Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
31 maj 2006.

Perspektywy dla uwzględniania efektywności energetycznej w realizacji procedur zamówień publicznych.

Szacuje się, że uzależnienie krajów Unii Europejskiej (UE) od dostaw paliw i surowców energetycznych z krajów niestabilnych politycznie i gospodarczo kształtuje się na poziomie 60-70%. Wskaźnik ten rodzi określone problemy, spośród których najbardziej jaskrawym i wyraźnie odczuwalnym przejawem był niedawny rosyjsko-ukraiński (wcześniej rosyjsko-białoruski) "kryzys gazowy", jak również kilkukrotny na przestrzeni ostatnich 2 lat wzrost cen ropy naftowej.
Nie mniej istotne w kontekście nadmiernego zużycia energii, jakkolwiek mniej jeszcze mniej odczuwalne, są problemy związane z ochroną klimatu Ziemi, nasilającym się efektem cieplarnianym, poprzez różnorodne zobowiązania Polski w tym zakresie na arenie międzynarodowej, na zagadnieniach czysto ekonomicznych, związanych z nadmiernymi i nieustannie rosnącymi kosztami energii, kończąc.

Komisja Europejska (KE) podejmuje cały szereg inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom związanym nieuchronnie ze wzrostem dalszego uzależniania od zewnętrznych dostaw paliw i nośników energii. Inicjatywy te obejmują przede wszystkim aspekty związane z możliwie najdalej idącym wzrostem efektywności wykorzystania energii praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki, co jest związane z tym, że potencjał w tym zakresie jest największy. Dodatkowo, podejmuje się również cały szereg działań związanych ze wzrostem wykorzystania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii. 

Szczególnymi przejawami tego typu działań i inicjatyw jest liczna grupa dyrektyw UE, które częstokroć uzupełniając się wzajemnie, narzucają na państwa członkowskie liczne obowiązki i zadania w zakresie wzrostu efektywności wykorzystania energii i obejmują coraz szersze obszary gospodarki.

Można tu przytoczyć następujące przykłady dyrektyw:
- Dyrektywa 2002/91/EC o jakości energetycznej budynków, która narzuca obowiązek wdrożenia systemowego podejścia do problemu znaczącego ograniczenia zużycia energii w praktycznie wszystkich typach i rodzajach budynków.
- Dyrektywa 2004/8/WE w sprawie popierania kogeneracji opartej na zapotrzebowaniu ciepła  użytecznego na wewnętrznym rynku energii oraz zmieniająca Dyrektywę 92/42/EWG, która wprowadza mechanizmy wymuszające poprawę efektywności procesów wytwarzania energii w źródłach (elektrociepłowniach).
- Dyrektywa 96/62/WE w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania (kontroli)  zanieczyszczeń, której podstawowym celem jest ograniczenie oddziaływania na środowisko (głównie poprzez zmniejszenie energochłonności produkcji przemysłowej) sześciu najbardziej energochłonnych przemysłów.
- Dyrektywa 2003/87/WE ustanawiająca program handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych na obszarze Wspólnoty i zmieniająca Dyrektywę Rady 96/61/WE.
- Projekt dyrektywy o usługach energetycznych (Energy Services), której celem jest realizacja opłacalnych ekonomicznie działań w zakresie poprawy efektywności końcowego wykorzystania energii w państwach członkowskich w oparciu o wykorzystanie mechanizmów rynkowych i przedsiębiorstw usług energetycznych.

Ponadto intensyfikuje się działania na rzecz zwiększenia udziału energii odnawialnych w bilansie energetycznym UE i poszczególnych krajów członkowskich, jak również uruchamia i finansuje szereg programów wspierających wypracowywanie metod podnoszenia wzrostu efektywności wykorzystania energii i bezpośrednią realizację działań w tym zakresie (w tym również programów o charakterze naukowo-badawczym i wdrożeniowym oraz z zakresu podnoszenia ogólnej świadomości społecznej) - np.: SAVE II, ALTENER, INTELLIGENT ENERGY-EUROPE, 5 i 6 Program Ramowy itp.
Istotnych możliwości uzupełnienia całego szeregu wspomnianych powyżej działań upatruje się również w promocji i zwiększenia poziomu wykorzystania oraz stosowania najbardziej efektywnych energetycznie tzw. produktów wykorzystujących energię (PWE), przy czym w szczególności dotyczy to (poza wyspecjalizowanymi technologiami przemysłowymi) takich działów tych produktów jak produkty IT (np. komputery i wyposażenie biurowe), urządzenia gospodarstwa domowego, wyposażenie i instalacje energetyczne w budynkach, czy ogólnie rozumiane środki transportu. UE również w tym przypadku planuje wprowadzenie dyrektywy, która w odniesieniu do jednostek organizacyjnych stosujących procedury zamówień publicznych (w tym jednostek samorządów terytorialnych) wprowadzi obowiązek nakładania na zamawiane w ramach tych procedur urządzenia i wyposażenie określonych minimalnych wymogów w zakresie efektywności energetycznej i oddziaływania na środowisko naturalne.
Procedura taka ma być nazywana "Green Labels Procurement" z uwagi na to, że większość urządzeń i wyposażenia już obecnie musi posiadać tzw. etykiety energetyczne i opisane na nich parametry w zakresie efektywności wykorzystania energii mogą i powinny być w tej procedurze wykorzystywane. (...)

Opracował:
mgr inż. Dariusz Koc
Instytucje zainteresowane udziałem
w projekcie prosimy o jak najszybszy kontakt
(mgr inż. Dariusz Koc,
mgr inż. Joanna Ogrodniczuk).
Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA
ul. Mokotowska 35, 00-560 Warszawa
tel.: (22) 626 09 10

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze Urządzenia dla Energetyki.
Zachęcamy do lektury

Źródło: Urządzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl