Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 lipiec 2007.

Vattenfall Distribution Poland - system zdalnej transmisji sygnałów

W poniższym opracowaniu zostanie przedstawiony system zdalnej transmisji sygnałów telemechaniki obiektowej w firmie Vattenfall Distribution Poland (GZE S.A.).

Firma Vattenfall Distribution Poland (VDP) jest jednym z prywatnych dystrybutorów energii elektrycznej w naszym kraju. Działa na obszarze Górnego Śląska i zasila ponad milion Klientów.

Do firmy należy blisko 30 tys. km linii energetycznych WN, SN i nN rozmieszczonych na obszarze 4221 km^2.

Dystrybutor przesyłając energię elektryczną do odbiorców komercyjnych bądź prywatnych musi mieć pełną kontrolę i znać parametry pracy sieci WN, SN jak i nN. W związku z tym potrzebuje specjalizowanego systemu, który będzie dostarczał mu te dane i dawał możliwość pełnej kontroli nad całym systemem.

Głównym systemem służącym do zdalnego sterowania elementami sieci elektroenergetycznej jest system EX polskiej firmy Elkomtech. Jedną z istotniejszych części tego systemu jest system wspomagania pracy dyspozytora WindEx. WindEx jest wieloplatformowym systemem czasu rzeczywistego, posiadającym rozproszoną architekturę klient-serwer. System ten przeznaczony jest do zarządzania i nadzoru wszystkiego od instalacji przemysłowej aż po rozległe sieci energetyczne.


 
Rys.1. Teletransmisja danych z urządzeń telemechaniki bezpośrednio do systemu SCADA.


Transmisja danych z obiektów do systemu nadrzędnego jest prowadzona łączami światłowodowymi, oraz łączami miedzianymi (linie telefoniczne).

Jednak z powodu często powtarzających się przypadków kradzieży kabli miedzianych i kilkukrotne podwyższanych przez Telekomunikację Polską opłat za dzierżawę otworów kanalizacji kablowej zaczęto myśleć nad innymi metodami przesyłu danych.

Dlatego też na odcinkach, na których opłaty były najwyższe postanowiono zastosować alternatywne rozwiązanie do łączy telefonicznych, czyli transmisję radiową.

Do realizacji zadania telemetrii wybrano radiomodemy firmy SATEL serii SATELLINE-3AS Epic pracujące w paśmie 400 MHz.

Po pozytywnie przeprowadzonych testach radiowego przesyłania danych z wykorzystywanych na obiektach sterowników telemechaniki, do węzłów systemu nadzoru od drugiej połowy 2004 roku rozpoczęła się budowa systemu transmisji na te potrzeby.


 
Rys.2. Transmisja danych z układów telemechaniki z zastosowaniem różnych mediów transmisji.


Realizacją projektu radiowego przesyłania danych zajęła się firma Eltel Networks z Gliwic.

Całe przedsięwzięcie polegało na zastąpieniu kabla miedzianego w kilkunastu wytypowanych relacjach radiomodemami. W niektórych punktach drogi radiowe pełnią funkcję rezerwowego źródła transmisji, w innych są podstawowym.

Radiomodemy SATEL z powodzeniem przejęły rolę medium transmisyjnego dla wytypowanych stacji, zapewniając transmisję drogą radiową.

Dzięki temu firma Vattenfall ma możliwość zdalnego odwzorowania obiektów, telesterowania, czyli załączania/wyłączania urządzeń energetycznych, pomiaru obciążeń, pełnego odczytu liczników elektrycznych, dostęp do sygnałów z zabezpieczeń. Wszystkie operacje prowadzone są w trybie on-line.


 
Rys.3. Podstawowa droga transmisji - stacja elektroenergetyczna KWK Czeczot.


Dane ze stacji elektroenergetycznych przesyłane są do najbliższego koncentratora telemechaniki umieszczonego w siedzibie danego rejonu energetycznego, a następnie światłowodem do Zakładowej Dyspozycji Ruchu jako zebrane dane. Całe sterowanie i nadzór nad siecią elektroenergetyczną prowadzony jest centralnie z Gliwic na terenie VDP.

W systemie telemechaniki i telemetrii pracuje 38 radiomodemów SATELLINE-3AS Epic.

W tym mocno zurbanizowanym terenie radiomodemy pracujące z mocą 2 W osiągają zasięgi do 10 km, natomiast przy wykorzystaniu maksymalnej mocy 10 W zasięgi zwiększają się do 15 km.

Vattenfall Distribution Poland używa także systemu eSPIM firmy Winuel z Wrocławia.

Jest to system pomiarowo - rozliczeniowy energii elektrycznej wspomagający procesy zakupu i przesyłu energii elektrycznej wzbogacone o zintegrowane narzędzia raportujące, analityczne i symulacyjne. Umożliwia także kompletną rejestrację źródłowych danych pomiarowych, monitoring parametrów przepływu, realizację złożonych funkcji rozliczeniowych, symulacyjnych i statystycznych.

Wprowadzenie systemu monitoringu z użyciem radiomodemów SATEL pozwoliło na redundancję połączeń pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi jako drugie medium transmisyjne zaraz po łączach światłowodowych. Na niektórych odcinkach stanowi jedyny sposób przesłania danych z obiektu. Jako tańsze medium transmisyjne w porównaniu do wcześniejszej dzierżawy płaconej TP S.A. obniżyło koszty przesyłania danych.

Wybrane rozwiązanie transmisji radiowej pozwala przesyłać dane na duże odległości (15 km) i jest przezroczyste dla protokołów komunikacyjnych stosowanych w energetyce.

Rafał Bondarowski

 

Źródło: Biuletyn Automatyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl