Dziś jest piątek, 17 styczeń 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8053 +0.22% 1EUR 4.2344 -0.01% 1GBP 4.9682 +0.24%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
20 styczeń 2020
Programowanie sterowników PLC Siemens SIMATIC S7-300 - poziom podstawowy 
więcej
23 styczeń 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 75 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
23 styczeń 2007.

Jakość energii elektrycznej w obiekcie przemysłowym

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów parametrów napięcia zasilającego w instalacji elektrycznej zakładu przemysłowego wyposażonego w dużą liczbę odbiorników nieliniowych. W czasie pracy wymienionych urządzeń rejestrowano miernikiem parametrów sieci niewielkie zmiany napięcia zasilającego w zakresie 2,3%÷3,1%UN (kwantyl 95% wartości średnich) o zawartości harmonicznych THD nieprzekraczającej 7%. Rejestrowano krótkotrwałe wzrosty THD nawet do 12% obliczane w kolejnych 160 ms okresach. Wysoki poziom harmonicznych w napięciu zasilającym powodowały urządzenia elektryczne pobierające prądy odkształcone zawierające duże wartości 5. i 7. harmonicznej, powodujące m.in. uszkodzenie kondensatorów w baterii do poprawy współczynnika mocy cos.

Powszechnie stosowane układy elektroniczne w sterowaniu urządzeń produkcyjnych i przesyłaniu danych w obiektach przemysłowych są wrażliwe na przepięcia i zapady napięcia zasilającego. Przy wymienionych zaburzeniach w instalacji elektrycznej układy sterujące mogą powodować niepoprawną pracę części silnoprądowej urządzeń (przekształtniki napięcia, napędy silników, spawarki elektryczne itp.), prowadzącą do utraty kontroli nad właściwym przebiegiem poszczególnych etapów procesu produkcyjnego [1]. Zapewnienie przez spółkę dystrybucyjną energii elektrycznej odpowiedniej jakości energii zgodnie z rozporządzeniem [2] i normą [3] zasadniczo dotyczy częstotliwości, czasu długotrwałych przerw w zasilaniu, poziomu napięcia i jego kształtu w przyłączu zakładu przemysłowego. Natomiast w obiekcie przemysłowym obowiązują już wymagania podane w normie [4], w zależności od klasy stosowanych urządzeń. Norma określa, podobnie jak dla sieci publicznych, szereg wymagań w zakresie poziomu napięć, składowych harmonicznych napięcia, zapadów, krótkotrwałych przerw w zasilaniu, podając jednoznaczne dla prawidłowej eksploatacji odbiorników energii elektrycznej wartości odniesienia. 

Należy nadmienić, że często sam odbiorca wprowadza niewłaściwą jakość energii wskutek korzystania z dużej liczby odbiorników o charakterze nieliniowym lub eksploatacji nieprawidłowo zaprojektowanej instalacji (np. niewłaściwy dobór przekrojów i zabezpieczeń). Występują wówczas znaczne odkształcenia napięcia w sieci oraz przypadkowe wyłączenia utrudniające prawidłową eksploatację urządzeń.

W normie [4] podano poziomy kompatybilności dla następujących zaburzeń przewodzonych małej częstotliwości w sieciach zakładów przemysłowych:

  • zmiana napięcia,
  • zapad napięcia,
  • krótkotrwała przerwa w zasilaniu,
  • niesymetria napięcia,
  • odchylenie częstotliwości,
  • harmoniczne i interharmoniczne napięcia.

Dopuszczalne wartości zaburzeń uzależniono od klas środowiska elektromagnetycznego, w których eksploatowane są urządzenia odbiorcze (tab. 1). Klasa 1. dotyczy urządzeń wrażliwych na jakość energii elektrycznej, takich jak oprzyrządowanie laboratoriów technologicznych, urządzenia automatyki i zabezpieczeń, niektóre komputery, przyłączanych w miejscach, w których zapewniono dodatkową ochronę przed zaburzeniami. Poziomy kompatybilności w tej klasie są niższe w porównaniu z siecią publiczną [3]. Klasa 2. dotyczy zasadniczo wewnętrznych miejsc przyłączenia urządzeń w instalacji obiektu przemysłowego oraz wspólnych miejsc połączenia z siecią publiczną. Poziomy kompatybilności tej klasy są podobne jak dla sieci publicznych, podane w wymaganiach normy [3] i rozporządzeniu [2].

Dla urządzeń przyłączonych w środowisku przemysłowym wydzielono dodatkową klasę 3. o wyższych poziomach kompatybilności dla niektórych zaburzeń podanych w klasie 2. Klasę tę należy przyjąć w przypadku eksploatacji odbiorników zasilanych z przekształtników, urządzeń spawalniczych, urządzeń o znacznych wahaniach pobieranej mocy.

Pełna treść artykułu dostępna jest w drukowanej wersji miesięcznika.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl