Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
19 styczeń 2006.

Inteligentne modemy przemysłowe Mitsubishi Electric

Inteligentne modemy przemysłowe Mitsubishi Electric

Koncern Mitsubishi Electric wprowadza na rynek nową serię modemów przemysłowych do sterowników Alpha XL i Melsec FX. Modemy te dzielą się na dwie grupy:
- standardowe modemy przemysłowe wykorzystujące komendy AT;
- inteligentne modemy alarmowe posiadające własne nielotne pamięci i procesory, służące do przetwarzania danych procesowych.


Modemy alarmowe są niezależnymi jednostkami, które za pomocą dedykowanego protokołu komunikacyjnego zbierają dane ze sterowników Melsec FX i Alpha XL
i samodzielnie przetwarzają je na wiadomości SMS, e-mail itd. Nie ingerują w program sterownika i jego czas wykonywania. Obydwa rodzaje modemów zapewniają komunikację dwukierunkową.

Standardowe modemy przemysłowe Mitsubishi są dostępne w dwóch wersjach:
- Mitsubishi Standard Modem do sieci GSM;
- Mitsubishi Super Modem do sieci analogowej 56K.
Modemy te zapewniają pełny dostęp do sterownika, umożliwiają zmiany programu, monitorowanie itp. Programy narzędziowe do sterowników Alpha XL i Melsec FX mają opcję konfiguracji połączenia modemowego.
Użytkownik może również wysyłać komendy SMS do sterownika (można zmieniać znaczniki, wyjścia dwustanowe i wartości rejestrów). Alpha XL z nowym systemem operacyjnym 2.20 posiada dwa nowe bloczki do obsługi SMS-ów i połączeń telefonicznych.

Modemy alarmowe
Kolejną grupą są inteligentne modemy alarmowe, które są niezależnymi jednostkami komunikacyjnymi, posiadającymi własne, 32-bitowe mikroprocesory i pamięć typu flash o pojemności 2 MB (rozszerzalną do 66 MB). Mogą one przesyłać dane na kilka sposobów: SMS-em, e-mailem lub faxem i odbierać dane SMS-em.
W odróżnieniu od poprzednich modemów, użytkownicy nie muszą konfigurować sterowników lub tworzyć dodatkowych programów, ponieważ modemy posiadają wbudowane protokoły komunikacyjne do sterowników Mitsubishi Alpha XL i Melsec FX (wkrótce również Melsec System Q).

 

Prosta konfiguracja
Instalacja i konfiguracja modemów jest bardzo prosta. Należy zamontować modem na szynie DIN i połączyć ze sterownikiem za pomocą kabla RS. Komunikaty alarmowe, numery telefonów, adresy e-mailowe są wprowadzane w łatwym do obsługi edytorze alarmów (MX Alarm Editor). W modemie może znajdować się do 100 adresów, wiadomości tekstowych, wartości alarmowych itp. Za pomocą kilku kliknięć myszką użytkownik łączy wiadomości tekstowe z wartościami rejestrów, znaczników i wejść/wyjść dwustanowych w sterowniku. Długi czas programowania i pojawiające się błędy w starych modemach to już historia.

Niezawodna technologia alarmowa
Wielopoziomowy system alarmowy, nazwany "kaskadą alarmową", daje gwarancję dotarcia ważnych wiadomości do właściwych adresatów. Jeśli otrzymanie wiadomości nie jest potwierdzone, wtedy modem automatycznie wysyła ją pod inne adresy, używając, o ile jest to konieczne, innych kanałów komunikacyjnych. Daje to pewność, że dział serwisu lub utrzymania ruchu odpowie szybko na wszystkie informacje awaryjne i komunikaty konserwacyjne.

Dostosowanie do różnych aplikacji
Modemy wyposażone w funkcje teleserwisowe i funkcje zdalnego utrzymania ruchu są szczególnie użyteczne w przypadku małych aplikacji i stanowisk, które nie mają możliwości połączenia do firmowej sieci teleinformatycznej. Modemy Mitsubishi Electric, połączone ze sterownikami rozproszonymi w różnych lokalizacjach, dają możliwość stworzenia ekonomicznego i nowoczesnego systemu zdalnego utrzymania ruchu. Typowe aplikacje to np. inteligentne budynki, systemy klimatyzacji i ogrzewania, systemy magazynowania, przepompownie wody, transport kontenerowy oraz inne specjalistyczne pojazdy.


Zdalna obsługa PLC przez modem analogowy lub GSM
Modemy alarmowe Mitsubishi Electric są odpowiedzią na rosnące wymagania stawiane przez rynek rozwiązaniom telemetrycznym nie tylko w sektorze małych sterowników logicznych i kompaktowych. Już wkrótce koncern Mitsubishi Electric wprowadzi na rynek europejski modemy służące do komunikacji ze sterownikami modułowymi Melsec System Q, zwanymi platformą automatyzacji. W przyszłości pojawią się również modemy dedykowane do przetwornic częstotliwości, serwonapędów i robotów przemysłowych.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w styczniowym numerze Napędów i Sterowania.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl