Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
16 styczeń 2004.

Systemy wizyjnej kontroli jakości przyszłością produkcji

  Bardzo często systemy wizyjnej kontroli jakości utożsamiane są z systemami monitoringu. Nic bardziej mylnego. Na pewno oba rejestrują obraz, ale systemy wizyjnej kontroli jakości mają dodatkowo za zadanie przeanalizować obraz pod kątem jego poprawności. Wszyscy producenci wiedzą, że wczesne wykrycie usterek produktu na linii produkcyjnej umożliwia zminimalizowanie kosztów związanych z usuwaniem ich na dalszych etapach produkcji. Najczęstsze błędy, jakie występują na liniach, są spowodowane niedokładnością pracy maszyny lub defektem obrabianego obiektu. Badanie poprawności pracy wykonanej przez urządzenie można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym, najczęściej jeszcze używanym w automatyce, jest wykorzystanie decyzji człowieka, który porównując obecny efekt pracy urządzenia ze wzorcem, wydaje decyzję o poprawności wykonania zadania. Zdolności percepcyjne człowieka są ograniczone i często nie jest on w stanie nadążyć w poprawnej ocenie szybko przesuwających się półproduktów czy elementów. Jednak decydującym elementem zawodności człowieka jest znużenie wykonywaną czynnością i zmęczenie, które znacznie obniża jego efektywność. Drugi sposób to zastosowanie urządzeń przeznaczonych do kontroli jakości procesu. Są to systemy wizyjne wyposażone w kamery i odpowiednie oprogramowanie, które analizuje uzyskany obraz i na podstawie zaimplementowanych algorytmów przeprowadza właściwą kontrolę. Dwie główne zalety tego typu rozwiązania to duża prędkość kontroli jakości (do kilkunastu analiz na sekundę) i możliwość pracy 24 godziny na dobę. Poprawność działania tego rozwiązania sięga 100%, co sprawia, że zbędne koszty, będące konsekwencją wyprodukowania i sprzedania produktu niespełniającego stawianych mu wymagań, są zminimalizowane.

 

 

Kamera ze zintegrowanym oświetleniem

 

  Producenci przemysłowych systemów kontrolnych oferują wiele produktów oraz narzędzi programistycznych do tworzenia systemów kontroli jakości. Najczęściej spotykanymi urządzeniami do przechwytywania obrazu są kamery DVT firmy Cognex oraz systemy firmy SICK. Są łatwe w obsłudze i programowaniu. Dalsza część artykułu będzie oparta na kamerze DVT, jakkolwiek systemy wizyjne innych producentów mają te same możliwości.

  Oprogramowanie INTELLECT jest integralną częścią kamer DTV. Ma ono wiele zalet, m.in. to, że jest bezpłatnym systemem z możliwością pracy bez kamery poprzez emulowanie urządzenia. Daje to użytkownikowi możliwość przeprowadzenia wstępnych badań bez narażania się na jakiekolwiek koszty związane z wypożyczeniem lub zakupem sprzętu. Jedyne, co należy mieć, to zdjęcia kontrolowanych obiektów wykonane w odpowiedniej rozdzielczości.

Czujniki wizyjne a systemy wizyjne

  Rynek automatyki przemysłowej oferuje dwa rozwiązania do wizyjnej kontroli jakości: czujniki oraz systemy wizyjne. Mimo że w obydwu przypadkach efekt powinien być taki sam, to zrozumienie różnic jest podstawą doboru odpowiedniego rozwiązania do stawianego problemu. Nietrudno zauważyć, że czujniki są inwestycją tańszą, są małe i łatwo konfigurowalne oraz zużywają mniej mocy. Systemy wizyjne mają o wiele bardziej rozbudowaną warstwę sprzętową oraz programową, co daje więcej możliwości zastosowania. Dostarczają też więcej danych na wyjściu (np. wyniki pomiarów) w przeciwieństwie do czujników, które informują jedynie, czy określony warunek jest spełniony, czy nie. Najbardziej złożone czujniki mogą cenowo zbliżyć się do średniej jakości systemu wizyjnego. Wraz z niską ceną wiąże się mała rozdzielczość, czyli także słabsze możliwości w porównaniu z systemami wizyjnymi. Poza tym czujniki nie radzą sobie z trudnymi warunkami panującymi czasami w miejscu pracy.

Pełna treść artykułu dostępna jest w drukowanej wersji miesięcznika.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl