Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe


10 sierpień 2006.

Nowa generacja osprzętu łączeniowego w wykonaniu przeciwwybuchowym

Obecnie osprzęt łączeniowy przewidziany do pracy w strefach zagrożonych wybuchem jest projektowany tak, by spełniał wymagania dyrektywy ATEX. Oferta firmy steute obejmuje szereg tego typu urządzeń, w tym dość szczególnych, jak np. blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa. Dostępne są także urządzenia bezprzewodowe - bardzo nowatorskie rozwiązania, przynoszące konstruktorom wielorakie korzyści.

Przepisy ATEX związane z ochroną ludzi i maszyn pracujących w warunkach zagrożenia wybuchowego zaczęły obowiązywać w Polsce wraz z wejściem do Unii Europejskiej. Dla innych krajów Unii przepisy te są również stosunkowo nowe: "dyrektywa dla producentów", czyli ATEX 95 (94/9/EC), obowiązuje od 1 lipca 2003 roku, podobnie jak "dyrektywa dla użytkowników", czyli ATEX 137 (99/92/EC). Nowe przepisy obejmują również zakłady które istniały przed 30 czerwca 2003 roku.

Wybuch pyłów: Ryzyko w wielu gałęziach przemysłu

W nowych przepisach ATEX znacznie więcej uwagi poświęcono wybuchowi pyłów, ma to mocne uzasadnienie. Eksperci wyliczyli, że w przemyśle zdarza się co najmniej 10 razy więcej eksplozji pyłów niż gazów. Jest to po części spowodowane tym, że wybuchy gazu występują głównie w zakładach chemicznych i rafineriach, gdzie pracownicy w pełni zdają sobie sprawę z zagrożenia, natomiast ryzyko wybuchu pyłów istnieje w wielu gałęziach przemysłu, a często nie jest w pełni uświadomione.
Dla laika może się to wydawać dziwne, jak wiele popularnych materiałów jest podatnych na wybuch, o ile występują w formie pyłu zmieszanego w odpowiednich proporcjach z tlenem z atmosfery. Wystarczy jedna iskra, aby zapalić wybuchową mieszaninę. Zjawisko to dotyczy takich materiałów jak: pył drzewny, mąka, kakao, tworzywa sztuczne i inne pyły organiczne. Nawet metale lekkie, jak aluminium czy magnez, są w pewnych warunkach silnie wybuchowe. Dlatego konstruktorzy maszyn przeznaczonych do pracy w zapylonym środowisku muszą przestrzegać zaleceń ATEX 95, a operatorzy muszą brać pod uwagę przepisy ATEX 137, które obligują ich m.in. do dokumentowania zagrożeń i mających im zapobiec pomiarów.
 
Nieograniczony wybór

Każdy element maszyny przeznaczonej do pracy w atmosferze wybuchowej musi być certyfikowany zgodnie z przepisami ATEX 95. Na szczęście nie ogranicza to inżynierów w wyborze wyłączników. Przeciwnie: do ich dyspozycji jest szeroka gama urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, które są projektowane i produkowane przez firmę steute. Oferta obejmuje m.in. wyłączniki pozycyjne i krańcowe, wyłączniki i czujniki bezpieczeństwa, wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego, wyłączniki nożne, czujniki indukcyjne i blokady elektromagnetyczne. Są one przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem gazów (strefa 1 i 2) oraz pyłów (strefa 11 i 21).
 
Najnowsza technologia

Tak jak w innych dziedzinach, także w zakresie przeciwwybuchowego osprzętu łączeniowego steute oferuje wiele innowacyjnych produktów - np. bezdotykowe czujniki bezpieczeństwa, które coraz częściej zastępują rozwiązania mechaniczne. Jednym z nich jest czujnik EEx RC Si M30 w obudowie cylindrycznej, współpracujący z kodowanym magnesem - fot. 1. Nie może on zostać przełączony konwencjonalnym magnesem, co zapewnia podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zapobiega manipulacjom.

Fot. 1. Wśród nowości z zakresu osprzętu łączeniowego w wykonaniu przeciwwybuchowym znajduje się moduł przekaźnikowy bezpieczeństwa współpracujący z czujnikiem EEx RC Si M30 oraz innymi wyłącznikami bezpieczeństwa

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze PAR
Zachęcamy do lektury

Źródło: PAR
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl