Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 maj 2007.

Ceramika zamiast metalu

Materiały ceramiczne wykorzystywane w konstrukcji i modernizacji maszyn i urządzeń

Ceramika intuicyjnie kojarzy się z czymś twardym, ale kruchym, łatwo tłukącym się, a jej połamane części mają ostre krawędzie. Nie jest to materiał odpowiadający klasycznym wyobrażeniom o -solidności- metalowych części maszyn. Za to przy bliższym poznaniu ceramika okazuje się materiałem umożliwiającym rozwiązywanie wielu problemów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych. Warunkiem osiągnięcia korzyści ze stosowania ceramiki jest jednak znajomość cech materiałowych i możliwości technologicznych kształtowania ceramiki, a przede wszystkim precyzyjne określenie warunków eksploatacyjnych.

 
Kulki ceramiczne,
mielniki - ZrO2

 

Stosowanie materiałów ceramicznych w budowie maszyn i urządzeń ma długą historię, lecz dopiero w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania ceramiką. Mimo że jej zalety są niepodważalne, ceramika przyjmuje się opornie z kilku powodów. Jednym z nich jest niedostatek informacji technicznych o materiałach ceramicznych, co prowadzi do braku zaufania ze strony potencjalnych użytkowników. Ceramika jest w dalszym ciągu bardziej kojarzona z porcelanową filiżanką niż łopatką wirnika silnika turboodrzutowego.

Istotne przyczyny tkwią również w samym rynku. Wydłużanie przez producentów okresów gwarancyjnych (np. w motoryzacji) sprzyja stosowaniu odpornych na zużycie części ceramicznych, ale tam, gdzie rynek jest w mniejszym stopniu nasycony, producenci unikają oferowania rozwiązań -wiecznotrwałych-, a jeżeli je proponują, to ceny wielokrotnie przewyższają urządzenia standard line. Pewne jest jednak, że nabywca jest zainteresowany maszyną funkcjonującą bezawaryjnie i długo. Nawet w przypadku naturalnej sprzeczności interesów producenta i użytkownika otwiera się szerokie pole w zakresie modernizacji eksploatowanych urządzeń, względnie tuningowania nowo zakupionych. Można to osiągnąć poprzez wymianę na trwalsze i niezawodne elementów pracujących w ekstremalnych warunkach. Propozycje modernizacji urządzenia pracującego w określonym ciągu technologicznym zazwyczaj wychodzą od technologów względnie służb utrzymania ruchu, czyli osób, których problemy awarii, konserwacji i przestojów dotyczą najbardziej. Do nich właśnie adresowany jest ten artykuł.

Nie chcemy wykazywać wyższości ceramiki nad metalami czy innymi materiałami, lecz zapoznać czytelników z konstrukcyjnymi materiałami ceramicznymi, których właściwe zastosowanie może znacznie przyczynić się do wzrostu niezawodności i wydłużenia eksploatacji niektórych maszyn i urządzeń.

Pełna wersja artykułu w magazynie Inżyneria & Utrzymanie Ruchu

Źródło: Utrzymanie Ruchu
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl