Dziś jest czwartek, 12 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.866 -0.13% 1EUR 4.2851 -0.07% 1GBP 5.0798 -0.29%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 marzec 2006.

Innowacyjny Motion Control poprawia kondycję

Innowacyjny Motion Control poprawia kondycję

Tam, gdzie potrzebne są dynamiczne i szybkie sterowniki do synchronizacji kilku osi i procesów ruchowych, znakomicie nadają sie obecnie rozwiązania Motion Control. Doskonałym przykładem mogą być systemy SVZ, pakujące tabliczki czekolady w firmie Hosta Schokolade z Badenii-Wirtembergii. Sprzet i oprogramowanie sterujące i napedzające tworzą tu mechatroniczny projekt automatyzacji, który dzieki swej modułowej strukturze i elastyczności daje sie indywidualnie dopasować do wymagan procesowych.

Przemyślane procesy
Nowoczesne przedsiebiorstwo SVZ z Crailsheim, producent specjalnych maszyn, dysponuje już obszernym know-how w sektorze pakowarek. Specjalnością SVZ jest realizacja zadan, niewykonalnych przy użyciu maszyn powszechnie dostepnych na rynku, a także przebudowa i dopasowywanie maszyn istniejących do nowego formatu oraz opracowywanie i budowa specjalnej linii, przeznaczonej dla konkretnego produktu. Dla firmy Hosta i produktu "Czekolada Romy" SVZ stworzyło linie (rys. 2), zdolną opakować około 50 kg tabliczek czekolady w ciągu jednej minuty (jedna tabliczka waży 200 g).

Tabliczki są przesyłane z magazynu chłodni do linii pakującej. Tu przechodzą najpierw przez horyzontalną pakowarke torebkową, która rozdziela poszczególne tabliczki i pakuje w nadrukowaną folie. Potem za pośrednictwem przenośnika taśmowego napedzanego motoreduktorami Spiroplan trafiają do strefy pakowania koncowego. Tutaj za pomocą układarki tabliczki układane są w stosy i pakowane w kartony. Wcześniej specjalny czujnik liczy pakowane tabliczki. Na jeden stos składa sie 18 tabliczek. Dwa serwomotory CFM71S zapewniają zsynchronizowany i równomierny ruch układarki oraz przekazywanie tabliczek do jednostki pakującej w kartony. Każdy serwomotor przechodzi po kolei te same etapy procesu. Opakowane tabliczki czekolady układane są w stosy na metalowych paletach. Te z kolei w synchronizowanych odstepach czasu i odpowiednio do grubości tabliczek przesuwane są w dół. Podczas gdy na jednej palecie trwa układanie stosu, druga paleta odtransportowuje ułożone tabliczki po ok. 1 g (9,81 m/s2) na dół i przekazuje je na podajnik kartonowy - "jazda powrotna" odbywa sie z taką samą dynamiką.
Oba serwomotory poruszają obie osie linearne w układzie bezpośrednim, bez przekładni. Podajnik kartonowy składa sie z jednej osi liniowej, poruszanej silnikiem z przekładnią zebatą walcową ze sprzeżeniem zwrotnym nadajnika. Tabliczki są przesuwane o ok. jeden metr i za pośrednictwem kolejnej osi liniowej przebiegającej poprzecznie, są wsuwane do kartonów doprowadzanych z góry. Zapakowane kartony opuszczają instalacje na taśmie rolkowej i docierają do strefy pakowania na palety.

Sterownik wielowariantowy
Do sterowania pakowaniem koncowym stosowany jest sterownik Movi-PLC (fot. 3). Trzy przetwornice czestotliwości Movitrac 07 zapewniają dokładny i regularny ruch taśm przenośnikowych. Trzy przetwornice Movidrive B sterują silnikami z przekładniami doprowadzającymi w równych odstepach czasu nieposkładane kartony i stosy czekolady do strefy pakowania. Oba serwomotory są synchronizowane poprzez przetwornice Movidrive B. Movi-PLC to wydajna rodzina sterowników programowalnych w IEC 61131-3, przeznaczonych do zintegrowanego przetwarzania układów logicznych. Wspólne dla wszystkich sterowników jest łatwe programowanie, uruchamianie i diagnozowanie. Ponadto pozwalają na optymalne i zsynchronizowane sterowanie wszystkimi maszynami asynchronicznymi i serwonapedami SEW-Eurodrive. Przy tym nie jest tu potrzebna właściwie żadna wiedza o magistralach polowych i systemowych.

Dla różnych klas aplikacji dostepnych jest kilka "szytych na miare" Movi-PLC. Wariant bazowy umożliwia na przykład skoordynowane sterowanie nawet 12 przetwornicami czestotliwości, przy wymianie  danych miedzy sterownikiem a przetwornicami w czasie 2 ms. To przekracza wyraźnie uzyskiwaną do tej pory wydajność przy zastosowaniu klasycznych magistrali polowych i sterowania poprzez nadrzedne SPS. Klasa sterowników Advanced różni sie od wariantu podstawowego wiekszym wyborem interfejsów przy podłączeniu magistrali Ethernet Motion Control pracującej w czasie rzeczywistym oraz z jeszcze wiekszymi rezerwami wydajności, które umożliwiają sterowanie taśmami w trybie synchronizacji. Oprócz podziału na różne klasy wydajności Movi-PLC oferowane jest też w różnych wersjach do zastosowania jako opcja w Movidrive B, Movitrac B, Moviaxis i Movifit. Niezależnie od tego, w jakiej przetwornicy montuje sie Movi-PLC, za pośrednictwem magistrali systemowej można, przy zastosowaniu wcześniej przygotowanych bibliotek programów, wygodnie sterować całą gamą przetwornic SEW-Eurodrive, łącznie np. z Movimot, a także innymi modułami peryferyjnymi jak np. CANopen I/O.

Modularyzacja uelastycznia
W firmie Hosta stosowany jest Movi-PLC basic DHP11B. Jest to opcja do montażu w Movidrive MDX61B. Przez interfejs profibus DP-V1 można połączyć karte sterowniczą DHP11B z nadrzednym sterownikiem (rys. 4). Ze sterownika instalacji DHP11B otrzymuje jedynie zlecenia dotyczące modułu maszyny pakowanie koncowe. Analogicznie DHP11B odsyła do sterownika instalacji meldunek o statusie wykonania zlecenia.


W ramach modułu maszynowego DHP11B steruje i koordynuje wszystkimi podłączonymi napedami.
Wielką zaletą takiej modularyzacji jest jasny podział funkcji. Skomplikowany na ogół program sterownika ogranicza sie tylko do wysyłania zlecen do Movi-PLC przy wykorzystaniu protokołu PROFIBUS. Ponadto funkcja modułu maszynowego daje sie uruchomić, przetestować i kontrolować niezależnie od reszty instalacji. Zmiany w ramach modułu maszynowego nie wpływają zatem w najmniejszym stopniu na sterowanie instalacją. Dzieki temu  można zaoszczedzić czas i koszty przy przebudowie instalacji.
Movi-PLC DHP11B oferuje dwa interfejsy do magistrali systemowej, służące do sterowania przetwornicami.
Jeden z tych interfejsów jest odizolowany galwanicznie i tym samym nadaje sie do podłączenia np. zacisków I/O. Na karcie umieszczono osiem wejść/wyjść cyfrowych, z których pieć wykonano, umożliwiając przerwania. Ponadto w programie sterującym da sie wykorzystać bezpośrednio wejścia/wyjścia podłączonych przetwornic.
Na płycie zintegrowany jest seryjny interfejs RS485. Kolejny interfejs dostepny jest jako dodatkowa opcja. Przez interfejsy seryjne można np. bezpośrednio podłączyć i sterować motoreduktorami z zabudowanymi falownikami Movimot. Za pośrednictwem seryjnego interfejsu do DHP11B podłącza sie też Drive Operator Panels (DOP). Poprzez standardowo przyłączone zmienne systemowe program sterowniczy ma bezpośredni dostep do parametrów DOP. W bardzo prosty sposób przez DOP daje sie ustawiać parametry programu sterującego oraz receptury. W trybie Transparent DOP umożliwia ponadto podłączenie do sieci Ethernet. W połączeniu z panelem Drive Operator (panel operatorski) oraz przy podłączeniu potrzebnych modułów I/O można stosować Movi-PLC bez nadrzednego SPS, także jako sterownik maszyny (rys. 2).

Programowanie i uruchamianie
Sterownik ujawnia swe atuty, pomijając jego wydajność i szeroki wybór interfejsów, przede wszystkim w wyjątkowo wygodnym procesie programowania i uruchamiania. W nowym Movitools-MotionStudio pokazane są na schemacie wszystkie urządzenia podłączone do Engineering-PC. Wystarczające jest przy tym fizyczne podłączenie MOVI-PLC przez dowolny interfejs (RS485, CAN, PROFI-BUS). Sterowane przez Movi-PLC przetwornice są kierowane przez MOVI-PLC i tym samym rejestrowane w Movitools-Motionstudio. MotionStudio oferuje do wszystkich urządzen liczne narzedzia (tools), służące do konfiguracji, ustawiania parametrów, programowania przez uruchamianie i diagnoze aż po wizualizacje i nadzorowanie. W tym oprogramowaniu są wiec zintegrowane wszystkie elementy konieczne do automatyzacji maszyny, nie pozostawiając żadnej luki.

Sporządzenie programu sterującego odbywa sie w edytorze PLC w jednym z trzech standardowych jezyków programowania zgodnych z normą IEC 61131-3. Biblioteki Motion certyfikowane przez PLCopen dają do dyspozycji przygotowane wcześniej elementy, dające sie ze sobą dowolnie łączyć, służące optymalnemu sterowaniu podłączonych przetwornic. Szczególną zaletą w korzystaniu z tych elementów jest proste programowanie. Dzieki komunikacji z przetwornicami automatycznie odbywa sie zarządzanie i optymalizowanie procesu sterowania.
Oprócz żądanych parametrów pozycjonowania, jak pozycja docelowa czy przyśpieszenie, wystarczy podać jedynie oś odniesienia przypisaną danej przetwornicy.
Movitools-MotionStudio oferuje wielostopniowo cały szereg bibliotek programów, przeznaczonych do urządzen i aplikacji. Spełniają one wszelkie wymagania.
Na najniższym stopniu jest biblioteka IEC 61131 ze standardowo zintegrowanymi normowanymi czasomierzami, licznikami itd. Na wyższym stopniu biblioteki Motion obejmują elementy przeznaczone do przetwornic, w swej istocie do pozycjonowania i regulacji predkości ruchów jednoosiowych. Stopnie wyższe oferują biblioteki przeznaczone do aplikacji i technologii o różnych stopniach złożoności. Siegają one od krzywek po prace synchroniczną przez moduły operacyjne aż do sterowania taśmami i rozwiązan dopasowanych do danego klienta.
Oprócz swobodnego programowania w IEC 61131, przy wykorzystaniu przygotowanych wcześniej elementów dla różnych obszarów zastosowania, istnieje nawet możliwość zupełnej rezygnacji z programowania i zamiast tego określenia samych parametrów aplikacji.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w marcowym numerze Utrzymania Ruchu.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl