Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 marzec 2006.

Idealny zespół do indywidualnych rozwiązań: przekładnia + silnik + przetwornica częstotliwości NORDAC SK 300 E

Idealny zespół do indywidualnych rozwiązań: przekładnia + silnik + przetwornica częstotliwości  NORDAC SK 300 E

NORDAC SK 300 E to produkt przygotowany przez NORD do zainstalowania w bardzo wymagających układach ruchowych, gdzie założenia konstrukcyjne i technologiczne wymagają precyzyjnego sterowania napędami. Służy do realizowania łagodnych rozruchów i hamowań, a przede wszystkim do regulacji prędkości obrotowej. Cechuje się pełną funkcjonalnością sterowania oraz regulacji parametrów przy zachowaniu szerokich możliwości jego zabudowy zarówno bezpośrednio na silniku, w miejscu puszki elektrycznej silnika, jak również poza napędem.

Idea połączenia silnika z przetwornicą posiada niewątpliwie szereg zalet. Dotyczy to również sytuacji pracy jako część systemu. Najbardziej istotne cechy takiego rozwiązania to:
- dzięki koncepcji obudowy dwuczęściowej jednostka posiada wolną przestrzeń ułatwiającą łatwe przyłączanie przewodów sieciowych i sterowniczych;
- część obudowy z elektroniką przetwornicy montowana jest w miejscu puszki elektrycznej silnika;
- odprowadzanie ciepła realizowane jest przez obudowę bez dodatkowych elementów przewietrzających;
- parametry silników przechowywane są w pamięci przetwornicy. Pozwala to na łatwe uruchamianie dzięki zestawom danych silnika z możliwością ich modyfikacji, a także na automatyczny pomiar rezystancji uzwojenia silnika oraz możliwość wymiany modułów przetwornicy bez ponownego nastawiania parametrów;
- w urządzeniu znajduje się zintegrowany czoper hamujący i sterownik hamulca elektromagnetycznego;
- zintegrowany filtr sieciowy klasy B;
- opcjonalnie dostępny jest potencjometr i przełączanie kierunku obrotów w wykonaniu przeznaczonym do obsługi manualnej    bezpośrednio na falowniku;
- możliwa jest zamiana między dwoma zestawami parametrów w czasie pracy jednostek;- dzięki wykorzystaniu oprogramowania do komputera PC lub urządzenia ParameterBox możliwe jest łatwe nastawianie parametrów.

Modułowa koncepcja SK 300E
W podstawowej wersji wyposażenia urządzenia klient otrzymuje standardowe złącza i może za pomocą przyłączy magistralowych lub kart rozszerzeń rozbudować przetwornicę o wymaganą ilość wejść i wyjść. 
                 

                     
Dzięki tym podzespołom można przystosować SK 300 E do wykorzystania we wszystkich popularnych systemach automatyki, jak i w aplikacjach lokalnych. Podobnie jak urządzenia rozruchowe silnika lub softstarty, konstrukcja urządzenia zapewnia wysoki stopień ochrony IP55 i możliwość zabudowy bezpośrednio na silniku. Poza sterowaniem lokalnym możliwe jest pełne kontrolowanie pracy urządzenia za pomocą jednego z kilku popularnych przemysłowych systemów magistralowych. Przy zabudowie urządzenia bezpośrednio na silniku wszelkie połączenia kablowe przetwornica - silnik są realizowane w obrębie elementu łączącego silnik z przetwornicą, co pozwala na zapewnienie wysokiej klasy zgodności elektromagnetycznej EMC wg krzywej B. Dla środowisk czułych na zaburzenia eliminuje się tym wymóg stosowania skomplikowanych i zwiększających koszty połączeń za pomocą kabli ekranowanych, jak również budowy ekranujących szaf elektrycznych i stosowania dodatkowych filtrów sieciowych. Z punktu widzenia zespołów utrzymania ruchu niebagatelną kwestią jest prostota obsługi i serwis urządzeń. Przetwornice serii 300 E są skonstruowane zgodnie z szeroko rozumianą przez firmę NORD koncepcją modułowości. Element połączeniowy silnik - przetwornica zawiera w sobie kość pamięci  przechowującą parametry przetwornicy. 
                             


Samo połączenie z przetwornicą jest realizowane za pomocą złącza automatycznego. Rozwiązanie to sprawia, iż ewentualna wymiana przetwornicy wymaga minimalnego wysiłku, a bezpośrednio po podaniu zasilania urządzenie podejmuje pracę z pierwotnie wprowadzonymi parametrami.
                         


Inne z elementów modułowych przetwornicy serii 300 E pozwalają na jego zabudowę poza silnikiem, np. bezpośrednio na ścianie. Również przy takiej zabudowie jest zachowany wysoki stopień ochrony IP55 urządzenia i nie istnieje wymóg zabudowy przetwornicy w szafie. Dodatkowo element pośredni, czy to łączący silnik z przetwornicą, czy zamontowany na ścianie, może mieć gniazdo szybkozłącza służące do łatwego podpięcia źródła zasilania do urządzenia. NORDAC SK 300 E jest rozwiązaniem kompletnym, jednocześnie spełnia wszystkie normy wymagane przez przemysł. W połączeniu z bogatym programem motoreduktorów NORD napędy wyposażone w SK 300 E znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach przemysłu.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w lutowym numerze Napędów i Sterowania.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Napędy i Sterowanie
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl