Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
2 sierpień 2006.

Układy napędowe z bezszczotkowymi silnikami prądu stałego - cz. 1

Układy napędowe z bezszczotkowymi silnikami prądu stałego znajdują coraz szersze zastosowanie głównie ze względu na swe liczne zalety. Przy pracy ciągłej silnika ważnym argumentem ich użycia jest wysoka sprawność. W układach przenośnych argumentem tym jest mała masa i gabaryty silnika. Do tych zalet dochodzi duża trwałość i cicha praca układu napędowego. Prosta konstrukcja układu sterowania do bezszczotkowego silnika prądu stałego przyczynia się w znacznym stopniu do zmniejszenia ceny układu napędowego i z powodzeniem może on cenowo konkurować z układami napędowymi wyposażonymi w silniki asynchroniczne, nad którymi góruje pod względem sprawności i dynamiki. W wielu zastosowaniach ważnym elementem jest także duża przeciążalność i szybkie hamowanie. 
W pracy przedstawiamy układ napędowy przeznaczony do przewijania reklam. Dotychczas w reklamach tych stosowano silniki komutatorowe.  Jak wiadomo wymagają one częstych przeglądów, a ich trwałość jest wielokrotnie mniejsza od trwałości silników bezszczotkowych.

Konstrukcja silnika
Przy konstruowaniu silnika wykorzystano typowe blachy oraz tarcze łożyskowe dotychczasowego silnika typu Seg45-2A. Blachy stojana tego silnika mają średnicę wewnętrzną 45 mm i zewnętrzną 80 mm oraz 24 żłobki. Na podstawie założonych parametrów: prędkości obrotowej i momentu określono długość pakietu stojana i parametry uzwojenia. Założono przy tym, że na wirniku przyklejony będzie czterobiegunowy, segmentowy magnes spiekany z materiału o  następujących parametrach: Br=1,2 T i Hc=950 kA/m. W celu określenia wysokości magnesu nie powodującego nasyceń obwodu magnetycznego przeprowadzono obliczenia w programie FEMM. Wybrane wyniki tych obliczeń przedstawiono na rysunkach 1 i 2.

Rys.1. Obraz indukcji przy prostopadłych osiach wirnika i stojana

Rys.2. Obraz indukcji w szczelinie silnika przy braku zasilania

Następnym etapem obliczeń było wyznaczenie liczby zwojów uzwojenia silnika dla określonego napięcia zasilania. Przy założeniu prostych zębów stojana i prostych magnesów w silnikach tego typu występuje znaczny moment zaczepowy. W celu jego minimalizacji  zastosowano niepełne wypełnienie magnesem podziałki biegunowej. Przeprowadzone obliczenia wykazały, że dla wybranego obwodu magnetycznego minimalny moment zaczepowy występuje przy rozpiętości kątowej magnesu równej 75o. Po przeprowadzeniu obliczeń zbudowano prototyp silnika. Wirnik silnika wykonano w postaci stalowego walca, na powierzchni którego przyklejono neodymowe magnesy. Na zdjęciu nr 1 przedstawiono wirnik silnika, na zdjęciu nr 2 uzwojony stojan, a zdjęcie nr 3 przedstawia kompletny silnik.


 
 

Zdjęcie nr 1. Wirnik silnika z naklejonymi magnesami

 

Zdjęcie nr 2. Uzwojony stojan

 

Zdjęcie nr 3. Widok wykonanego silnika

Zbigniew GORYCA

Zapraszamy  do lektury  drugiej części artykułu dnia 08.08.2006

Źródło: Energoelektronika.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl