Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
29 grudzień 2005.

RANGER - szybki i dokładny

RANGER - szybki i dokładny

Zapewne nie trzeba już nikogo przekonywać o rosnącej roli systemów wizyjnych we współczesnej automatyce. W krańcowo różnych gałęziach przemysłu, od zaawansowanej elektroniki po przemysł spożywczy lub drzewny, wszędzie tam gdzie stawia się na utrzymanie najwyższych standardów jakości, wprowadzane są automatyczne metody kontroli wizyjnej.


Można się zastanawiać, jak w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez współcześnie dostępne systemy wizyjne? To, że zwrócili Państwo uwagę na te zagadnienia, oznacza że zaczęli Państwo w pełni doceniać, jak wiele dotąd trudnych problemów można rozwiązać lub uprościć z ich zastosowaniem. Nie chcemy mówić, że być może lektura poprzedniego artykułu o zintegrowanych kamerach IVC-2D i 3D sprawi, że rozwiązania SICK|IVP uważane są za najkorzystniejsze narzędzia wizyjne na rynku. Najnowsza technologia i 20-letnie doświadczenie producenta w pełni pozwala zmierzyć się nawet z zadaniami dotąd niemożliwymi, np.: z kontrolą poprawności nałożenia pasty lutowniczej z dokładnością do 4 mikronów, czy też sprawdzić jakość wykonania elementów drewnianych z rozdzielczością 50 mikronów, ale za to przy prędkości 5 m/sek.!


Nasuwa się pytanie, jak to w ogóle możliwe? Już za chwilę stanie się jasne, że kluczem do sukcesu jest opatentowany i unikalny w skali światowej przetwornik obrazu, w którym każda kolumna ma swój układ analogowo-cyfrowy i dedykowany procesor, co sprawia że obraz przetwarzany jest bardzo szybko. Przy typowej rozdzielczości 1536 pikseli można wykonać nawet 30 tys. profili pomiarowych na sekundę. Mówimy tu o profilach 3D, tworzonych przez ślad wiązki laserowej na przedmiocie, przez co uzyskujemy dokładne, trójwymiarowe odwzorowanie obiektu bez względu na oświetlenie zewnętrzne czy jego kolorystykę. Wersja Ranger Multiscan posiada również dodatkową linię o jeszcze wyższej rozdzielczości 3072, co pozwala zbierać wyjątkowo precyzyjne obrazy 2D przy tak samo imponującej szybkości działania. Tak duży strumień danych z kamery przesyłany jest w standardzie CameraLink 1 Gbit na zewnętrzną kartę typu frame grabber PCI (np.: Coreco, Matrox itp.).
Porównując kamery serii Ranger do systemów zintegrowanych IVC można sobie uświadomić, że mowa tu o urządzeniach dedykowanych do podobnych aplikacji, ale o jeszcze większych wymaganiach.

Sławomir Demianiuk

Całą treść artykułu znajdą Państwo w grudniowym numerze Napędów i Sterowania.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl