Dziś jest środa, 8 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
11 styczeń 2006.

Detektory przekraczają granice przemysłów

Zaawansowanie technologiczne czujników było siłą napędzającą automatykę przemysłową. Połączenie świata realnego z analogowymi i cyfrowymi wejściami sterowników przemysłowych nigdy nie było łatwiejsze do zastosowania w szerokim spektrum funkcji automatyki. Jednakże automatyzacja procesów dyskretnych zawsze pozostawała w tyle za przemysłem procesów ciągłych. Udoskonalenia czujników dyskretnych, w szczególności technologii czujników zbliżeniowych, pozwoliło na rozszerzenie zastosowań automatyki w produkcji dyskretnej. 

Według ostatniego badania, przeprowadzonego online wśród inżynierów automatyki przez magazyn Control Engineering i Reed Research Group, czujniki zbliżeniowe znalazły swoją drogę do wielu zastosowań w przemyśle. Pytani o główne zastosowanie czujników zbliżeniowych inżynierowie odpowiadali następująco - 36% respondentów wskazało zarówno na procesy ciągłe, jak i wsadowe. Produkcja dyskretna zebrała 29% wskazań, ciągłe procesy 16,7%, wodociągi, gazownictwo, ścieki - 7,2%. Przetwarzanie wsadowe zadeklarowało jedynie 4,3%. Inne typy zastosowań wskazało 6,5% respondentów.  

Protokoły komunikacyjne stosowane obecnie w przełącznikach sieci czujników zbliżeniowych

Suma odpowiedzi przekracza 100% ze względu na możliwość zaznaczenia kilku odpowiedzi
Źródło: Control Engineering i Reed Research Group

Spośród zmian z badania z 2002 roku wyniki badań w 2005 r. dla czujników zbliżeniowych pokazują znaczący wzrost kategorii "inne", wskazujący na wkraczające na arenę nowe technologie przesyłu danych

Obfitość zastosowań

Zastosowania dla czujników zbliżeniowych są rozmaite i mają swoją historię. Najczęstszymi, niezależnie od typu przemysłu, są zastosowania w maszynach. Składa się na nie 79,7% wszystkich zastosowań, prawie dwa razy więcej niż pomiar poziomu cieczy (32,6%), pakowanie i paletowanie (31,2%), pomiar wypełnienia proszkami i bryłami (26,1%) oraz "procesowanie" surowców (14,5%). Na pozostałe zastosowania składa się: produkcja metali (17,4%), produkcja wyrobów plastikowych (14,5%), przemysł motoryzacyjny (10,1%) oraz produkty web-based (4,3%). 

Pytany o taką mieszankę zastosowań,  Ernie Maddox, kierownik produktu czujników pozycji w ifm efector (www. ifmefector. com) odpowiada, że jest ona zgodna z rzeczywistością: - Zastosowania czujników zbliżeniowych w ciągłych i wsadowych procesach są ograniczone. W produkcji dyskretnej czujniki zbliżeniowe są stosowane zarówno dla detekcji pozycji maszyny, jak i pozycji obrabianego produktu. Użycie czujników zbliżeniowych dla wykrywania pozycji maszyn znacznie wzrosło w ciągu ostatnich15 lat. Podstawowym powodem tego trendu jest przechodzenie przez producentów maszyn od mechanicznych przełączników i automatyki opartej na przełącznikach do czujników zbliżeniowych i PLC (Programable Logic Control - programowalne sterowniki). Ten trend ma teraz okres największego wzrostu. Główne zastosowania produktów to: detekcja części w mocowaniach, liczenie części na taśmie produkcyjnej, wskazanie "puste/zajęte" na taśmie i zasobnikach maszyn. Według Maddoxa trend wzrostowy utrzyma się: - ponieważ producenci będą wdrażać czujniki, aby poprawić efektywność produkcji i aby poprawić jakość produkowanych części. Eliminacja błędów i weryfikacja części to dzisiaj główne nurty.  

Sensory "unplugged"

Większość użytkowników nie stosuje czujników w sieci. Ci, którzy to robią, stosują zwykłe czujniki z dołączonymi modułami interfejsu sieciowego dwukrotnie częściej niż czujniki, które mają od razu możliwości połączenia z siecią. Według Nazario Biala, szefa działu czujników zbliżeniowych w Omron Electronics LLC (www.omron.com) ten trend będzie się utrzymywał przynajmniej w najbliższym czasie. 

- Kilka rzeczy musi się wydarzyć, zanim zmienimy układ 2:1 - mówi Biala. - Po pierwsze, użytkownicy automatyki przemysłowej muszą być lepiej poinformowani o zaletach systemów i urządzeń działających w sieciach. Stowarzyszenia, takie jak: ODVA 9open DeviceNet Vendor Associacion - Stowarzyszenie Dostawców Urządzeń Otwartych Sieci, www.odva.org, wykonują dobrą robotę w tym zakresie. Jednakże większy zakres szkolenia jest potrzebny, aby zwiększyć akceptację rynku dla tego typu rozwiązań. Dodatkowo, przemysł czeka na obniżkę kosztów komponentów, zwłaszcza optoelektroniki i czujników zbliżeniowych. Ci natomiast, którzy czekają na zwycięzcę wojny cenowej, tracą benefity ze stosowania urządzeń sieciowych. Patrząc na technologie sieciowe preferowane przez tych, którzy używają sieciowych czujników w systemach automatyki, odkrywamy ciekawe zmiany w porównaniu z pierwszymi badaniami (patrz na dołączony wykres dotyczący protokołów komunikacyjnych). Chociaż główna linia pozostaje niezmienna w ciągu ostatnich trzech lat, to zachodzą poważne zmiany w pozostałych kategoriach. Najczęściej wskazywanym jest ModBus Plus.

Całą treść artykułu znajdą Państwo w grudniowym numerze Control Engineering.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl