Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 czerwiec 2006.

Serwonapędy - szybkość, dynamika i precyzja

Serwonapędy odgrywają coraz większą rolę w układach napędowych.
Dzięki małym momentom bezwładności, którymi charakteryzują się wirniki serwonapędów synchronicznych, możliwością szybkiego pozycjonowania i zdolnością do pracy w przeciążeniu - znakomicie nadają się do zastosowań w aplikacjach wymagających dużej szybkości i dynamiki.

Na rynku polskim obecnych jest wielu dostawców serwonapędów -  wśród nich firma SEW-Eurodrive, która od wielu lat ma w swojej ofercie szeroką gamę serwonapędów, jak i układów sterowania, oferując nie tylko produkty, lecz gotowe rozwiązania aplikacyjne.

Jak wśród tak bogatej oferty serwonapędów - oferowanych na  olskim rynku - wybrać odpowiedni? Proces doboru serwonapędu można porównać do wyboru odpowiedniego garnituru. Zarówno jeden, jak i drugi powinien być dobierany na miarę. Ciasny garnitur krępuje ruchy, natomiast zbyt mały serwonapęd w najlepszym wypadku ogranicza wydajność aplikacji, w skrajnym natomiast zupełnie uniemożliwia jej funkcjonowanie. Relacja w drugą stronę powoduje nieco inne skutki - w przypadku zbyt dużego garnituru rzutuje to przede wszystkim niekorzystnie na stronę wizualną, natomiast przewymiarowany serwonapęd, a tym samym przewymiarowany układ sterowania, odbije się niekorzystnie na naszej kieszeni.

Jak zatem dobrać odpowiedni serwonapęd do konkretnej aplikacji? Przede wszystkim musimy określić cyklogram pracy maszyny, w której dany napęd będzie pracował - liczbę startów i stopów, wymagane prędkości i przyspieszenia, tryby pracy napędu, charakter aplikacji, rodzaj ruchu itp. Następny krok to kontakt z inżynierami aplikacyjnymi. Firma SEW-Eurodrive dysponuje specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni napęd wraz z systemem sterowania, jak również pomogą w procesie uruchomienia i optymalizacji. Takie rozwiązanie daje pewność, że otrzyma się produkt, który dokładnie spełnia wymagania.

Wśród serwonapędów oferowanych przez SEW-Eurodrive można wyróżnić dwie główne grupy produktów: serwonapędy asynchroniczne CT/CV oraz serwonapędy synchroniczne DS/CM.

Pierwsza grupa ma zastosowanie w aplikacjach, w których zewnętrzny moment bezwładności obciążenia jest duży w stosunku do inercji wirnika, np. wózek o dużej masie, jeżdżący po szynach. Napędy tego typu stosowane są również w aplikacjach, w których niezbędna jest duża moc. Serwonapędy synchroniczne natomiast przeznaczone są do aplikacji wymagających bardzo dużej dynamiki, np.: pozycjonery, podajniki itp. Charakteryzują się: mniejszymi gabarytami, możliwością pracy bez obcego chłodzenia w niskich zakresach obrotów i stałym momentem w szerokim zakresie obrotowym.

Wybór układu sterowania serwonapędami zależy od specyfiki aplikacji. W przypadku aplikacji, w których mamy do czynienie z wieloma napędami pracującymi w grupie, firma SEW-Eurodrive opracowała rozbudowane układy sterowania wieloosiowego MOVIAXIS, które w najbliższym czasie zastąpią starszą generację układów klasy MOVIDYN. W przypadku mniej rozbudowanych aplikacji, w których sterowane są poszczególne napędy oddzielnie, znakomicie spełniają swoją rolę falowniki programowalne MOVIDRIVE przeznaczone do sterowania poszczególnymi napędami.

Adam Pilszek
Specjalista ds. techniczno - handlowych
SEW-Eurodrive Polska sp. z o.o.

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl