Dziś jest sobota, 14 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8234 -0.7% 1EUR 4.2747 -0.23% 1GBP 5.1292 +1.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 marzec 2006.

Idealny zespół do indywidualnych rozwiązań: przekładnia + silnik + przetwornica częstotliwości NORDAC SK 300 E

Idealny zespół do indywidualnych rozwiązań: przekładnia + silnik + przetwornica częstotliwości  NORDAC SK 300 E

NORDAC SK 300 E to produkt przygotowany przez NORD do zainstalowania w bardzo wymagających układach ruchowych, gdzie założenia konstrukcyjne i technologiczne wymagają precyzyjnego sterowania napędami. Służy do realizowania łagodnych rozruchów i hamowań, a przede wszystkim do regulacji prędkości obrotowej. Cechuje się pełną funkcjonalnością sterowania oraz regulacji parametrów przy zachowaniu szerokich możliwości jego zabudowy zarówno bezpośrednio na silniku, w miejscu puszki elektrycznej silnika, jak również poza napędem.

Idea połączenia silnika z przetwornicą posiada niewątpliwie szereg zalet. Dotyczy to również sytuacji pracy jako część systemu. Najbardziej istotne cechy takiego rozwiązania to:
- dzięki koncepcji obudowy dwuczęściowej jednostka posiada wolną przestrzeń ułatwiającą łatwe przyłączanie przewodów sieciowych i sterowniczych;
- część obudowy z elektroniką przetwornicy montowana jest w miejscu puszki elektrycznej silnika;
- odprowadzanie ciepła realizowane jest przez obudowę bez dodatkowych elementów przewietrzających;
- parametry silników przechowywane są w pamięci przetwornicy. Pozwala to na łatwe uruchamianie dzięki zestawom danych silnika z możliwością ich modyfikacji, a także na automatyczny pomiar rezystancji uzwojenia silnika oraz możliwość wymiany modułów przetwornicy bez ponownego nastawiania parametrów;
- w urządzeniu znajduje się zintegrowany czoper hamujący i sterownik hamulca elektromagnetycznego;
- zintegrowany filtr sieciowy klasy B;
- opcjonalnie dostępny jest potencjometr i przełączanie kierunku obrotów w wykonaniu przeznaczonym do obsługi manualnej    bezpośrednio na falowniku;
- możliwa jest zamiana między dwoma zestawami parametrów w czasie pracy jednostek;- dzięki wykorzystaniu oprogramowania do komputera PC lub urządzenia ParameterBox możliwe jest łatwe nastawianie parametrów.

Modułowa koncepcja SK 300E
W podstawowej wersji wyposażenia urządzenia klient otrzymuje standardowe złącza i może za pomocą przyłączy magistralowych lub kart rozszerzeń rozbudować przetwornicę o wymaganą ilość wejść i wyjść. 
                 

                     
Dzięki tym podzespołom można przystosować SK 300 E do wykorzystania we wszystkich popularnych systemach automatyki, jak i w aplikacjach lokalnych. Podobnie jak urządzenia rozruchowe silnika lub softstarty, konstrukcja urządzenia zapewnia wysoki stopień ochrony IP55 i możliwość zabudowy bezpośrednio na silniku. Poza sterowaniem lokalnym możliwe jest pełne kontrolowanie pracy urządzenia za pomocą jednego z kilku popularnych przemysłowych systemów magistralowych. Przy zabudowie urządzenia bezpośrednio na silniku wszelkie połączenia kablowe przetwornica - silnik są realizowane w obrębie elementu łączącego silnik z przetwornicą, co pozwala na zapewnienie wysokiej klasy zgodności elektromagnetycznej EMC wg krzywej B. Dla środowisk czułych na zaburzenia eliminuje się tym wymóg stosowania skomplikowanych i zwiększających koszty połączeń za pomocą kabli ekranowanych, jak również budowy ekranujących szaf elektrycznych i stosowania dodatkowych filtrów sieciowych. Z punktu widzenia zespołów utrzymania ruchu niebagatelną kwestią jest prostota obsługi i serwis urządzeń. Przetwornice serii 300 E są skonstruowane zgodnie z szeroko rozumianą przez firmę NORD koncepcją modułowości. Element połączeniowy silnik - przetwornica zawiera w sobie kość pamięci  przechowującą parametry przetwornicy. 
                             


Samo połączenie z przetwornicą jest realizowane za pomocą złącza automatycznego. Rozwiązanie to sprawia, iż ewentualna wymiana przetwornicy wymaga minimalnego wysiłku, a bezpośrednio po podaniu zasilania urządzenie podejmuje pracę z pierwotnie wprowadzonymi parametrami.
                         


Inne z elementów modułowych przetwornicy serii 300 E pozwalają na jego zabudowę poza silnikiem, np. bezpośrednio na ścianie. Również przy takiej zabudowie jest zachowany wysoki stopień ochrony IP55 urządzenia i nie istnieje wymóg zabudowy przetwornicy w szafie. Dodatkowo element pośredni, czy to łączący silnik z przetwornicą, czy zamontowany na ścianie, może mieć gniazdo szybkozłącza służące do łatwego podpięcia źródła zasilania do urządzenia. NORDAC SK 300 E jest rozwiązaniem kompletnym, jednocześnie spełnia wszystkie normy wymagane przez przemysł. W połączeniu z bogatym programem motoreduktorów NORD napędy wyposażone w SK 300 E znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach przemysłu.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w lutowym numerze Napędów i Sterowania.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl