Dziś jest środa, 11 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8711 +0.02% 1EUR 4.288 +0.12% 1GBP 5.0945 +0.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 grudzień 2019
XII EDYCJA SEMINARIUM Z ZAKRESU "Eksploatacji urządzeń elektrycznych w strefach zagrożenia wybuchem Ex ATEX" 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
8 czerwiec 2007.

Nowoczesna platforma dla aplikacji przemysłowych - Wonderware System Platform

Wonderware System Platform to jednolita platforma składająca się z zestawu usług oraz aplikacji opartych na technologii ArchestrA, która pozwala w efektywny sposób tworzyć oraz rozwijać rozproszone aplikacje przemysłowe na wielu poziomach zarządzania informacją.

Wiele firm wdrażających lub planujących wdrożenie systemu informatycznego poszukuje rozwiązania, które spełni kilka warunków:

umożliwi stopniowe, ale jednocześnie ekonomiczne i bezpieczne wdrażanie i rozwój aplikacji przemysłowych w miarę zmiany potrzeb firmy,
może adaptować się do istniejącej infrastruktury i urządzeń,
umożliwi płynną rozbudowę aplikacji o elementy MES (systemy zarządzania produkcją),
na rynku funkcjonuje wiele firm integratorskich posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie do rozbudowy takich systemów,
umożliwi integrację z systemami ERP.

 


Wonderware System Platform stanowi odpowiedź na te podstawowe potrzeby i założenia. Wykorzystuje bowiem znane i sprawdzone produkty, aby w optymalny sposób umożliwić firmom produkcyjnym realizację założonych strategii i celów związanych z ciągłym doskonaleniem.

Projektowanie zorientowane obiektowo

Platforma systemowa Wonderware to przede wszystkim efektywne środowisko do obiektowego modelowania aplikacji przemysłowych. Szablon obiektu zawiera pełną definicję jego funkcjonalności. Obejmuje ona alarmy i zdarzenia, historię zmian parametrów obiektu, logikę działania, zabezpieczenia dostępu oraz symbole graficzne.

Obiektowość i mechanizm propagacji zmian to nie tylko oszczędności wynikające z krótszych prac inżynierskich, ale przede wszystkim z możliwości budowy jednolitych wzorców obiektów, implementację w nich dobrych praktyk, a następnie przenoszenie ich na inne części zakładu lub do innych fabryk.

Łatwe i intuicyjne środowisko projektowe

Twórcy aplikacji mają do dyspozycji nowoczesne środowisko do projektowania. Jest ono zorientowane na dużą szybkość tworzenia aplikacji, pracę wielu projektantów jednocześnie oraz łatwą wymianę fragmentów aplikacji między projektantami, grupami roboczymi czy firmami. Dzięki swym funkcjom środowisko to pozwala także zaoszczędzić wiele czasu przy tworzeniu aplikacji wymagających walidacji w przemyśle farmaceutycznym. Zdalne mechanizmy konfiguracyjne i diagnostyczne skracają czas rozruchu aplikacji. Cechy te sprawiają, iż adaptowanie aplikacji do nowych potrzeb jest tańsze, szybsze i obarczone mniejszym ryzykiem.

Elastyczny i skalowalny silnik Wonderware System Platform (Wonderware Application Server)

Silnikiem platformy jest Wonderware Application Server, którego cechą charakterystyczną jest możliwość rozproszenia aplikacji na wiele stanowisk komputerowych czy serwerów przy jednoczesnym utrzymaniu jej jednolitości aplikacji. Zdalne zarządzanie to redukcja kosztów administrowania
aplikacją. Ważna jest także możliwość jej łatwej i szybkiej rozbudowy o kolejne stanowiska oraz serwery w zakładzie produkcyjnym, ponieważ ułatwia to nadążanie za nowymi potrzebami firmy.

Rejestracja i archiwizacja danych

Platforma systemowa Wonderware jest wyposażona w bardzo wydajny i elastyczny system rejestracji i archiwizacji danych oparty na silniku przemysłowej bazy danych Wonderware Historian (dawniej IndustrialSQL Server), który od wielu lat jest z sukcesem stosowany w ponad 20 tysiącach zakładów produkcyjnych. Wyjątkowa elastyczność, duże możliwości i ścisła integracja z pozostałymi komponentami Wonderware System Platform powoduje, iż użytkownicy przy minimalnym nakładzie pracy związanym z konfiguracją, uzyskują bardzo duże możliwości analizy danych w narzędziach klienckich.

Wizualizacja i raportowanie

Zastosowanie jako narzędzia do wizualizacji znanego na całym świecie z intuicyjności tworzenia aplikacji pakietu InTouch, zapewnia bardzo szybkie uzupełnienie tworzonej aplikacji o interfejs graficzny. Dodatkowo można skorzystać z obiektów SmartSymbol, które są bezpośrednim, graficznym odzwierciedleniem obiektów aplikacji. Raportowym uzupełnieniem narzędzi klienckich jest pakiet raportowy ActiveFactory, który umożliwia wyświetlanie trendów, tabel, sformatowanych raportów w programach Excel i Word.


 


Analiza, dystrybucja i zarządzanie informacjami

Wonderware Information Server jest komponentem platformy i umożliwia udostępnienie wszelkich informacji pochodzących z heterogenicznego środowiska produkcyjnego. Użytkownicy poprzez przeglądarki internetowe mają łatwy dostęp do takich informacji jak ujednolicone kluczowe współczynniki produkcyjne, analizy SPC, wydajność produkcji, alarmy i zdarzenia, analizy genealogii produkcji oraz dynamiczne ekrany wizualizacji.

Moduły funkcjonalne

Moduły funkcjonalne takie jak EOM (Equipment Operations Module) oraz EPM (Equipment Performance Module) są opcjonalnymi komponentami Wonderware System Platform, umożliwiającymi rozszerzenie jej podstawowej funkcjonalności o elementy zarządzania produkcją i wydajnością.

Integracja z systemami ERP

Achitektura Microsoft .NET, na której jest oparta platforma systemowa firmy Wonderware, oraz schemat bazy danych oparty o normę ISA S95, ułatwiają wdrożenie modułu wymiany danych między systemami produkcyjnymi firmy Wonderware, a systemami ERP różnych producentów. Dzięki temu działania produkcyjne będą sprawniejsze, a planowanie produkcji dokładne i oparte o rzeczywiste i bieżące dane. Dzięki danym z systemu produkcyjnego, systemy biznesowe umożliwią szybsze reagowanie na sytuację występującą na produkcji, precyzyjniejsze jest także bilansowanie kosztów.

Zastosowanie jednolitej platformy do budowania systemu informatycznego to korzyści w postaci sprawnego i łatwego, obiektowego środowiska do projektowania, zarządzania i diagnostyki całej aplikacji, łatwego rozwoju aplikacji w czasie o kolejne moduły funkcjonalne w miarę pojawiania się nowych potrzeb w zakładzie produkcyjnym, skalowalności całego rozwiązania od aplikacji małych do dużych, a także możliwości efektywnej integracji z systemami ERP. Architektura Wonderware System Platform i jej rozbudowa za pomocą modułów funkcjonalnych pozwala na wyraźną redukcję czasu, kosztów oraz ryzyka wdrażania systemów do zarządzania produkcją.


Witold Czmich

Źródło: Biuletyn Automatyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl