Dziś jest piątek, 3 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
18 sierpień 2006.

Rejestracja sporadycznych zaburzeń w sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia zakładu przemysłowego

W referacie przedstawia się system pomiarowy do wykrywania i rejestracji zaburzeń w sieci energetycznej niskiego napięcia, zestawiony z typowej aparatury pomiarowej i komputera PC. Zaburzenia mogą być identyfikowane na podstawie analizy kształtu krzywej napięcia oraz zmian jej wartości skutecznej. Algorytm identyfikacji zaburzeń może być łatwo modyfikowany poprzez zmianę oprogramowania sterującego. Prezentuje się przykładowe wyniki pomiarów uzyskane w rzeczywistej sieci energetycznej niskiego napięcia zakładu przemysłowego.

Odbiorniki elektryczne do prawidłowej pracy wymagają zasilania energią elektryczną o odpowiedniej jakości, która jest zależna zarówno od parametrów napięcia w punkcie dostarczania energii przez jej dostawcę, jak również od warunków pracy wewnętrznej sieci elektroenergetycznej w zakładzie przemysłowym. Zdarzenia pochodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego, oddziałujące na urządzenie lub sieć zasilającą, które zakłócają ich poprawne działanie są nazywane zaburzeniami. Występują one zazwyczaj sporadycznie, co utrudnia ich analizę i ustalenie źródła pochodzenia. Szczególnie podatne na oddziaływanie zaburzeń są systemy informatyczne i czuła aparatura kontrolno-pomiarowa. Dlatego też istotnym problemem jest monitorowanie pracy sieci, rejestracja występujących w niej zaburzeń i ustalanie źródeł w celu ich eliminacji.

Wymagania jakości energii elektrycznej dostarczanej do odbiorcy są określone w licznych dokumentach, takich jak: Prawo Energetyczne , Rozporządzenie Ministra Gospodarki  oraz Polskie Normy. Jednocześnie są określone wymagania dla urządzeń dołączanych do sieci energetycznej, które mogłyby negatywnie wpłynąć na parametry jakościowe napięcia zasilającego . Dodatkowo, dla sieci zakładów przemysłowych określono trzy klasy środowiska elektromagnetycznego ze zdefiniowanymi poziomami kompatybilności, odpowiednimi do zasilania urządzeń o różnej wrażliwości na zaburzenia .
Jak wskazują badania, ponad 45 % awarii systemów komputerowych jest spowodowanych niewłaściwą pracą sieci zasilających. Do najczęstszych przyczyn tych awarii należą zapady napięcia, które stanowią aż 87 % wszystkich zaburzeń skutkujących awariami systemów informatycznych; w dalszej kolejności należy wymienić: udary napięcia - 7,4 %, zaniki napięcia - 4,7 % oraz podwyższenia napięcia - 0,7 %. Pozostałe zaburzenia stanowią tylko 0,2 %.(...)

 

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze PAR
Zachęcamy do lektury

Źródło: PAR
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl