Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
29 marzec 2007.

Ujarzmiamy przepięcia

Kwestia uzyskania skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej jest bardzo istotna dla wszystkich użytkowników sieci elektroenergetycznych. Beziskiernikowe ograniczniki przepięć zbudowane z warystorów tlenkowych, dzięki doskonałym parametrom charakterystyki prądowo-napięciowej, są obecnie niezastąpionym elementem chroniącym wszelkie urządzenia elektryczne. Stosowane są one jako zabezpieczenie systemów zasilania i rozdziału mocy, transformatorów, silników dużej mocy, odbiorców przemysłowych i indywidualnych. W związku z tym obserwuje się znaczne zapotrzebowanie na ograniczniki przepięć niskiego i średniego napięcia.

ASA-wersja z odłącznikiem w stanie normalnej pracyASA - wersja z odłącznikiem po uszkodzeniu warystora

Dla projektantów i wykonawców ważny jest nie tylko odpowiedni dobór parametrów tych urządzeń, ale również wybór konkretnego urządzenia spośród oferty różnych producentów. O wyborze tym decydują następujące czynniki: cena, kompleksowość przedstawianej oferty oraz jej warunki i niestety, coraz częściej brana pod uwagę jako ostatnia - jakość, która jest gwarancją poprawności działania i długości życia produktu. Doskonałym urządzeniem do ograniczania przepięć byłoby urządzenie, które posiadałoby połączone wszystkie te cechy, czyli niską cenę, odpowiednie parametry ASA ASA-wersja z odłącznikiem w stanie normalnej pracy techniczne, badania na zgodność z najnowszymi normami i urządzenie odłączające w standardzie. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to możliwe. Oczekiwanie jak najniższej ceny, jako praktycznie jedynego kryterium wyboru powoduje, że pojawił się popyt na tańszy, często gorszy produkt. Apator od kilku lat stara się zmienić ten trend. Zapewnia Klientom wysoką jakość swoich wyrobów, popartą badaniami i umiarkowane ceny. Firma w 2003 r. zdecydowała się rozpocząć produkcję nowego rodzaju wyrobów, które byłyby najlepsze z dostępnych w tej branży, na krajowym rynku. Założenie było jasne - stawiamy na jakość. Apator posiada własne biuro konstrukcyjne, ASA - wersja z odłącznikiem po uszkodzeniu warystora wyposażone w nowoczesne oprogramowanie komputerowe, wspomagające proces projektowania, doświadczoną kadrę oraz laboratorium do prób ograniczników na każdym etapie ich produkcji. Wszystkie wyroby powstają zgodnie z wytycznymi najnowszych norm zharmonizowanych. Po wdrożeniu napowietrznych ograniczników przepięć niskiego napięcia ASA, firma zgodnie z przyjętą wcześniej strategią wykonała kolejny ważny krok. W sierpniu 2004 r. uruchomiono produkcję kolejnego aparatu z rodziny - ograniczników z odłącznikiem, który w prosty i skuteczny sposób sygnalizuje uszkodzenie aparatu. Odłącza na trwałe elektrodę uziomową, co zapobiega zwarciu doziemnemu i przerwom w zasilaniu. Ogranicznik ten został dobrze przyjęty na rynku. Pracownia konstrukcyjna prowadziła prace projektowe oraz badania kolejnego ogranicznika, którego głównym elementem, tak jak poprzednich, są warystory własnej produkcji. Zastosowane w ogranicznikach warystory z tlenków metali, produkowane według własnej wysoko wyspecjalizowanej ceramicznej technologii półprzewodnikowej decydują, że wyrób plasuje się wśród najnowocześniejszych produktów tej grupy znajdujących się na rynku.

Napowietrzne ograniczniki przepięć średniego napięcia typu ASM

Rok później wszedł do produkcji napowietrzny ogranicznik średniego napięcia typu ASM w osłonie silikonowej. Rozszerzenie oferty produkcyjnej o ograniczniki średniego napięcia jest spełnieniem oczekiwań odbiorców energetyki zawodowej. Pierwszym etapem było wdrożenie najbardziej popularnej wersji o napięciu trwałej pracy 18 kV (zdjęcie ASM). Konieczność konkurowania nieustannie stawia przed firmami nowe wyzwania. W Apatorze przekłada się to na rozwój i stałe dążenie do poszerzania oferty. Ubiegłoroczne inwestycje umożliwiły produkcję i oferowanie Klientom pełnej gamy napięciowej ASMów o napięciach trwałej pracy od 4 do 36 kV, a także wnętrzowych ograniczników średniego napięcia ASW, powstałych na bazie ASMów. W 2006 roku odpowiadając na sygnały z rynku, rozpoczęto produkcję zupełnie nowego na polskim rynku wyrobu - ASI, łączącego w sobie cechy dwóch wyrobów: ogranicznika przepięć i izolatora odciągowego. Wyrób powstawał we współpracy z Klientami, uwzględniając ich sugestie, dotyczące walorów technicznych oraz eksploatacyjnych. Ograniczniki te znajdują zastosowanie szczególnie w uproszczonych słupowych stacjach transformatorowych STSuz 15/ 0,4, a także przy budowie linii napowietrznych w osłonach izolacyjnych. Wprowadzenie do eksploatacji ograniczników typu ASI stwarza możliwość uzyskania znaczących oszczędności w budowie słupowych stacji transformatorowych w sieciach rozdzielczych średniego napięcia. Dotychczas na liniach napowietrznych istniała konieczność montowania równolegle izolatora, odpowiedzialnego za przenoszenie obciążeń mechanicznych (utrzymanie linii) oraz ogranicznika przepięć, odpowiedzialnego za ochronę izolacji urządzeń.

Ograniczniki przepięć typu ASI

Rozwiązanie: ogranicznik - izolator łączy obie te funkcje, co pozwala na wyeliminowanie części izolatorów i obniżenie kosztów budowy linii. Podstawowe cechy innowacyjne takiego rozwiązania to zastosowanie warystorów z tlenków cynku z centralnie umieszczonym otworem, o odpowiednio zmodyfikowanej mikrostrukturze ceramiki oraz wykorzystanie szkłoepoksydowego pręta umieszczonego osiowo wewnątrz otworów warystorów. Pręt ten dzięki elastycznym właściwościom spina warystory oraz stanowi element nośny ogranicznika (podobnie jak w konstrukcjach izolatorów kompozytowych). Silikon wypełnia przestrzeń pomiędzy prętem a rdzeniem warystorowym. Osłona zewnętrzna z kloszami izolacyjnymi uzyskiwana jest metodą wulkanizacji kauczuku silikonowego bezpośrednio na rdzeniu warystorowym. Podczas pierwszych prezentacji promujących ASI, często zadawano pytanie, czy stosowanie odciągowych ograniczników przepięć jest bezpieczne z punktu widzenia mechanicznego utrzymania linii przesyłowej średnich napięć, w przypadku awarii ogranicznika. Aby rozwiać te wątpliwości firma zleciła odpowiednie badania. Dowiedziono w nich bezsprzecznie, że ogranicznik ASI nie utraci swych wytrzymałościowych parametrów mechanicznych, nawet po zadziałaniu długotrwałego udaru prądowego, uszkadzającego aktywną elektrycznie część warystorową ogranicznika (rozerwanie się warystorów i osłony silikonowej). Stwierdzono, iż nie następuje osłabienie konstrukcji mechanicznej, a więc udar nie doprowadzi do zerwania linii przesyłowej. Tak jak w innych przypadkach, po zaobserwowaniu uszkodzenia ogranicznika, należy go niezwłocznie wymienić.

Wnętrzowe ograniczniki przepięć średniego napięcia typu ASW


Ograniczniki przepięć typu ASM

Ograniczniki ASI są pierwszymi tego typu aparatami polskiej produkcji i zasługują, z uwagi na swoje zalety, na promocję na krajowym rynku elektroenergetycznym. Wszystkie ograniczniki Apatora są wyrobami nowoczesnymi, produkowanymi z zastosowaniem najnowszych technologii. Przed przekazaniem użytkownikowi są wszechstronnie testowane na nowoczesnych urządzeniach, co zapewnia im wysoką jakość i niezawodność. Dzięki takiej bazie laboratoryjnej i zakresowi prób prowadzonych według obowiązujących norm i według procedur zakładowych, zapewniona zostaje doskonała jakość omawianych wyrobów. Na podkreślenie zasługuje wysoki poziom techniczny nowoczesnych, sterowanych mikroprocesorowo, zautomatyzowanych i programowalnych układów probierczych, stosowanych do prób i oceny jakości produkowanych warystorów, jak i do końcowych prób wyrobu kompletnych ograniczników: 3 wysokonapięciowy generator udarów prądowych prostokątnych, przy pomocy którego sprawdzana jest wytrzymałość energetyczna warystorów; 3 wysokonapięciowy generator udarów prądowych, do pomiaru napięcia obniżonego warystorów; przy pomocy tego generatora, poza wymaganymi przez normy próbami, dokonywana jest po przepływie prądu udarowego ocena zmian prądu trwałej pracy każdego ogranicznika niskiego napięcia; 3 układ do przeprowadzania prób wielodobowego starzenia warystorów, przy pomocy którego badane są, w podwyższonej temperaturze i podwyższonym napięciu, reprezentatywne próbki z każdej partii wyprodukowanych warystorów; próba taka daje ocenę stabilności cieplnej warystora w czasie wieloletniej eksploatacji; 3 wysokonapięciowy zautomatyzowany układ probierczy do pomiaru prądu i napięcia odniesienia kompletnych ograniczników w próbie wyrobu; 3 wysokonapięciowy układ probierczy do badania wewnętrznych wyładowań niezupełnych w kompletnych ogranicznikach. Osiągnięcie przez Apator znaczącej pozycji na rynku polskim w zakresie ograniczników w ciągu zaledwie 3 lat, dobrze rokuje kolejnym przedsięwzięciom. Aby sprostać coraz większym wymaganiom Klientów, w ramach rozwoju w tym roku powstanie kilka nowych wyrobów, m. in. ograniczniki do ochrony wielostopniowej ASC oraz ogranicznik prądu stałego do trakcji elektrycznych AST, które wzmocnią pozycję polskiej firmy jako dostawcy dla energetyki. Jest to dalszy krok na drodze doskonalenia i rozwoju produkcji ograniczników w Apatorze. Nowoczesne urządzenia produkcyjne oraz laboratoryjne, w które Apator inwestuje, aby zapewnić najlepszą jakość swoich ograniczników, świadczą o konsekwencji w realizacji przyjętych wcześniej założeń. Firma stale się rozwija, nie bojąc się kolejnych nowych wyzwań.

Małgorzata Aleksy

Źródło: Urządzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl