Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
26 maj 2006.

Recykling złomu elektrycznego i elektronicznego

Recykling złomu elektrycznego i elektronicznego

Wtórne zagospodarowanie złomu elektrycznego i elektronicznego jest procesem złożonym i trudnym. Jednak doświadczenia instytutów badawczych oraz firm zajmujących się tym zagadnieniem pokazują, że odzysk wielu składników z tego złomu jest możliwy i opłacalny. Przynosi zyski handlowe, jak również korzyści ekologiczne, w postaci zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego substancjami szkodliwymi. Złom zamiast lądować na wysypiskach, może stanowić cenne źródło surowców. Wtórne zagospodarowanie złomu elektrycznego Odpady elektryczne i elektroniczne, czyli tzw. złom zespolony, to mieszanina różnych metali i stopów oraz składników niemetalicznych, połączonych sposobami
mechanicznymi (śruby, nity, itp.) oraz termicznymi (lutowanie, spawanie, klejenie). Złom ten zawiera stal (ok. 50%), aluminium (10-30%), miedź i jej stopy (5-15%). Elementy niemetaliczne to głównie tworzywa sztuczne, ceramika, szkło, guma, papier, drewno. W złomie tego typu szczególnie cenne są metale szlachetne. W jednej tonie może się znajdować nawet kilkadziesiąt gramów złota, srebra oraz niewielkie ilości palladu, rodu i platyny. W przypadku złomu komputerowego wartość zawartych w nim metali szlachetnych użytych do powłok na elementach konstrukcyjnych, złączy, styków, tranzystorów i układów pamięciowych stanowi istotną pozycję. Na złom elektryczny i elektroniczny składają się zużyte lub wycofane z eksploatacji podzespoły oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne, takie jak sprzęt komputerowy, urządzenia telewizyjne, radiowe, laboratoryjne, medyczne, sprzęt łącznościowy (centrale i aparaty telefoniczne), sprzęty gospodarstwa domowego, aparatura sterująca i pomiarowa (np. liczniki energii elektrycznej). Złożona budowa złomu i różnorodność jego składników nastręczają dużo trudności przy jego obróbce. Opisujemy ją w oparciu o technologie firmy SCANDINAVIAN  RECYKLING stosowaną w firmie WTÓRMET. Linia mechanicznego przerobu złomu elektrycznego i elektronicznego przewiduje kilka etapów tego procesu. Urządzenia, które są w nim wykorzystywane to: prasonożyca, ładowarka, strzępiarka, separator magnetyczny oraz układ separacji sitowo-powietrznej w postaci separatora komorowego i przesiewacza bębnowego. Przerób rozpoczyna się od demontażu elementów stalowych, aluminiowych oraz z dużą zawartością metali szlachetnych. Otrzymane po demontażu gotowe produkty, takie jak stal, aluminium i złom zespolony pozbawiony metali  szlachetnych, a także podzespoły zawierające metale szlachetne, są poddawane kolejnym przerobom technologicznym. Wcześniej usuwa się jeszcze części stalowe, które mogłyby uszkodzić strzępiarkę oraz kondensatory i elementy mogące zanieczyścić docelowe granulaty, czyli np. płytki obwodów drukowanych, większe elementy z tworzyw sztucznych, lampy, kable. Złom selekcjonuje się też według pochodzenia lub podobieństwa składu (np. złom pochodzenia wojskowego, o podwyższonej zawartości aluminium, z central telefonicznych, itp.) Właściwe przygotowanie wsadu na strzępiarkę warunkuje otrzymanie pożądanego produktu końcowego.
Przed skierowaniem złomu wielkogabarytowego do pomniejszenia na prasonożycy, usuwa się z niego większe elementy konstrukcji stalowej, silniki i transformatory. Tak przygotowany wsad trafia za pomocą ładowarki do linii strzępiąco-separującej. Wstępne rozdrabnianie złomu następuje w strzępiarce wyposażonej w ruszt z odpowiedniej wielkości oczkami. Przenośniki taśmowe transportują rozdrobniony materiał do separatora magnetycznego, który usuwa części magnetyczne, a następnie do separatora komorowo-powietrznego. Tam następuje oddzielenie lekkich zanieczyszczeń niemetalicznych oraz podział materiału na frakcję lekką i ciężką. Frakcja lekka (tzw. frakcja 18) traktowana jest jako odpad, gdyż zawiera bardzo mało metali (do 10%). Frakcja ciężka zostaje rozdzielona w separatorze powietrzno-obrotowym za pomocą wymiennych sit o różnych średnicach oczek na frakcję grubą ciężką ? 28, frakcję drobną ciężką - 28 A oraz frakcję lekką - 28 B. (...)

inż. Andrzej Perski

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze Urządzenia dla Energetyki.
Zachęcamy do lektury

Źródło: Urządzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl