Dziś jest czwartek, 27 luty 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9573 -0.13% 1EUR 4.3093 +0.23% 1GBP 5.1246 -0.47%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 marzec 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 77 
więcej
16 marzec 2020
Programowanie sterowników PLC Siemens SIMATIC S7-300 - poziom podstawowy 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
11 styczeń 2006.

Detektory przekraczają granice przemysłów

Zaawansowanie technologiczne czujników było siłą napędzającą automatykę przemysłową. Połączenie świata realnego z analogowymi i cyfrowymi wejściami sterowników przemysłowych nigdy nie było łatwiejsze do zastosowania w szerokim spektrum funkcji automatyki. Jednakże automatyzacja procesów dyskretnych zawsze pozostawała w tyle za przemysłem procesów ciągłych. Udoskonalenia czujników dyskretnych, w szczególności technologii czujników zbliżeniowych, pozwoliło na rozszerzenie zastosowań automatyki w produkcji dyskretnej. 

Według ostatniego badania, przeprowadzonego online wśród inżynierów automatyki przez magazyn Control Engineering i Reed Research Group, czujniki zbliżeniowe znalazły swoją drogę do wielu zastosowań w przemyśle. Pytani o główne zastosowanie czujników zbliżeniowych inżynierowie odpowiadali następująco - 36% respondentów wskazało zarówno na procesy ciągłe, jak i wsadowe. Produkcja dyskretna zebrała 29% wskazań, ciągłe procesy 16,7%, wodociągi, gazownictwo, ścieki - 7,2%. Przetwarzanie wsadowe zadeklarowało jedynie 4,3%. Inne typy zastosowań wskazało 6,5% respondentów.  

Protokoły komunikacyjne stosowane obecnie w przełącznikach sieci czujników zbliżeniowych

Suma odpowiedzi przekracza 100% ze względu na możliwość zaznaczenia kilku odpowiedzi
Źródło: Control Engineering i Reed Research Group

Spośród zmian z badania z 2002 roku wyniki badań w 2005 r. dla czujników zbliżeniowych pokazują znaczący wzrost kategorii "inne", wskazujący na wkraczające na arenę nowe technologie przesyłu danych

Obfitość zastosowań

Zastosowania dla czujników zbliżeniowych są rozmaite i mają swoją historię. Najczęstszymi, niezależnie od typu przemysłu, są zastosowania w maszynach. Składa się na nie 79,7% wszystkich zastosowań, prawie dwa razy więcej niż pomiar poziomu cieczy (32,6%), pakowanie i paletowanie (31,2%), pomiar wypełnienia proszkami i bryłami (26,1%) oraz "procesowanie" surowców (14,5%). Na pozostałe zastosowania składa się: produkcja metali (17,4%), produkcja wyrobów plastikowych (14,5%), przemysł motoryzacyjny (10,1%) oraz produkty web-based (4,3%). 

Pytany o taką mieszankę zastosowań,  Ernie Maddox, kierownik produktu czujników pozycji w ifm efector (www. ifmefector. com) odpowiada, że jest ona zgodna z rzeczywistością: - Zastosowania czujników zbliżeniowych w ciągłych i wsadowych procesach są ograniczone. W produkcji dyskretnej czujniki zbliżeniowe są stosowane zarówno dla detekcji pozycji maszyny, jak i pozycji obrabianego produktu. Użycie czujników zbliżeniowych dla wykrywania pozycji maszyn znacznie wzrosło w ciągu ostatnich15 lat. Podstawowym powodem tego trendu jest przechodzenie przez producentów maszyn od mechanicznych przełączników i automatyki opartej na przełącznikach do czujników zbliżeniowych i PLC (Programable Logic Control - programowalne sterowniki). Ten trend ma teraz okres największego wzrostu. Główne zastosowania produktów to: detekcja części w mocowaniach, liczenie części na taśmie produkcyjnej, wskazanie "puste/zajęte" na taśmie i zasobnikach maszyn. Według Maddoxa trend wzrostowy utrzyma się: - ponieważ producenci będą wdrażać czujniki, aby poprawić efektywność produkcji i aby poprawić jakość produkowanych części. Eliminacja błędów i weryfikacja części to dzisiaj główne nurty.  

Sensory "unplugged"

Większość użytkowników nie stosuje czujników w sieci. Ci, którzy to robią, stosują zwykłe czujniki z dołączonymi modułami interfejsu sieciowego dwukrotnie częściej niż czujniki, które mają od razu możliwości połączenia z siecią. Według Nazario Biala, szefa działu czujników zbliżeniowych w Omron Electronics LLC (www.omron.com) ten trend będzie się utrzymywał przynajmniej w najbliższym czasie. 

- Kilka rzeczy musi się wydarzyć, zanim zmienimy układ 2:1 - mówi Biala. - Po pierwsze, użytkownicy automatyki przemysłowej muszą być lepiej poinformowani o zaletach systemów i urządzeń działających w sieciach. Stowarzyszenia, takie jak: ODVA 9open DeviceNet Vendor Associacion - Stowarzyszenie Dostawców Urządzeń Otwartych Sieci, www.odva.org, wykonują dobrą robotę w tym zakresie. Jednakże większy zakres szkolenia jest potrzebny, aby zwiększyć akceptację rynku dla tego typu rozwiązań. Dodatkowo, przemysł czeka na obniżkę kosztów komponentów, zwłaszcza optoelektroniki i czujników zbliżeniowych. Ci natomiast, którzy czekają na zwycięzcę wojny cenowej, tracą benefity ze stosowania urządzeń sieciowych. Patrząc na technologie sieciowe preferowane przez tych, którzy używają sieciowych czujników w systemach automatyki, odkrywamy ciekawe zmiany w porównaniu z pierwszymi badaniami (patrz na dołączony wykres dotyczący protokołów komunikacyjnych). Chociaż główna linia pozostaje niezmienna w ciągu ostatnich trzech lat, to zachodzą poważne zmiany w pozostałych kategoriach. Najczęściej wskazywanym jest ModBus Plus.

Całą treść artykułu znajdą Państwo w grudniowym numerze Control Engineering.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl