Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
6 czerwiec 2007.

Radiomodemowe sieci szkieletowe

W systemach przemysłowych często konieczne jest zbierania danych procesowych z obiektów rozproszonych na znacznym obszarze. Aby właściwie zaprojektować system monitoringu i zdalnego sterowania, należy wziąć pod uwagę ilość tych obiektów, ich rozmieszczenie oraz lokalne warunki terenowe.

Mimo, iż w ramach danej branży występują takie same obiekty technologiczne, nie da się stworzyć dwóch identycznych systemów telemetrii. Na etapie projektowania do każdego systemu należy podejść indywidualnie, uwzględniając zarówno aspekty techniczne związane z poprawną pracą sieci, jak i czynniki ekonomiczne decydujące o czasie zwrotu z inwestycji.

W przypadku połączenia dwóch obiektów dobór urządzeń sprowadza się praktycznie do wybrania dwóch radiomodemów tego samego typu, ale już w przypadku, gdy obiekty są trzy, trzeba dokładnie rozważyć właściwy dobór urządzeń - w ramach poszczególnych grup produktów można bowiem znaleźć radiomodemy do transmisji na mniejsze i większe odległości.

Łączenie różnych modeli z jednej rodziny SATELLINE

Przyjrzyjmy się bliżej konfiguracji systemu przedstawionego na rys. 1, składającego się z sześciu obiektów oddalonych od stacji centralnej. Projektując system tego typu, standardowo wybiera się model radiomodemu umożliwiający komunikację z najdalej położonym obiektem i następnie stosuje się go w całej sieci. Dla podanych tu odległości zapewne najwłaściwszy byłby radiomodem SATELLINE-3AS EPIC, pracujący z mocą do 10 W.

Pod względem technicznym rozwiązanie takie spełnia stawiane systemowi wymagania, nie jest jednak optymalne z punktu widzenia aspektów ekonomicznych. W takim systemie można bowiem połączyć radiomodemy SATELLINE-3AS EPIC z ich tańszymi odpowiednikami - modelem SATELLINE-3AS, pracującym z mocą nadawania do 1 W, umieszczając ten typ radiomodemu na obiektach oddalonych o 3, 5, 10, a w sprzyjających warunkach nawet i 20 km, co znacząco zredukuje koszt takiego systemu. Ponadto wszystkie radiomodemy firmy SATEL mogą pracować jako retransmiter i podstacja jednocześnie. Wykorzystanie tej funkcji pozwala znacząco zwiększyć zasięg działania sieci.

 


 
Rys.1. Łączenie różnych modeli z jednej rodziny SATELLINE.


W omawianym przykładzie wykorzystanie retransmisji sygnału mogłoby pozwolić na zbudowanie całej sieci w oparciu o tańszy model SATELLINE-3AS, dzięki przekazywaniu danych do najbardziej oddalonego obiektu F poprzez radiomodem umieszczony na obiekcie E.

Dla poszczególnych modeli zasięg transmisji jest różny, uzależniony w dużej mierze od czynników zewnętrznych (takich jak gęstość zabudowy czy topografia terenu), dlatego też na etapie doboru optymalnego rozwiązania najlepiej jest wykonać testy komunikacji radiomodemowej pomiędzy docelowymi obiektami. Testy takie użytkownik lub integrator systemu może wykonać samodzielnie, wykorzystując dostępny w radiomodemach specjalny tryb testowy, lub wspólnie ze specjalistami z firmy ASTOR.

Łączenie różnych rodzin radiomodemów SATELLINE

Możliwa jest także inna opcja - wykorzystanie różnych rodzin radiomodemów do budowy jednego systemu telemetrii. Podejście takie może być przydatne przy projektowaniu systemu o znacznym rozproszeniu całych grup obiektów. W takich systemach możliwe jest zastosowanie szkieletowej sieci radiomodemowej (na przykład na radiomodemach SATELLINE-3AS EPIC) i lokalne dołączanie poszczególnych obiektów z wykorzystaniem radiomodemów o mniejszym zasięgu, na przykład SATELLINE-2ASxE200 lub SATELLINE-1870. Przykładowy system tego typu przedstawiony jest na rys. 2.


 
Rys.2. Łączenie różnych rodzin radiomodemów SATELLINE.


Ponieważ radiomodemów różnych typów (także pochodzących od różnych producentów), pracujących na tej samej lub zupełnie innej częstotliwości, nie da się połączyć wprost drogą radiową w jednym systemie, realizuje się to poprzez połączenie ze sobą portów dwóch radiomodemów kablem szeregowym. Dane w takim systemie będą odbierane drogą radiową przez radiomodem będący częścią sieci szkieletowej, a następnie przesyłane poprzez połączenie kablowe na port radiomodemu krótkiego zasięgu i transmitowane ponownie w postaci fali radiowej - ale już z odpowiednimi dla danej podsieci parametrami.

Łączenie przez sterownik PLC

Kolejnym sposobem połączenia radiomodemów w sieci szkieletowej z modelami o mniejszym zasięgu jest zastosowanie sterownika PLC pośredniczącego w wymianie danych. Sterownik taki powinien posiadać dwa porty komunikacyjne, z których jeden będzie pełnił funkcję nadrzędną (Master) dla lokalnej podsieci mniejszego zasięgu, zaś drugi port, pracujący jako podrzędny (Slave), umożliwi podłączenie radiomodemu wchodzącego w skład sieci szkieletowej. W takiej konfiguracji sieć mniejszego zasięgu powinna pracować na innej częstotliwości, na przykład w paśmie wolnym.

Zastosowanie sterownika pośredniczącego dodatkowo usprawnia pracę systemu, gdyż może on odpytywać podłączoną grupę podstacji w niezależnym od reszty systemu cyklu i zapisywać zebrane dane w swojej pamięci. Z kolei radiomodem 3AS EPIC, będący składnikiem sieci szkieletowej, umożliwi przesyłanie informacji o stanie wszystkich podstacji w każdym cyklu odpytywania, co zwiększy częstotliwość zbierania danych z całego systemu przez system wizualizacji. Sterownik pośredniczący może jednocześnie realizować funkcje sterowania lokalnie podpiętymi urządzeniami.

Koszty można obniżyć

Reasumując - zaprezentowany powyżej system rozproszony można skonfigurować na co najmniej trzy sposoby:


wykorzystując w całej sieci radiomodemy SATELLINE-3AS EPIC,
łącząc radiomodemy SATELLINE-3AS i SATELLINE-3AS EPIC,
łącząc radiomodemy SATELLINE-3AS EPIC z modelami krótkiego zasięgu SATELLINE-1870 lub SATELLINE-2ASxE200.
Każde z powyższych rozwiązań umożliwi zbieranie danych do wizualizacji ze wszystkich obiektów, a zatem spełni wymagania techniczne dotyczące takiego systemu, ale różne będą koszty poszczególnych sieci. Koszt drugiego rozwiązania byłby niższy od pierwszego o około 20%, zaś wariantu trzeciego prawie o połowę w stosunku do systemu zrealizowanego wyłącznie na modelu 3AS EPIC. Dzięki wspomnianej elastyczności możliwe jest stopniowe i stosunkowo tanie rozwijanie takiego systemu przy jednoczesnym utrzymaniu niezawodnej i odpowiednio szybkiej komunikacji systemu wizualizacji z urządzeniami obiektowymi.

Tomasz Kochanowski

Źródło: Biuletyn Automatyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl