Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
5 październik 2006.

Laserowe przetworniki żyroskopowe do pomiaru parametrów ruchu obrotowego

Optyczne przetworniki interferometryczne stosuje się min. w dokładnych pomiarach wielkości geometrycznych w przemyśle maszynowym i elektrotechnicznym, w badaniach właściwości optycznych materiałów oraz w nanometrii i analizie obrazów. W ostatnich dziesięcioleciach opracowano jednolaserowe dwuwiązkowe żyroskopy pierścieniowe o symbolu RLG (Ring Laser Gyroscopes), a następnie żyroskopy światłowodowe FOG (Fiber-Optic Gyroscopes ) jako inercjalne przetworniki do pomiarów kierunku i kąta obrotu.

Działają one podobnie jak klasyczny interferometr Sagniaca z 1910 r., ale są wytwarzane z wykorzystaniem najnowszych możliwości technologicznych optyki i elektroniki.

Podstawą ich działania jest stałość prędkości światła w ośrodku jednorodnym (próżnia, powietrze, światłowód) i jej niezależność od prędkości źródła i detektora. Przy prędkości obrotowej przetwornika zgodnej z kierunkiem obiegu wiązki światła droga tej wiązki wydłuża się i faza wzrasta, zaś dla wiązki o kierunku przeciwnym - w takim samym stopniu maleje. Ich tory optyczne nie zawierają części ruchomych.

Sygnał wyjściowy detektora obserwującego interferencję obu wiązek zależy od ich wypadkowej różnicy faz Dj. Jest ona proporcjonalna do zmiany prędkości kątowej vr = -  układu od jej dt wartości początkowej (zwykle wr0 = 0) i stanowi podstawowy sygnał pomiarowy takich przetworników, wykrywany jako zmiana długości fali Dl lub różnica częstotliwości Df. Po scałkowaniu tego sygnału otrzymuje się przyrost kąta obrotu a od położenia początkowego, a po zróżniczkowaniu przyspieszenie kątowe. Różnicę fazy Dj wiązek przetwornika mierzy się w różnych układach optoelektronicznych.

Takie inercjalne przetworniki żyroskopowe buduje się na ogół z ciągłymi źródłami laserowymi. Opracowano też prototypowe rozwiązania ze źródłami impulsowymi. Produkowane są przetworniki do pomiaru parametrów obrotu względem jednej, dwu oraz trzech osi. Oparte są na nich inercjalne systemy nawigacji i sterowania morskie i lotnicze, do celów wojskowych i cywilnych.

Przetworniki te są już dostępne jako niedrogie moduły scalone wraz z elektroniką do badania parametrów jazdy samochodów i do systemów ich nawigacji współpracujących z odbiornikiem sieci satelitarnej GPS, do robotów przemysłowych, stabilizacji platform o różnym przeznaczeniu i do opracowanych ostatnio jednoosobowych transporterów jednoosiowych typu Segway.

 Możliwości tych przetworników są ogromne, ale w Polsce są one jeszcze zbyt mało znane.(...)

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w aktualnym numerze PAR.  Zapraszamy do lektury

Źródło: PAR
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl