Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 marzec 2006.

Innowacyjny Motion Control poprawia kondycję

Innowacyjny Motion Control poprawia kondycję

Tam, gdzie potrzebne są dynamiczne i szybkie sterowniki do synchronizacji kilku osi i procesów ruchowych, znakomicie nadają sie obecnie rozwiązania Motion Control. Doskonałym przykładem mogą być systemy SVZ, pakujące tabliczki czekolady w firmie Hosta Schokolade z Badenii-Wirtembergii. Sprzet i oprogramowanie sterujące i napedzające tworzą tu mechatroniczny projekt automatyzacji, który dzieki swej modułowej strukturze i elastyczności daje sie indywidualnie dopasować do wymagan procesowych.

Przemyślane procesy
Nowoczesne przedsiebiorstwo SVZ z Crailsheim, producent specjalnych maszyn, dysponuje już obszernym know-how w sektorze pakowarek. Specjalnością SVZ jest realizacja zadan, niewykonalnych przy użyciu maszyn powszechnie dostepnych na rynku, a także przebudowa i dopasowywanie maszyn istniejących do nowego formatu oraz opracowywanie i budowa specjalnej linii, przeznaczonej dla konkretnego produktu. Dla firmy Hosta i produktu "Czekolada Romy" SVZ stworzyło linie (rys. 2), zdolną opakować około 50 kg tabliczek czekolady w ciągu jednej minuty (jedna tabliczka waży 200 g).

Tabliczki są przesyłane z magazynu chłodni do linii pakującej. Tu przechodzą najpierw przez horyzontalną pakowarke torebkową, która rozdziela poszczególne tabliczki i pakuje w nadrukowaną folie. Potem za pośrednictwem przenośnika taśmowego napedzanego motoreduktorami Spiroplan trafiają do strefy pakowania koncowego. Tutaj za pomocą układarki tabliczki układane są w stosy i pakowane w kartony. Wcześniej specjalny czujnik liczy pakowane tabliczki. Na jeden stos składa sie 18 tabliczek. Dwa serwomotory CFM71S zapewniają zsynchronizowany i równomierny ruch układarki oraz przekazywanie tabliczek do jednostki pakującej w kartony. Każdy serwomotor przechodzi po kolei te same etapy procesu. Opakowane tabliczki czekolady układane są w stosy na metalowych paletach. Te z kolei w synchronizowanych odstepach czasu i odpowiednio do grubości tabliczek przesuwane są w dół. Podczas gdy na jednej palecie trwa układanie stosu, druga paleta odtransportowuje ułożone tabliczki po ok. 1 g (9,81 m/s2) na dół i przekazuje je na podajnik kartonowy - "jazda powrotna" odbywa sie z taką samą dynamiką.
Oba serwomotory poruszają obie osie linearne w układzie bezpośrednim, bez przekładni. Podajnik kartonowy składa sie z jednej osi liniowej, poruszanej silnikiem z przekładnią zebatą walcową ze sprzeżeniem zwrotnym nadajnika. Tabliczki są przesuwane o ok. jeden metr i za pośrednictwem kolejnej osi liniowej przebiegającej poprzecznie, są wsuwane do kartonów doprowadzanych z góry. Zapakowane kartony opuszczają instalacje na taśmie rolkowej i docierają do strefy pakowania na palety.

Sterownik wielowariantowy
Do sterowania pakowaniem koncowym stosowany jest sterownik Movi-PLC (fot. 3). Trzy przetwornice czestotliwości Movitrac 07 zapewniają dokładny i regularny ruch taśm przenośnikowych. Trzy przetwornice Movidrive B sterują silnikami z przekładniami doprowadzającymi w równych odstepach czasu nieposkładane kartony i stosy czekolady do strefy pakowania. Oba serwomotory są synchronizowane poprzez przetwornice Movidrive B. Movi-PLC to wydajna rodzina sterowników programowalnych w IEC 61131-3, przeznaczonych do zintegrowanego przetwarzania układów logicznych. Wspólne dla wszystkich sterowników jest łatwe programowanie, uruchamianie i diagnozowanie. Ponadto pozwalają na optymalne i zsynchronizowane sterowanie wszystkimi maszynami asynchronicznymi i serwonapedami SEW-Eurodrive. Przy tym nie jest tu potrzebna właściwie żadna wiedza o magistralach polowych i systemowych.

Dla różnych klas aplikacji dostepnych jest kilka "szytych na miare" Movi-PLC. Wariant bazowy umożliwia na przykład skoordynowane sterowanie nawet 12 przetwornicami czestotliwości, przy wymianie  danych miedzy sterownikiem a przetwornicami w czasie 2 ms. To przekracza wyraźnie uzyskiwaną do tej pory wydajność przy zastosowaniu klasycznych magistrali polowych i sterowania poprzez nadrzedne SPS. Klasa sterowników Advanced różni sie od wariantu podstawowego wiekszym wyborem interfejsów przy podłączeniu magistrali Ethernet Motion Control pracującej w czasie rzeczywistym oraz z jeszcze wiekszymi rezerwami wydajności, które umożliwiają sterowanie taśmami w trybie synchronizacji. Oprócz podziału na różne klasy wydajności Movi-PLC oferowane jest też w różnych wersjach do zastosowania jako opcja w Movidrive B, Movitrac B, Moviaxis i Movifit. Niezależnie od tego, w jakiej przetwornicy montuje sie Movi-PLC, za pośrednictwem magistrali systemowej można, przy zastosowaniu wcześniej przygotowanych bibliotek programów, wygodnie sterować całą gamą przetwornic SEW-Eurodrive, łącznie np. z Movimot, a także innymi modułami peryferyjnymi jak np. CANopen I/O.

Modularyzacja uelastycznia
W firmie Hosta stosowany jest Movi-PLC basic DHP11B. Jest to opcja do montażu w Movidrive MDX61B. Przez interfejs profibus DP-V1 można połączyć karte sterowniczą DHP11B z nadrzednym sterownikiem (rys. 4). Ze sterownika instalacji DHP11B otrzymuje jedynie zlecenia dotyczące modułu maszyny pakowanie koncowe. Analogicznie DHP11B odsyła do sterownika instalacji meldunek o statusie wykonania zlecenia.


W ramach modułu maszynowego DHP11B steruje i koordynuje wszystkimi podłączonymi napedami.
Wielką zaletą takiej modularyzacji jest jasny podział funkcji. Skomplikowany na ogół program sterownika ogranicza sie tylko do wysyłania zlecen do Movi-PLC przy wykorzystaniu protokołu PROFIBUS. Ponadto funkcja modułu maszynowego daje sie uruchomić, przetestować i kontrolować niezależnie od reszty instalacji. Zmiany w ramach modułu maszynowego nie wpływają zatem w najmniejszym stopniu na sterowanie instalacją. Dzieki temu  można zaoszczedzić czas i koszty przy przebudowie instalacji.
Movi-PLC DHP11B oferuje dwa interfejsy do magistrali systemowej, służące do sterowania przetwornicami.
Jeden z tych interfejsów jest odizolowany galwanicznie i tym samym nadaje sie do podłączenia np. zacisków I/O. Na karcie umieszczono osiem wejść/wyjść cyfrowych, z których pieć wykonano, umożliwiając przerwania. Ponadto w programie sterującym da sie wykorzystać bezpośrednio wejścia/wyjścia podłączonych przetwornic.
Na płycie zintegrowany jest seryjny interfejs RS485. Kolejny interfejs dostepny jest jako dodatkowa opcja. Przez interfejsy seryjne można np. bezpośrednio podłączyć i sterować motoreduktorami z zabudowanymi falownikami Movimot. Za pośrednictwem seryjnego interfejsu do DHP11B podłącza sie też Drive Operator Panels (DOP). Poprzez standardowo przyłączone zmienne systemowe program sterowniczy ma bezpośredni dostep do parametrów DOP. W bardzo prosty sposób przez DOP daje sie ustawiać parametry programu sterującego oraz receptury. W trybie Transparent DOP umożliwia ponadto podłączenie do sieci Ethernet. W połączeniu z panelem Drive Operator (panel operatorski) oraz przy podłączeniu potrzebnych modułów I/O można stosować Movi-PLC bez nadrzednego SPS, także jako sterownik maszyny (rys. 2).

Programowanie i uruchamianie
Sterownik ujawnia swe atuty, pomijając jego wydajność i szeroki wybór interfejsów, przede wszystkim w wyjątkowo wygodnym procesie programowania i uruchamiania. W nowym Movitools-MotionStudio pokazane są na schemacie wszystkie urządzenia podłączone do Engineering-PC. Wystarczające jest przy tym fizyczne podłączenie MOVI-PLC przez dowolny interfejs (RS485, CAN, PROFI-BUS). Sterowane przez Movi-PLC przetwornice są kierowane przez MOVI-PLC i tym samym rejestrowane w Movitools-Motionstudio. MotionStudio oferuje do wszystkich urządzen liczne narzedzia (tools), służące do konfiguracji, ustawiania parametrów, programowania przez uruchamianie i diagnoze aż po wizualizacje i nadzorowanie. W tym oprogramowaniu są wiec zintegrowane wszystkie elementy konieczne do automatyzacji maszyny, nie pozostawiając żadnej luki.

Sporządzenie programu sterującego odbywa sie w edytorze PLC w jednym z trzech standardowych jezyków programowania zgodnych z normą IEC 61131-3. Biblioteki Motion certyfikowane przez PLCopen dają do dyspozycji przygotowane wcześniej elementy, dające sie ze sobą dowolnie łączyć, służące optymalnemu sterowaniu podłączonych przetwornic. Szczególną zaletą w korzystaniu z tych elementów jest proste programowanie. Dzieki komunikacji z przetwornicami automatycznie odbywa sie zarządzanie i optymalizowanie procesu sterowania.
Oprócz żądanych parametrów pozycjonowania, jak pozycja docelowa czy przyśpieszenie, wystarczy podać jedynie oś odniesienia przypisaną danej przetwornicy.
Movitools-MotionStudio oferuje wielostopniowo cały szereg bibliotek programów, przeznaczonych do urządzen i aplikacji. Spełniają one wszelkie wymagania.
Na najniższym stopniu jest biblioteka IEC 61131 ze standardowo zintegrowanymi normowanymi czasomierzami, licznikami itd. Na wyższym stopniu biblioteki Motion obejmują elementy przeznaczone do przetwornic, w swej istocie do pozycjonowania i regulacji predkości ruchów jednoosiowych. Stopnie wyższe oferują biblioteki przeznaczone do aplikacji i technologii o różnych stopniach złożoności. Siegają one od krzywek po prace synchroniczną przez moduły operacyjne aż do sterowania taśmami i rozwiązan dopasowanych do danego klienta.
Oprócz swobodnego programowania w IEC 61131, przy wykorzystaniu przygotowanych wcześniej elementów dla różnych obszarów zastosowania, istnieje nawet możliwość zupełnej rezygnacji z programowania i zamiast tego określenia samych parametrów aplikacji.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w marcowym numerze Utrzymania Ruchu.
Zachęcamy do lektury.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl