Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
13 lipiec 2006.

Systemy wizyjne

Systemy wizyjne maszyn już od dłuższego czasu stanowiły istotny element systemów produkcji w zakładach przemysłu elektronicznego i półprzewodnikowego, jednakże spadające ceny komponentów oraz integracja tego typu układów, wraz z poprawiającymi się ich parametrami i osiągami, powodują obecnie wzrost ich popularności w zastosowaniach związanych z najrozmaitszymi dziedzinami działalności przemysłowej i produkcyjnej: branża samochodowa, pakowanie produktów, produkcja spożywcza i napoje, przemysł celulozowo-papierniczy i farmaceutyczny.

W większości typowych aplikacji tego typu systemów kamera umieszczona nad lub obok kontrolowanego punktu (elementu) przechwytuje w odpowiednim momencie jego obraz i przesyła do odpowiedniego procesora, zajmującego się obróbką zarejestrowanych obrazów. Zasadniczo procesor ten to wbudowane urządzenie przeznaczone do realizacji tej specyficznej funkcji lub też komputer PC wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Opisany tu układ sprzętowo-programowy systemu wizyjnego dokonuje odpowiedniej analizy zarejestrowanego obrazu - w celu realizacji jednego lub też kilku zadań, takich jak: stwierdzenie obecności lub nieobecności danego elementu/części na linii produkcyjnej, porównanie ze wzorcem - tak aby zapewnić właściwe ustawienie elementu, inspekcja kolorów, odczyt kodów paskowych i znaków charakterystycznych, wymiarowanie/ pomiar gabarytów oraz detekcja ewentualnych błędów lub uszkodzeń.

Konfiguracja systemów wizyjnych jest ściśle związana z konkretnym zastosowaniem i tak zróżnicowana, jak zróżnicowany jest rynek odbiorców tego typu systemów: przedsiębiorstwa produkcyjne, zakłady przemysłu ciężkiego, różnego rodzaju fabryki itp. Ceny systemów wizyjnych maszyn kształtują się od poziomu 3 000 zł dla prostych pakietów, składających się z pojedynczej kamery i podstawowej jednostki obróbki rejestrowanych sygnałów, do poziomu około 25 000 zł i więcej dla złożonych, zaawansowanych systemów - składających się: z wielu kamer o wysokich parametrach użytkowych, wielu elementów oświetlających, skomplikowanych pakietów oprogramowania wizyjnego oraz dużym potencjale funkcjonalnym. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie systemu wizyjnego maszyn jego potencjalni użytkownicy powinni wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, decydujących o trafności tejże decyzji. Należą do nich między innymi:

Wybór kamery. Wszystkie oferowane kamery różnią się miedzy sobą. Znaczna ilość popularnych i dostępnych na rynku kamer analogowych niestety nie jest odpowiednia i nie spełnia wymagań stawianych przez większość użytkowników. Wiele aplikacji bowiem wymaga dużej szybkości rejestracji (ilość rejestrowanych klatek na sekundę) oraz wysokiej rozdzielczości obrazu. Przy zakupie sprawdzić więc należy, czy oferowana kamera spełnia wymagania stawiane przez konkretną aplikację. Prostota użytkowania. Większość sprzedawców systemów wizyjnych wskazuje tę właśnie cechę jako jeden z najbardziej istotnych czynników wyróżniających poszczególne systemy dostępne na rynku. Potencjalny nabywca, dokonując profesjonalnej oceny systemów wizyjnych maszyn, powinien głównie skupić się na tym, jak szybko dany system może być zainstalowany i właściwiesparametryzowany do realizacji określonych zadań oraz jak wygląda kwestia jego późniejszego utrzymania. Najczęściej sprawdza się tu poniższa zasada: im bardziej skomplikowany i wyrafinowany system, tym większe jest prawdopodobieństwo, iż użytkownik będzie musiał dodatkowo zapłacić specjaliście za jego integrację i sprawną implementację.

Oprogramowanie: konfiguracja kontra programowanie.
Oprogramowanie bazujące na zasadzie doboru konfiguracji zazwyczaj zawiera tzw. wbudowane funkcje, które mogą być w prosty sposób wybierane i stosowane, przy użyciu prostych operacji wyboru opcji w menu na ekranie komputera. Pakiety oprogramowania bazujące na kompleksowym programowaniu aplikacji pozwalają użytkownikowi na zapisanie własnej funkcji, tworzonej w jednym z języków wysokiego poziomu, jak np. C, Visual Basic lub też w specjalizowanym języku danego producenta. Aplikacje tworzone pakietami konfiguracyjnymi są zwykle bardzo łatwe w użytkowaniu i obsłudze, jednakże nie są one tak elastyczne i nie mają tak znacznego potencjału możliwości, jak to ma miejsce w przypadku oprogramowania wykorzystującego programowanie funkcji. Warto jednak pamiętać, iż ta druga opcja pakietów programowych jest ogólnie trudniejsza w użytkowaniu i wymaga obsługi przez doświadczony personel i programistów.

Możliwości rozbudowy systemu. Jeżeli planowana w danym momencie aplikacja dla systemu wizyjnego wymaga jedynie zastosowania jednej kamery, np. do detekcji obecności/nieobecności elementu, nabywca szczególnie mocno powinien rozważyć, czy ostatecznie w przyszłości nie będzie konieczne zastosowanie dodatkowych elementów systemowych: kilku kamer, dodatkowych elementów doświetlających czy też bardziej zaawansowanego i funkcjonalnego oprogramowania. W przypadku stwierdzenia, iż taka rozbudowa może okazać się niezbędna, tenże nabywca powinien zwiększyć planowane wydatki na zakup systemu, który w przyszłości umożliwi jej realizację.(...)

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze Control Engineering
Zachęcamy do lektury

Źródło: Control Engineering
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl