Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 kwiecień 2006.

Przemiennik Częstotliwości Commander SK

Przemiennik Częstotliwości  Commander SK

Współczesny rynek przemienników częstotliwości niełatwo daje się zaskoczyć nowym urządzeniem, gdyż natychmiast w opozycji staje światowa czołówka znamienitych logo z bogatą gamą wyrobów, aplikacji i usług. Masowa obecność tanich jednostek z Dalekiego Wschodu pod rozmaitymi banderami to dodatkowa bariera, zróżnicowana, trudna i pełna niespodzianek.
Tylko producent z prężnymi siłami szybkiego reagowania w postaci doborowego zespołu rozwojowo-wdrożeniowe-go potrafi poprawnie dokonać syntezy wniosków z istniejących rozwiązań i trafnie przewidzieć przyszłe potrzeby rynku, odpo-wiadając udanym produktem. Tak właśnie powstał Commander SK, futurystyczny i zaskakująco tani nowy przemiennik częstotliwości brytyjskiej firmy Control Techniques (rys. 1). 
 


Rys.1. Rodzina Commander SK

Rodzina Commander SK to przemienniki wektorowe najnowszej generacji dla pracy w otwartej pętli, czyli sensorless vector, do sterowania prędkością i momentem silników indukcyjnych. Zaskakujące jest to, iż niemal na każde pytanie odnośnie walorów tego napędu w jego klasie odpowiedź może być twierdząca, tak bowiem został zaprojektowany.Dzięki modułom opcjonalnym, Commander SK może pracować jako Slave w standardzie Profibus-DP, DeviceNet, CAN, CANopen, Interbus, Ethernet z protokołem TCP/IP oraz Modbus-RTU. Napęd posiada wbudowany filtr EMC z możliwością wielokrotnego włączania i wyłączania go z obwodów zasilania napędu bez potrzeby demontażu. Kolejne TAK to minikarta SmartStick do klonowania parametrów na inne jednostki napędowe, natomiast do zdalnego sterowania przemiennika przewidziano estetyczny, inteligentny i wyposażony w dodatkowy przycisk funkcyjny panel operatora w kategorii IP54, pracujący na łączu RS485 (rys. 2). W praktyce pozwala to na manualną obsługę przemiennika na odległość do około 400 m bez osprzętu dodatkowego.

 

Rys. 2. Panel operatora

Interesująco rozwiązano zagadnienie sterownika PLC. Najprościej i możliwie najtaniej, bowiem podobnie, jak dla karty SmartStick, umieszczono go na wymiennej niskokosztowej minikarcie LogicStick (rys. 3). Sterownik programowany jest bezpośrednio w gnieździe napędu, którego port RS485 podłączony jest firmowym kablem z konwerterem do komputera PC z bezpłatnym oprogramowaniem narzędziowym SyPT Lite. Do programowania wykorzystuje się język drabinkowy oraz bibliotekę gotowych bloków funkcyjnych SyPT Lite.
 


Rys. 3. Karta LogiStick z PLC

Odpowiedź twierdząca dotyczy również zegara czasu rzeczywistego. Znajduje się on bowiem w module opcjonalnym SM-I/O Timer i pozwala na planowanie cykli pracy przemiennika w reżimie dobowym lub długoczasowym. Dodatkowe wejścia i wyjścia znajdują się zarówno w module SM-I/O Timer, jak i w SM-I/O Lite. To znacząca ekspansja przyłączy, poszerzająca zakres aplikacji bezpośrednich napędu. Pomimo że przemiennik przeznaczony został do pracy w otwartej pętli, przewidziano wprowadzenie poprzez moduł SM-I/O Lite sygnałów z enkodera. Ta niezwykle przydatna dla napędu tej klasy funkcja spełnia dwojaką rolę, gdyż umożliwia zarówno uzyskanie prędkości rzeczywistej równej wartości zadanej, jak również pracę nadążną względem sygnału pochodzącego z innego źródła, choćby w systemach wielonapędowych. Na tym jednak kończy się rola tego sprzężenia, zgodnie z zasadami sztuki konstruowania układów dla pętli otwartej.Konfigurowanie parametrów przemiennika oraz odbiór techniczny odbywają się przy użyciu bezpłatnego oprogramowania CTSoft, wspólnego dla Unidrive Classic, Unidrive SP oraz Commander SK. Poza funkcjami działań na parametrach i zbiorach dyskowych, CTSoft pozwala off-line na wirtualną obecność modułów opcjonalnych w napędzie wraz ze stosownymi konsekwencjami parametrycznymi. W ten sposób uproszczony zostaje odbiór techniczny i testowanie, gdyż większość czynności uruchomieniowych można wykonać "za biurkiem". Ponadto, dzięki zintegrowanym podręcznikom użytkownika zarówno dla napędu, jak i poszczególnych opcji, CTSoft stanowi poręczne narzędzie edukacyjne dla personelu technicznego.

Źródło: Apator
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl