Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
30 kwiecień 2007.

Rezystory grubowarstwowe mocy serii UXP600 firmy EBG.

Rezystory grubowarstwowe mocy serii UXP600 firmy EBG.

Rezystory grubowarstwowe mocy serii UXP600 firmy EBG - najważniejsze kryteria doboru, zastosowania we współczesnych napędach oraz najczęstsze przyczyny uszkodzeń.

Najważniejsze techniczne ograniczenia które należy uwzględnić przy właściwym doborze rezystorów mocy serii UXP600 to:

- obciążalność impulsowa którą możemy odczytać z charakterystyki przedstawiającej dopuszczalną energię impulsowa w zależności od długości trwania impulsu.
Obciążenie impulsowe o wysokiej częstotliwości należy traktować jako obciążenie ciągłe. Jeśli w aplikacji występują większe impulsy energii od dopuszczalnych odczytanych
z wykresu dla pojedynczego rezystora jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie większej liczby odpowiednio połączonych rezystorów.

- maksymalna moc która może się wydzielić na rezystorze UXP600 w sposób ciągły
to 600W przy temperaturze na radiatorze nie przekraczającej 70C. Dopuszczalne krótkotrwałe
przeciążenie to 1000W przez 10s.

- maksymalna wartość prądu nie powinna przekraczać 150A. W przypadku gdy jest wymagana większa obciążalność prądowa należy zastosować połączenie równoległe

- maksymalne robocze napięcie dla rezystora UXP600 jest ograniczone do 5kVDC.
Rezystory o wyższych dopuszczalnych napięciach roboczych mogą być wykonane na specjalne zamówienie ale ze względu na specjalną konstrukcję muszą się one charakteryzować mniejszą mocą znamionową. Jeśli napięcie 5kV jest zbyt niskie najlepszym rozwiązaniem jest połączenie szeregowe standardowych rezystorów.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń rezystorów warstwowych mocy to: krótkie impulsy prądowe o bardzo dużej stromości narastania oraz problemy termiczne spowodowane niewystarczającym chłodzeniem.

Impulsy prądowe o bardzo dużej stromości narastania i zbyt dużej wartości uniemożliwiają odprowadzenie energii cieplnej z warstwy rezystancyjnej rezystora do obudowy i radiatora. Ten rodzaj uszkodzenia jest spowodowany zjawiskiem wyładowania elektrycznego w jednej
z warstw rezystancyjnych i w pierwszej fazie może spowodować zmianę rezystancji rezystora. Dalsze postępowanie zjawiska wyładowania elektrycznego ze względu na bardzo wysokie temperatury punktowe (powyżej 1000C) może wywołać pęknięcie ceramiki i w efekcie zwarcie. W tym przypadku zaleca się wymianę wszystkich rezystorów pracujących w układzie.
Przyczyną tego rodzaju uszkodzenia jest niewłaściwy dobór obciążalności impulsowej rezystora.

Drugą najczęstszą przyczyną uszkodzeń rezystorów warstwowych mocy jest niewystarczające odprowadzenia ciepła. Przyczyną może być niewłaściwie dobrany radiator, niewłaściwe zamontowanie rezystora na radiatorze lub zbyt wysoka temperatura czynnika chłodzącego
w układach odprowadzania ciepła chłodzonych cieczą. Powoduje to długotrwałe nagrzewanie się rezystora do bardzo wysokich temperatur czego efektem jest najczęściej zwarcie na rezystorze. W tej sytuacji zaleca się również wymianę wszystkich rezystorów zamontowanych na tym samym radiatorze.
Należy również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór rezystorów w układach z wysoką indukcyjnością. W przypadku wyłączania i załączania cewki indukcyjnej napięcie na cewce może przekroczyć kilkukrotnie wartość napięcia znamionowego powodując przekroczenie dopuszczalnego napięcia pracy rezystora i w konsekwencji jego napięciowe uszkodzenie.

Należy również pamiętać o możliwości zaistnienia zjawiska rezonansu w przypadku niewłaściwie dobranych elementów LC w układzie szeregowym lub równoległym RLC, które może spowodować odpowiednio napięciowe lub prądowe uszkodzenia rezystora.


Rezystory grubowarstwowe mocy są obecnie najczęściej stosowane w układach napędów
jako: rezystory do ochrony przed di/dt, rezystory rozładowcze kondensatorów filtrujących DC, rezystory uziemiające oraz rezystory typu snubber.

W pierwszym zastosowaniu rezystory mają za zadanie ograniczać stromości narastania prądu di/dt zarówno przy załączaniu jak i wyłączaniu półprzewodników mocy. Najważniejsze czynniki które należy uwzględnić przy doborze rezystorów do jest aplikacji to: kształt oraz wartość maksymalna napięcia, prąd szczytowy oraz częstotliwość jego występowania.

Rezystory rozładowcze połączone są równolegle z kondensatorami prądu stałego pracującymi w układzie filtru. Rezystory te muszą zapewnić rozładowanie kondensatorów
w odpowiednim czasie w przypadku wyłączenia zasilania.

Rezystory uziemiające na których w normalnym stanie pracy występuje niskie napięcie
i jedynie podczas awarii w układzie można spodziewać się znacznie wyższego napięcie
i dużych strat mocy.

Rezystory typu snubber. W tej aplikacji rezystory stosowane są układach składających się
z półprzewodników mocy, diod i kondensatorów. Rezystory te podczas normalnej pracy obciążane są impulsami o określonym kształcie, wypełnieniu i częstotliwości.
Jednakże w przypadku zwarcia na półprzewodniku czy kondensatorze na rezystorze może pojawić się wysokie napięcie i ze względu na przekroczenie dopuszczalnej mocy strat rezystora może spowodować jego uszkodzenie.


 

Źródło: Dacpol
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl