Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1701 +0.57% 1EUR 4.5694 +0.38% 1GBP 5.1588 +1.05%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 maj 2006.

Przepływomierze - jak wybrać?

Przepływomierze - mierzące ilość cieczy, gazu czy pary przepływających przez rurociągi lub kanały - są stosowane w każdej dziedzinie przemysłu.
Chociaż pomiary przepływu mają już dość długą tradycję sięgającą 5 000 lat przed naszą erą, to jednak dopiero na przestrzeni ostatnich kilku dekad można zaobserwować szczególnie znaczący rozwój tej techniki pomiarów. Zarówno producenci, jak i użytkownicy zaczęli wdrażać najnowsze technologie do ulepszenia stosowanych metod i urządzeń pomiarowych.
Chociaż tradycyjne urządzenia pomiarowe, jak np. przepływomierze turbinkowe, są powszechnie wciąż stosowane, to dostępne są już mierniki, w których wykorzystano zaawansowane technologie i które dają użytkownikowi możliwości uzyskania znacznie więcej informacji niż tylko zwykły pomiar przepływu i w dodatku nieraz bywają tańsze.
Przepływomierze oparte na zjawisku przyspieszenia Coriolisa wykorzystują siłę bezwładności cieczy przepływającej przez drgające rurki. Miernik wyczuwa zmiany ruchu skrętnego rurki, które są proporcjonalne do masy przepływającej cieczy. Dostępne są na rynku przepływomierze Coriolisa, które mierzą nawet do czterech zmiennych procesowych (np. Optimass Coriolis) i odznaczają się możliwością autodiagnostyki.
W przepływomierzach elektromagnetycznych (indukcyjnych) ciecz przewodząca przepływa przez pole magnetyczne, indukując napięcie proporcjonalne do szybkości jej przepływu. Mierniki te mogą być wykorzystane tylko tam, gdzie mamy do czynienia z cieczami przewodzącymi prąd elektryczny i nie mogą być zastosowane do pomiaru przepływu węglowodorów.
Przepływomierze ultradźwiękowe wykorzystują do pomiaru przepływu sygnały ultradźwiękowe, wysyłane przez urządzenia umieszczone po dwu przeciwnych stronach rury z przepływającą cieczą. Pomiar prędkości przepływu opiera się na pomiarze czasu przebiegu sygnału przez płynące medium. Mówiąc ściślej, mierzona jest różnica czasów przebiegu dwóch impulsów dźwiękowych w przepływającej cieczy i na określonym odcinku; pierwszy impuls jest wysyłany w kierunku zgodnym z ruchem płynącej cieczy, a drugi w kierunku przeciwnym. Z pomiaru różnicy czasów określana jest prędkość przepływu cieczy.
Przepływomierze Coriolisa stosuje się w zasadzie do pomiaru przepływu cieczy i gazów czystych i przepływających dostatecznie szybko, aby miernik działał prawidłowo. Przepływomierze te są odpowiednie do zastosowania w układach, w których jest wymagana duża dokładność pomiaru, takich jak np. przesyłowe układy rozliczeniowe.
Przepływomierze wirowe Vortex nie nadają się raczej do pomiarów przepływu płynów o małych prędkościach.
Mając na względzie bogactwo dostępnych na rynku przepływomierzy, nabywcy przede wszystkim powinni dokonać wyboru najlepszego rozwiązania miernika dla swojego konkretnego zastosowania. Nabywcy po rozeznaniu i określeniu odpowiednich do swoich aplikacji typów mierników powinni rozważyć, czy wolą kupić mierniki starszego typu, które z reguły mają jakieś części ruchome (jak w przypadku przepływomierzy turbinkowych), które mają większe wymagania związane z obsługą i utrzymaniem podczas eksploatacji czy też opartych na nowszych technikach pomiarowych (jak przepływomierze Coriolisa czy Vortex), które mają mniej - jeśli mają w ogóle - części ruchomych i tym samym są tańsze w dłuższym użytkowaniu, choć ich koszt zakupu może być większy.
Ze szczególną uwagą należy podejść do wymagań, jakie ma spełniać przepływomierz w danej aplikacji, aby nie zakupić miernika odznaczającego się zaletami, które są zbędne w tym miejscu, a które zwiększają cenę jego zakupu. Na przykład, jeżeli w danej aplikacji wymagany jest jedynie średni poziom dokładności pomiaru, a odczyty wartości mierzonej dokonywane są wzrokowo bezpośrednio przez personel na obiekcie, to nie ma potrzeby zakupu przyrządów z wyrafinowanymi interfejsami sieciowymi i o wysokiej dokładności.
Tak jak w przypadku wielu urządzeń obiektowych zarówno dostawcy, jak i użytkownicy stwierdzają zgodnie, iż przepływomierze przede wszystkim powinny być łatwe w użytkowaniu.
Użytkownicy pragnący włączyć sygnały danych uzyskiwanych z przepływomierza bezpośrednio do sieci sterowania i/lub systemów zarządzania zasobami ? powinni zwrócić szczególną uwagę na możliwości włączenia do sieci nabywanych urządzeń. O ile praktycznie każdy przyrząd spójny z systemami sterowania może wysyłać dane pomiarowych w postaci wyjściowego sygnału analogowego 4-20 mA, to obecnie wiele przyrządów może działać w sieci i komunikować się z zewnętrznym systemem sterowania, korzystając z różnych protokołów komunikacji cyfrowej, takich jak: FOUNDATION Fieldbus, HART czy Profibus.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze Control Engineering.
Zachęcamy do lektury

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl