTP/SFTP, serwer HTTP/HTTPS, OpenVPN, OPC UA, MQTT SSL. Z-PASS2 wykonuje również funkcje VPN/Tunel, 3G + lub 4G, router/funkcje komunikacyjne.

Z-PASS1 i Z-PASS2 są zintegrowane zarówno na platformie LETS, gdzie mogą obsługiwać połączenia Point-To-Point (zdalna pomoc) i Single LAN (zdalne sterowanie), a także w systemie Cloud BOX do nadzoru i centralizacji danych. W obu systemach może polegać zarówno na serwerach fizycznych, jak i wirtualnych.Model wielofunkcyjnego podłączenia bramy/routera Z-PASS

O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl