Dziś jest środa, 16 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8934 -0.05% 1EUR 4.297 +0.05% 1GBP 4.961 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
17 październik 2019
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu 
więcej
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
26 maj 2006.

Recykling złomu elektrycznego i elektronicznego

Recykling złomu elektrycznego i elektronicznego

Wtórne zagospodarowanie złomu elektrycznego i elektronicznego jest procesem złożonym i trudnym. Jednak doświadczenia instytutów badawczych oraz firm zajmujących się tym zagadnieniem pokazują, że odzysk wielu składników z tego złomu jest możliwy i opłacalny. Przynosi zyski handlowe, jak również korzyści ekologiczne, w postaci zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego substancjami szkodliwymi. Złom zamiast lądować na wysypiskach, może stanowić cenne źródło surowców. Wtórne zagospodarowanie złomu elektrycznego Odpady elektryczne i elektroniczne, czyli tzw. złom zespolony, to mieszanina różnych metali i stopów oraz składników niemetalicznych, połączonych sposobami
mechanicznymi (śruby, nity, itp.) oraz termicznymi (lutowanie, spawanie, klejenie). Złom ten zawiera stal (ok. 50%), aluminium (10-30%), miedź i jej stopy (5-15%). Elementy niemetaliczne to głównie tworzywa sztuczne, ceramika, szkło, guma, papier, drewno. W złomie tego typu szczególnie cenne są metale szlachetne. W jednej tonie może się znajdować nawet kilkadziesiąt gramów złota, srebra oraz niewielkie ilości palladu, rodu i platyny. W przypadku złomu komputerowego wartość zawartych w nim metali szlachetnych użytych do powłok na elementach konstrukcyjnych, złączy, styków, tranzystorów i układów pamięciowych stanowi istotną pozycję. Na złom elektryczny i elektroniczny składają się zużyte lub wycofane z eksploatacji podzespoły oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne, takie jak sprzęt komputerowy, urządzenia telewizyjne, radiowe, laboratoryjne, medyczne, sprzęt łącznościowy (centrale i aparaty telefoniczne), sprzęty gospodarstwa domowego, aparatura sterująca i pomiarowa (np. liczniki energii elektrycznej). Złożona budowa złomu i różnorodność jego składników nastręczają dużo trudności przy jego obróbce. Opisujemy ją w oparciu o technologie firmy SCANDINAVIAN  RECYKLING stosowaną w firmie WTÓRMET. Linia mechanicznego przerobu złomu elektrycznego i elektronicznego przewiduje kilka etapów tego procesu. Urządzenia, które są w nim wykorzystywane to: prasonożyca, ładowarka, strzępiarka, separator magnetyczny oraz układ separacji sitowo-powietrznej w postaci separatora komorowego i przesiewacza bębnowego. Przerób rozpoczyna się od demontażu elementów stalowych, aluminiowych oraz z dużą zawartością metali szlachetnych. Otrzymane po demontażu gotowe produkty, takie jak stal, aluminium i złom zespolony pozbawiony metali  szlachetnych, a także podzespoły zawierające metale szlachetne, są poddawane kolejnym przerobom technologicznym. Wcześniej usuwa się jeszcze części stalowe, które mogłyby uszkodzić strzępiarkę oraz kondensatory i elementy mogące zanieczyścić docelowe granulaty, czyli np. płytki obwodów drukowanych, większe elementy z tworzyw sztucznych, lampy, kable. Złom selekcjonuje się też według pochodzenia lub podobieństwa składu (np. złom pochodzenia wojskowego, o podwyższonej zawartości aluminium, z central telefonicznych, itp.) Właściwe przygotowanie wsadu na strzępiarkę warunkuje otrzymanie pożądanego produktu końcowego.
Przed skierowaniem złomu wielkogabarytowego do pomniejszenia na prasonożycy, usuwa się z niego większe elementy konstrukcji stalowej, silniki i transformatory. Tak przygotowany wsad trafia za pomocą ładowarki do linii strzępiąco-separującej. Wstępne rozdrabnianie złomu następuje w strzępiarce wyposażonej w ruszt z odpowiedniej wielkości oczkami. Przenośniki taśmowe transportują rozdrobniony materiał do separatora magnetycznego, który usuwa części magnetyczne, a następnie do separatora komorowo-powietrznego. Tam następuje oddzielenie lekkich zanieczyszczeń niemetalicznych oraz podział materiału na frakcję lekką i ciężką. Frakcja lekka (tzw. frakcja 18) traktowana jest jako odpad, gdyż zawiera bardzo mało metali (do 10%). Frakcja ciężka zostaje rozdzielona w separatorze powietrzno-obrotowym za pomocą wymiennych sit o różnych średnicach oczek na frakcję grubą ciężką ? 28, frakcję drobną ciężką - 28 A oraz frakcję lekką - 28 B. (...)

inż. Andrzej Perski

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze Urządzenia dla Energetyki.
Zachęcamy do lektury

Źródło: Urządzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl