Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
4 sierpień 2006.

Rozproszony system pomiarowy z transmisją danych w sieci elektroenergetycznej

W referacie zaprezentowano system pomiarowy przeznaczony do zbierania danych z liczników energii elektrycznej wykorzystujący technologię PLC (Power Line Communication). Przedstawiono wyniki badań jakości transmisji danych w sieci energetycznej w opisywanym systemie. Opisano wyniki badań głowicy optycznej pozyskującej dane z indukcyjnych liczników energii elektrycznej. Przedstawiono koncepcję rozwojową opisanego systemu pomiarowego polegającą na zastosowaniu technologii sensor network.
 
Wprowadzenie
Zapowiadana deregulacja rynku dostaw energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych spowoduje konieczność wprowadzenia przez dostawców energii zaawansowanych metod odczytów stanów liczników energii elektrycznej. Autorzy referatu przebadali doświadczalny system automatycznych odczytów stanów liczników.
Badany system składał się z kilkunastu liczników energii elektrycznej zainstalowanych u odbiorców indywidualnych w domu wielorodzinnym oraz koncentrator a zbierającego dane z l iczni ków. Ja ko s ystem transmisji danych między licznikami a koncentratorem wybrano transmisję danych w energetycznej sieci zasilającej (power line communication ? PLC). Systemy transmisji PLC są rozwijane na świecie od wielu lat, niemniej w Polsce, poza nielicznymi aplikacjami nie znalazły dotychczas uznania. Autorzy wybrali ten system ze względu na oczywisty fakt, że
dostawcy energii elektrycznej są właścicielami sieci energetycznych i narzucającym się rozwiązaniem jest zastosowanie tego medium transmisji. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej stosowanie transmisji PLC zostało uregulowane przez normę europejską PN-EN 50065 [1]. Zbudowany system transmisji jest zgodny z tą normą.

Konfiguracja badanego systemu pomiarowego
Badany system pomiarowy składał się z piętnastu jednofazowych liczników energii elektrycznej wyposażonych w przystawki komunikacyjne oraz koncentratora danych zainstalowanego na przyłączu budynku WLZ (wewnętrzna linia zasilająca). W systemie zastosowano liczniki energii elektrycznej z wyjściem impulsowym wyposażone w przystawki transmisyjne. Dane o zużyciu energii elektrycznej były pozyskiwane za pomocą wejścia impulsowego przystawki. Aby można było w przyszłości wykorzystać zainstalowane już liczniki energii elektrycznej bez żadnego interfejsu elektrycznego, przewidziano możliwość dołączenia do przystawki głowicy optycznej pozyskującej informację z obrotów tarczy licznika.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze PAR
Zachęcamy do lektury

Źródło: PAR
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl