Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 styczeń 2006.

Maszyny i urządzenia hydrauliczne w energetyce cz.1

WPROWADZENIE

Maszyny i urządzenia energetyczne to środki techniczne, w których jest przetwarzana:
- praca w energię - maszyny robocze,
- energia w pracę - silniki,
- energia w energię - urządzenia.
Maszyny i urządzenia hydrauliczne to maszyny i urządzenia energetyczne, w których nośnikiem energii są ciecze:
- hydrauliczne maszyny robocze - przenośniki cieczy (czerpadła i pompy),
- silniki hydrauliczne - koła wodne, turbiny hydrauliczne, hydrauliczne silniki wyporowe,
- urządzenia hydrauliczne - zbiorniki, hydroakumulatory, rurociągi, zawory, itp.,
- mechanizmy hydrauliczne (zamiana pracy w pracę)- sprzęgła hydrokinetyczne, przekładnie hydrauliczne, itp.
Współcześnie energetyka to dział gospodarki zajmujący się wytwarzaniem:
- energii elektrycznej - elektrownie,
- ciepła - ciepłownie,
- energii elektrycznej i ciepła - elektrociepłownie.
Ze względu na źródło pierwotnej energii i sposób jej przetwarzania wyróżniamy: energetykę cieplną, wiatrową, wodną, itp.
 Maszyny i urządzenia hydrauliczne są powszechnie stosowane we wszystkich działach gospodarki, w wielu urządzeniach powszechnego użytku, w tym również w energetyce.
 W energetyce cieplnej maszyny i urządzenia hydrauliczne są urządzeniami pomocniczymi, w większości przypadków niezbędnymi do funkcjonowania systemu. W energetyce wodnej maszyny i urządzenia hydrauliczne są urządzeniami podstawowymi - w turbinach wodnych (hydraulicznych) następuje zamiana energii cieczy w pracę mechaniczną na wale turbiny.

POMPY W ENERGETYCE CIEPLNEJ

Pompy należą do podstawowych urządzeń pomocniczych elektrowni cieplnych, elektrociepłowni i ciepłowni. Stosowane są w różnorodnych układach pompowych. Przedstawiony poniżej podział jest propozycją usystematyzowania układów pompowych w elektrowni i elektrociepłowni.

Pompy układów blokowych.
 
Pompy wody zasilającej to pompy wirowe odśrodkowe wielostopniowe w układzie poziomym (rys. 2.1) napędzane silnikiem elektrycznym poprzez multiplikator i sprzęgło hydrokinetyczne o zmiennym stopniu napełnienia bądź bezpośrednio turbiną parową. Często są to zespoły dwóch pomp połączonych szeregowo, napędzane jednym silnikiem elektrycznym - pompa główna poprzez multiplikator i przekładnię hydrokinetyczną, a pompa wstępna bezpośrednio. Wydajność zespołu jest regulowana przez zmianę prędkości obrotowej pompy głównej. Pompa wstępna pracuje ze stałą prędkością obrotową.

Pompy kondensatu to pompy wirowe odśrodkowe wielostopniowe w układzie pionowym (rys. 2.3) z bezpośrednim napędem silnikiem elektrycznym. Często pierwszy stopień składa się z dwóch wirników ustawionych przeciwsobnie. Najczęściej pod skraplaczem są instalowane dwie pompy pracujące równolegle. Ewentualna regulacja punktu pracy jest realizowana przez włączanie lub wyłączanie równolegle pracujących pomp, dławienie oraz upust.

        W układach chłodzenia skraplacza stosowane są pompy wirowe śmigłowe, diagonalne, pionowe oraz odśrodkowe jednostopniowe dwustrumieniowe poziome.
W układach tych mogą być instalowane pompy zatapialne montowane bezpośrednio w rurociągach. Instalowane bezpośrednio w kanale dopływowym nie wymagają, podczas uruchamiania, zassania lub zalania. W układzie chłodzenia instalowane są dwie lub trzy pompy pracujące równolegle. Regulacja wydajności jest realizowana przez włączanie i wyłączanie kolejnych pomp połączonych równolegle, zmianę prędkości obrotowej, ustawienie łopatek w pompach śmigłowych. W układach z pompami śmigłowymi i diagonalnymi nie powinna być stosowana regulacja przez dławienie.
      W układach odsiarczania stosowane są pompy do wody technicznie czystej oraz pompy do mieszaniny mączki kamienia wapiennego z wodą. Pompy mieszaniny są to na ogół pompy wirowe odśrodkowe jednostopniowe przystosowane do pompowania cieczy zawierających ciała stałe. Część przepływowa pompy jest wykonana ze specjalnych stopów żelaza odpornych na ścieranie bądź "stopów mineralnych" - węglika krzemu i specjalnej żywicy epoksydowej.
     W pozostałych układach pompowych blokowych są stosowane standardowe pompy wirowe jednostopniowe poziome lub pionowe ogólne przeznaczenia.
     Blokowe pompy oleju to głównie pompy wyporowe śrubowe lub zębate.
     Pompy hydrazyny i fosforanów to najczęściej pompy dozujące - pompy wyporowe o ruchu tłoka posuwisto-zwrotnym jednostronnego działania.

Pompy wspomagające układy blokowe

    Pompy bagrowe - to pompy wirowe odśrodkowe jednostopniowe w układzie poziomym przystosowane do pompowania mieszaniny woda - żużel. Część przepływowa pompy jest wykonana ze specjalnych żeliw odpornych na ścieranie. W układzie odżużlania nie stosuje się żadnej regulacji.
    Pozostałe pompy układów pozablokowych to standardowe pompy głównie wirowe jednostopniowe. W układach ścieków stosowane są często pompy zatapialne z układami przepływowymi przystosowanymi do pompowania ciał stałych - wirniki jedno lub dwułopatkowe oraz kanałowe i obszerne kanały zbiorcze.

Pompy systemu ciepłowniczego.

W obiegach ciepłowniczych są stosowane pompy wirowe odśrodkowe jedno i wielostopniowe napędzane bezpośrednio silnikiem elektrycznym. Regulacja wydajności układu jest realizowana przez włączanie i wyłączanie pomp pracujących równolegle lub przez zmianę prędkości obrotowej pompy.
Inne pompy w tej grupie zastosowań to pompy o konstrukcjach przedstawionych w punktach 2.1 i 2.2 w wykonaniach materiałowych dostosowanych do temperatury pompowanej cieczy.

Regulacja i charakterystyki pomp

Podstawowym celem regulacji jest sterowanie natężeniem strumienia cieczy dostarczanej do określonych maszyn i urządzeń procesu technologicznego. Regulacja tego strumienia może być realizowana na trzy sposoby: przez zmianę charakterystyki układu pompowego (dławienie, upust), zmianę charakterystyki pompy (zmiana prędkości obrotowej, skoku, itp.) lub włączanie i wyłączanie pomp pracujących równolegle.
Zakres regulacji zależy od kształtu charakterystyk układu pompowego i pompy. Jeżeli charakterystyki są strome to zakres regulacji wydajności, niezależnie od sposobu, jest mały.
W głównych układach pompowych elektrowni, ze względu na duże instalowane moce i znaczne zużycie energii, powinny być stosowane trzy sposoby regulacji:
- włączanie do pracy kolejnych pomp połączonych równolegle - regulacja skokowa,
- zmiana prędkości obrotowej pompy lub pomp połączonych równolegle - regulacja ciągła,
- zmiana prędkości obrotowej pompy i włączanie do pracy kolejnych pomp o stałej prędkości obrotowej - regulacja ciągła.

Już wkrótce ukaże się druga część artykułu Pana Jana RDUCH. Zapraszamy do lektury pełnej treści artykułu w grudniowym numerze Napędów i Sterowania.

Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl