Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
23 styczeń 2007.

Jakość energii elektrycznej w obiekcie przemysłowym

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów parametrów napięcia zasilającego w instalacji elektrycznej zakładu przemysłowego wyposażonego w dużą liczbę odbiorników nieliniowych. W czasie pracy wymienionych urządzeń rejestrowano miernikiem parametrów sieci niewielkie zmiany napięcia zasilającego w zakresie 2,3%÷3,1%UN (kwantyl 95% wartości średnich) o zawartości harmonicznych THD nieprzekraczającej 7%. Rejestrowano krótkotrwałe wzrosty THD nawet do 12% obliczane w kolejnych 160 ms okresach. Wysoki poziom harmonicznych w napięciu zasilającym powodowały urządzenia elektryczne pobierające prądy odkształcone zawierające duże wartości 5. i 7. harmonicznej, powodujące m.in. uszkodzenie kondensatorów w baterii do poprawy współczynnika mocy cos.

Powszechnie stosowane układy elektroniczne w sterowaniu urządzeń produkcyjnych i przesyłaniu danych w obiektach przemysłowych są wrażliwe na przepięcia i zapady napięcia zasilającego. Przy wymienionych zaburzeniach w instalacji elektrycznej układy sterujące mogą powodować niepoprawną pracę części silnoprądowej urządzeń (przekształtniki napięcia, napędy silników, spawarki elektryczne itp.), prowadzącą do utraty kontroli nad właściwym przebiegiem poszczególnych etapów procesu produkcyjnego [1]. Zapewnienie przez spółkę dystrybucyjną energii elektrycznej odpowiedniej jakości energii zgodnie z rozporządzeniem [2] i normą [3] zasadniczo dotyczy częstotliwości, czasu długotrwałych przerw w zasilaniu, poziomu napięcia i jego kształtu w przyłączu zakładu przemysłowego. Natomiast w obiekcie przemysłowym obowiązują już wymagania podane w normie [4], w zależności od klasy stosowanych urządzeń. Norma określa, podobnie jak dla sieci publicznych, szereg wymagań w zakresie poziomu napięć, składowych harmonicznych napięcia, zapadów, krótkotrwałych przerw w zasilaniu, podając jednoznaczne dla prawidłowej eksploatacji odbiorników energii elektrycznej wartości odniesienia. 

Należy nadmienić, że często sam odbiorca wprowadza niewłaściwą jakość energii wskutek korzystania z dużej liczby odbiorników o charakterze nieliniowym lub eksploatacji nieprawidłowo zaprojektowanej instalacji (np. niewłaściwy dobór przekrojów i zabezpieczeń). Występują wówczas znaczne odkształcenia napięcia w sieci oraz przypadkowe wyłączenia utrudniające prawidłową eksploatację urządzeń.

W normie [4] podano poziomy kompatybilności dla następujących zaburzeń przewodzonych małej częstotliwości w sieciach zakładów przemysłowych:

  • zmiana napięcia,
  • zapad napięcia,
  • krótkotrwała przerwa w zasilaniu,
  • niesymetria napięcia,
  • odchylenie częstotliwości,
  • harmoniczne i interharmoniczne napięcia.

Dopuszczalne wartości zaburzeń uzależniono od klas środowiska elektromagnetycznego, w których eksploatowane są urządzenia odbiorcze (tab. 1). Klasa 1. dotyczy urządzeń wrażliwych na jakość energii elektrycznej, takich jak oprzyrządowanie laboratoriów technologicznych, urządzenia automatyki i zabezpieczeń, niektóre komputery, przyłączanych w miejscach, w których zapewniono dodatkową ochronę przed zaburzeniami. Poziomy kompatybilności w tej klasie są niższe w porównaniu z siecią publiczną [3]. Klasa 2. dotyczy zasadniczo wewnętrznych miejsc przyłączenia urządzeń w instalacji obiektu przemysłowego oraz wspólnych miejsc połączenia z siecią publiczną. Poziomy kompatybilności tej klasy są podobne jak dla sieci publicznych, podane w wymaganiach normy [3] i rozporządzeniu [2].

Dla urządzeń przyłączonych w środowisku przemysłowym wydzielono dodatkową klasę 3. o wyższych poziomach kompatybilności dla niektórych zaburzeń podanych w klasie 2. Klasę tę należy przyjąć w przypadku eksploatacji odbiorników zasilanych z przekształtników, urządzeń spawalniczych, urządzeń o znacznych wahaniach pobieranej mocy.

Pełna treść artykułu dostępna jest w drukowanej wersji miesięcznika.

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl